2016-08-23 | Jamiyat
Andijonda O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi tomonidan “Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” shiori ostida mustaqilligimizning 25 yillik bayramiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Prezidentimizning shu yil 2-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma besh yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida Andijon tumanida tashkil etilgan tadbirda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, kasaba uyushmalari faollari, mehnat faxriylari, yoshlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi raisi T.Norboyeva va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida aholining ijtimoiy-iqtisodiy muhofazasini yanada kuchaytirish, ayniqsa, yolg‘iz keksalar, pensionerlar va nogironlarni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar xalqimizga xos bag‘rikenglik ifodasi ekanini alohida ta’kidladi.
Tadbir doirasida Muruvvat va Saxovat uylarida yashayotgan insonlar holidan xabar olinib, ularga moddiy va ma’naviy yordam ko‘rsatildi. Shu bilan birga, ijtimoiy himoyaga muhtoj 120 dan ziyod xotin-qizga maishiy texnika jihozlari hamda salomatligini tiklash uchun sihatgohlarga yo‘llanmalar berildi.
– Mamlakatimizda biz, ayollarga ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibordan boshimiz ko‘kka yetmoqda, – deydi “Qo‘rg‘ontepa don mahsulotlari” aksiyadorlik jamiyati ishchisi Donoxon Uraimova. – Eng ulug‘, eng aziz bayramimiz arafasida menga salomatligimni tiklash uchun Toshkent viloyatidagi “Umid gulshani” sihatgohiga bepul yo‘llanma berildi.
Xizmat vazifasini bajarish chog‘ida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va ichki ishlar xodimlari oilalariga ham moddiy yordam ko‘rsatildi. “Kasaba uyushmalari – talabalarga” aksiyasi doirasida 30 dan ortiq o‘quvchi va talabaga kasaba uyushmalari stipendiyasi sertifikatlari topshirildi.

2016-08-23 | Общество
В Андижане Советом Федерации профсоюзов Узбекистана под девизом "Жизнь моя, судьба моя – родной мой, неповторимый Узбекистан!" проводятся духовно-просветительские мероприятия, посвященные 25-летию независимости нашей страны.
В мероприятии, организованном в Андижанском районе в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О подготовке и проведении празднования 25-летия государственной независимости Республики Узбекистан" от 2 июня текущего года, приняли участие представители государственных и общественных организаций, профсоюзные активисты, ветераны труда и молодежь.
Председатель Совета Федерации профсоюзов Узбекистана Т.Нарбаева и другие особо отметили, что проводимая под руководством Президента нашей страны работа по дальнейшему улучшению социальной защиты населения, материальной и моральной поддержке одиноких престарелых, пенсионеров и инвалидов является воплощением великодушия нашего народа.
В рамках мероприятия участники посетили дома “Мурувват” и “Саховат”, оказали материальную и моральную помощь их подопечным. Более 120 женщин, нуждающиеся в социальной защите, получили бытовую технику и путевки в санатории.
– Мы рады большому вниманию, уделяемому в нашей стране женщинам, – говорит работница акционерного общества "Кургонтепа дон махсулотлари" Донохон Ураимова. – Так, в преддверии самого великого, самого дорогого праздника я получила путевку в санаторий "Умид гулшани" в Ташкентской области.
Материальная помощь оказана и семьям военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебного долга. В рамках акции "Профсоюзы – студентам" более 30 учащимся и студентам назначены стипендии профсоюзов.