Mehnatga munosib rag‘bat
Namangan viloyatida “Go‘zal va betakrorimsan, muqaddas Vatanim, jonim senga fido, O‘zbekistonim!” shiori ostida mustaqilligimizning 25-yilligi bayramiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi tomonidan Alisher Navoiy nomidagi viloyat musiqali drama va komediya teatrida tashkil etilgan tadbirda ijtimoiy soha va iqtisodiyot tarmoqlarida samarali mehnat qilayotgan kasaba uyushma tashkilotlari a’zolari, mehnat faxriylari, yoshlar, jurnalistlar ishtirok etdi.
Prezidentimizning shu yil 2-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma besh yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida o‘tkazilgan tadbirda mustaqillik yillarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, ulkan bunyodkorlik ishlari va ularning samaralari xususida yoshlarga atroflicha tushuncha berildi.
– Mustaqilligimizni mustahkamlashda, iqtisodiyotimizning barqaror rivojlanib, hayotimiz tobora farovonlashib borishida mamlakatimizda inson va uning manfaatlari ustuvorligiga alohida e’tibor qaratilayotgani muhim ahamiyat kasb etmoqda, – deydi O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi raisi T.Norboyeva. – Bugungi tadbir ham mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy siyosatga hamohang holda jamiyat hayoti va islohotlarda faollik ko‘rsatayotgan ishchi-xizmatchilarni munosib rag‘batlantirish, xotin-qizlar, ayniqsa, qishloq ayollari va yoshlarni, kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Tadbirda bir guruh xotin-qizlarga zamonaviy maishiy texnika vositalari, mehnat faxriylariga sanatoriyalarga yo‘llanmalar topshirildi, iqtidorli talabalar esa kasaba uyushmalari stipendiyasi sertifikati bilan rag‘batlantirildi.

Достойное стимулирование труда
В Наманганской области под девизом "Жизнь моя, судьба моя – родной мой, неповторимый Узбекистан!" проводятся посвященные 25-летию независимости нашей страны духовно-просветительские мероприятия.
В мероприятии, организованном Советом Федерации профсоюзов Узбекистана в областном театре музыкальной драмы и комедии имени Алишера Навои, приняли участие передовые работники социальной сферы и отраслей экономики, ветераны труда, молодежь, журналисты.
На проведенном в рамках исполнения постановления Президента нашей страны "О подготовке и проведении празднования 25-летия государственной независимости Республики Узбекистан" от 2 июня нынешнего года мероприятии молодежи были подробно разъяснены суть и значимость реализуемых в годы независимости широкомасштабных реформ, их результаты.
- В укреплении независимости нашей страны, устойчивом развитии экономики, повышении благополучия жизни нашего народа важное значение имеет то, что в центре внимания находятся человек и его интересы, - говорит председатель Совета Федерации профсоюзов Узбекистана Т.Нарбаева. - Сегодняшнее мероприятие направлено на достойное стимулирование работников и служащих, принимающих активное участие в общественной жизни и реформах, направленных на социальную поддержку нуждающихся в этом граждан, женщин, особенно сельских, молодежи, малообеспеченных семей.
На мероприятии группе женщин была передана современная бытовая техника, ветеранам труда были вручены путевки в санатории, талантливым студентам – сертификаты на стипендию профсоюзов.