2023-09-04 | Iqtisodiyot
Sentabr oyining ilk kunlarida Andijon viloyatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Shuhrat G‘aniyev va Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov boshchiligida respublikadagi paxta-to‘qimachilik klasterlari, fermer xo‘jaliklari, pillani qayta ishlash korxonalari rahbarlari ishtirokida ko‘rgazmali seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda asosan pillachilik bo‘yicha 2024-yil hosilini yetishtirishni zamonaviy innovatsion texnologiyalar yordamida sifatli va samarali tashkil etish mavzusiga eʼtibor qaratildi.
Seminar qatnashchilari dastlab viloyatning Marhamat tumanidagi yangi tashkil etilgan “Ipak ko‘chat klaster” MChJga tashrif buyurishdi. Ushbu klasterda olib borilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirish asnosida “In-vitro” biotexnologiya laboratoriyasi loyihasi bilan ham tanishildi.
Shuningdek, tadbirda aynan pillachilikka ixtisoslashgan klаsterlar negizida ipak qurtini boqish uchun tut plantatsiyalarini tashkil etish kabi mavzular ham atroflicha muhokama etildi. Pilladan yil davomida bir necha bor hosil olish bo‘yicha soha olimlarining taqdimotlari o‘tkazildi. Maʼlumki, jahon bozorida Xitoyning ipak tolasi sifati va yetishtirish texnologiyasining ilg‘orligi jihatidan birinchi o‘rinda turadi. O‘zbekistonda ham mana shunday serhosil pilla qurtini boqish va undan sifatli ipak tolasi olish bo‘yicha mutaxassislarning fikr-mulohazalari tinglandi. Shuni alohida aytish joizki, ushbu mo‘jazgina jonzotni parvarishlashda yangi tashkil etilgan “Onalik bog‘i” va pilla qurtining “Yangi Andijon” hamda “Marhamat” navlarining taqdimoti ham o‘tkazildi. Darvoqe, ushbu pilla qurti navlarining afzalligi shundaki, ulardan yiliga 3-4 marotaba hosil olish mumkin.
Shuningdek, tadbirda pilla qurtlarini oziqlantirish borasida ham yangi tashabbuslar ilgari surildi.
Navbatdagi tashrif manzili Andijon viloyatining Jalaquduq tumanidagi “Harir tola” MChJ — pillani qayta ishlash korxonasi bo‘ldi. Bu yerda viloyatda yetishtirilgan pillani qayta ishlab, uni ipak ko‘rinishida eksportga yo‘naltirish yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari viloyatning Qo‘rg‘ontepa tumanida joylashgan “Uchqun” MFY hududidagi klasterda ham bo‘ldilar va bu yerda dehqonchilik, chorvachilikdan tashqari pillachilik ham yaxshi yo‘lga qo‘yilganiga guvoh bo‘lindi. Eʼtiborlisi, ushbu klaster bu yerdagi aholini ish bilan taʼminlab, qanchadan qancha oilalarning farovonligiga o‘z hissasini qo‘shmoqda. Mutasaddilar mahalla ahlining turmush tarzi, ish bilan band etilganligi kabi jihatlar bilan ham batafsil tanishishdi, tarmoqlarni yanada kengaytirish va rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Пристальное внимание к развитию шелководства в Андижанской области
В Андижанской области в первые дни сентября под руководством советника Президента Республики Узбекистан Шухрата Ганиева и министра сельского хозяйства Азиза Воитова состоялся демонстрационный семинар с участием руководителей хлопково-текстильных кластеров, фермерских хозяйств и предприятий по переработке кокона.
Основное внимание на мероприятии было уделено качественной и эффективной организации сбора тутового шелкопряда урожая 2024 года на основе инновационных технологий.
Первым делом участники семинара посетили недавно начавшее свою деятельность ООО «Ипак кучат кластер» в Мархаматском районе области. В ходе знакомства с функциональными возможностями кластера была изучена работа биотехнологической лаборатории «in — vitro».
Кроме того, была подробно обсуждена тема создания тутовых плантаций в целях формирования кормовой базы для тутового шелкопряда непосредственно на площадях кластеров, специализирующихся на шелководстве. Также в рамках мероприятия прошли презентации учёных, посвященные налаживанию сбора тутового шелкопряда по нескольку раз в год.
Известно, что Китай занимает лидирующие позиции на мировом рынке по качеству шелкового волокна и передовым технологиям производства. Мнения и оценки специалистов в ходе дискуссии касались вопросов выращивания аналогичного высокоурожайного кокона и получения из него высококачественного шелкового волокна в Узбекистане. Затем были представлены недавно созданный «Материнский сад» по уходу за шелкопрядом, а также сорта «Янги Андижон» и «Мархамат». Кстати, преимущество этих сортов коконов в том, что их можно собирать 3-4 раза в год. Помимо этого, в ходе семинара были выдвинуты новые инициативы по методам кормления кокона.
Следующим адресом стало ООО «Харир Тола» — предприятие по переработке коконов в Джалакудукском районе Андижанской области. Здесь, выращенный в регионе шелкопряд, перерабатывается и экспортируется в готовом виде. Также участники мероприятия посетили кластер на территории МСГ «Учкун», расположенный в Кургантепинском районе, и стали свидетелями того, что, помимо земледелия и животноводства, хорошее развитие здесь получило и шелководство. Примечательно, что данный кластер способствует повышению благосостояния многих семей, обеспечивая занятость местных жителей.
Руководители агропромышленного комплекса подробно ознакомились с бытом и решением вопросов трудоустройства населения махалли. Также ими были даны поручения по дальнейшему расширению и развитию отрасли в целом.