Prezident davlatimizning yuksak mukofotlarini topshirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmonlariga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz ikki yilligi munosabati bilan bir guruh yurtdoshlarimiz faxriy unvonlar, orden va medallar bilan, chet ellik investorlar “Do‘stlik” ordeni bilan mukofotlangan edi.
30-avgust kuni Ko‘ksaroyda ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari marosim ishtirokchilarini avvalo Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ezgu tilaklarini izhor etdi. Bu davrda mamlakatimiz katta taraqqiyot yo‘lini bosib o‘tgani, barcha sohalarda o‘zgarishlar bo‘layotgani ta’kidlandi.
– Xalq manfaatini ta’minlash, inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan harakatlarni davom ettirish maqsadida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini ishlab chiqdik. Uning loyihasini muhokamaga qo‘yganimizda 1 milliondan ko‘p takliflar kelib tushdi. Bu nimadan dalolat? Xalqimiz befarq emas. Yo‘nalishlarimizni, kamchiliklarimizni ko‘rsatib beryapti. Bu biz uchun “yo‘l xaritasi”. Davlatga eng katta hakam – xalq, – dedi Prezident.
Bu muhim hujjatda Vatanimiz mustaqilligini va tinchligini asrash, kuchli iqtisodiyotni shakllantirish, xalqimiz hayotini obod va farovon qilish, farzandlarimizni barkamol etib tarbiyalash vazifalari belgilangan.
– Sodda qilib aytganda, bizning maqsadimiz bitta: u ham bo‘lsa, Yangi O‘zbekistonda xalqimiz yayrab ishlaydigan, hayotdan rozi bo‘lib, yayrab yashaydigan davlat qurishdan iborat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning zamini, avvalo, tinchlik, barqarorlik. Xalqimiz buning qadriga yetib, intilish, mehnat ruhida yashamoqda. Yangi-yangi zamonaviy sanoat korxonalari ishga tushirilmoqda. Ilm-fan, texnologiyalar, xizmat ko‘rsatish borasida muhim natijalar qo‘lga kiritilmoqda. 2022 yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatimizning iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichi 5,7 foizni tashkil etdi.
Bugungi kunda yurtimizning barcha hududlarida shinam uy-joylar, yo‘l va ko‘priklar, shifoxonalar, bog‘cha, maktab, madaniyat va sport markazlari bunyod etilmoqda. Tabiat qiyinchiliklariga qaramasdan, qishloq xo‘jaligi ekinlaridan mo‘l hosil olinib, oziq-ovqat xavfsizligini, xalqimiz dasturxoni to‘kinligini ta’minlashga erishilmoqda.
Shular haqida gapirar ekan, Prezidentimiz ulug‘ mutafakkir Alisher Navoiy bobomizning “Bu dunyoda insonlarning dardu tashvishlarini o‘ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir”, degan so‘zlarini keltirdi.
Buning ifodasini aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamiga, jumladan, keksa avlod vakillari, ayollar va yoshlarga g‘amxo‘rlikda yaqqol ko‘rish mumkin. Kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, sifatli ta’lim berish, zamonaviy kasb-hunarlarga o‘rgatish, infratuzilmani yaxshilash hisobidan respublikamizda kambag‘allik darajasi sezilarli pasaymoqda.
Davlatimiz rahbari mahallalardagi ishlarni, odamlarning faolligini qayd etdi.
– Biz birinchi kundan xalq ichiga kirib boryapmiz. Ko‘p tizimlarni mahallaga tushiryapmiz. Nimaga? Mahalla – davlatchiligimizning zamini. Agar 9 ming 400 ta mahalla tinch bo‘lsa, yurtimiz tinch bo‘ladi. Investitsiya ham, ta’lim-tarbiya, qurilish, obodonlashtirish ham mahallada bo‘lsa, qanday o‘zgarish bo‘ladi?! Mana, “Ochiq budjet” orqali odamlar o‘z muammosini olib chiqib, ovoz berib, o‘zi nazorat qilyapti. Shuning uchun mahalla tizimini rivojlantirish bo‘yicha ishlarimizni qat’iy davom ettiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident marosimga yig‘ilganlarni nomma-nom tilga olib, davlat mukofotlari bilan tabrikladi. Ularni Yangi O‘zbekistonning chinakam bunyodkorlari sifatida qadrlashini ta’kidlab, fidokorona mehnati, yosh avlodga ibrati uchun minnatdorlik bildirdi.
– Baxt nima o‘zi? Farzandlar bag‘rida sog‘-salomat yurish, oilada, el-yurtda aziz bo‘lish, halol qilgan mehnatingning qadrini ko‘rish. Butun xalqimiz sizlar bilan faxrlanadi, sizlarga havas bilan qaraydi. Ilohim, mana shunday obro‘, mana shunday hurmat-e’tibor sizlarni hech qachon tark etmasin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan so‘ng, mukofotlanganlarga faxriy unvon, orden va medallar tantanali ravishda topshirildi.
Ma’lumki, milliy o‘zligimizni anglash nuqtai nazaridan, Prezidentimiz tashabbusi bilan “Imom Buxoriy” ordeni ta’sis etilgan. Yurtimiz va mintaqamizda muqaddas islom dinini asrash, ilmiy merosni o‘rganish va musulmonlarga yetkazish yo‘lida ma’naviy jasorat ko‘rsatib yashagan ikki buyuk vatandoshimiz, marhum muftiylar – shayx Ziyovuddinxon ibn Eshon Boboxon hamda shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf hazratlari “Oliy Darajali Imom Buxoriy” ordeni bilan mukofotlangan edi. Tadbirda ularning farzandlariga ushbu tabarruk nishon topshirildi.
El-yurtimizda hurmatga sazovor nuroniylar, davlat xizmatchilari, olim va pedagoglar, tadbirkorlar, sanoatchilar, ijodkor va san’atkorlar, harbiylar, sportchi va murabbiylar mukofotlarni qabul qilib oldi.
Prezidentimiz ularni tabriklab, samimiy dil so‘zlari va tilaklarini aytdi.
– Bugun men sizlarning ochiq chehrangiz, baxtiyor ko‘zlaringizni, sizlardagi baland ruhni ko‘rib, ochig‘ini aytsam, go‘yoki o‘zim ham mukofot olgandek xursand bo‘lib turibman. Niyatim: ko‘ksingizga yarashib turgan mana shu yuksak unvon va nishonlar sizlarga yangi-yangi kuch-g‘ayrat baxsh etsin, – dedi Prezident.

The President presents high state awards
By the decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, on the occasion of the 32nd Anniversary of Independence, many of our compatriots were awarded honorary titles, orders, and medals, as well as a group of foreign investors – the “Dustlik” (Friendship) order.
On August 30, the ceremony of presenting these awards took place at the Kuksaroy Residence.
President Shavkat Mirziyoyev congratulated the ceremony participants on Independence Day and expressed his best wishes. It was noted that over the past years, Uzbekistan has come a long way in development. Transformations have covered all areas.
“In continuation of actions aimed at ensuring the people’s interests and exalting human honor and dignity, we have developed a strategy “Uzbekistan – 2030”. More than 1 million proposals were received for this project put up for discussion. What does this indicate? The fact that our people are not indifferent to their future. About the direction in which we should work and what are the shortcomings. For us, this is a roadmap. The people are the main arbiter of the state, the President said.
The strategy defines the tasks of strengthening the independence of the country and its peaceful life, building a strong economy, ensuring the well-being of people, and educating the younger generation as comprehensively developed personalities.
“Simply put, our goal is the same: to build New Uzbekistan in such a way that it would be a pleasure to live and work in it”, Shavkat Mirziyoyev said.
The basis for this is, above all, the peace and stability prevailing in our country. Our people appreciate this and live in the spirit of creative work. New modern industrial enterprises are being launched. Significant results are being achieved in science, technology, and services. In 2022, the country’s economic growth rate amounted to 5.7 percent.
Today, housing, roads and bridges, medical institutions, kindergartens and schools, and cultural and sports facilities are being built in all regions. Despite the vagaries of nature, farmers achieve high yields and ensure food security and abundance on the table of the population.
The President mentioned the wise words of the great thinker Alisher Navoi: “To live by people’s concerns is the most important criterion of humanity”.
The embodiment of this can be seen in the care provided for socially vulnerable segments of the population, including the older generation, women, and youth. The country’s poverty level steadily decreases due to measures to support low-income families, quality education, training in modern professions, and improved infrastructure.
The Head of state also noted the transformations in the mahalla, the growing civic activity.
“We have been establishing a direct dialogue with people since the first day. We organize work in many areas directly in the mahalla. Why? Mahalla is the foundation of our statehood. Peace and tranquility in 9,400 mahallas means peace and tranquility throughout the country. Imagine what changes will happen if investments, education, upbringing, construction, and landscaping start from the mahalla! For example, in “Open Budget”, people indicate problematic issues, vote, and control themselves. That is why we will firmly continue the development of the mahalla system”, Shavkat Mirziyoyev said.
The President called those present at the ceremony by name and congratulated them on their awards. He noted that he appreciates them as real builders of New Uzbekistan and thanked them for their selfless work and an example for young people.
“What is happiness? This is when a person is healthy, surrounded by the care of children, when they are respected in the family and among people, who appreciate you and your honest work. All our people are proud of you and look at you with admiration. I wish that this respect and honor will never leave you”, Shavkat Mirziyoyev said.
The award was also received by distinguished representatives of the older generation, civil servants, scientists and teachers, entrepreneurs, industrialists, artists, military, athletes, and coaches.
The President congratulated them and addressed them in warm words.
“Looking at your open faces, happy eyes, inexhaustible energy, I feel such joy, as if I received an award. I wish that the high awards and badges shining on your chest inspire you to new achievements”, the President said.
The awardees thanked for the high attention and expressed their best wishes to the country’s people.