Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki O‘zbekiston bilan hamkorlikni kengaytirish niyatida
Joriy yilning 4-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) vitse-prezidenti Lyudger Shuknext bilan uchrashdi.
Ma’lumot uchun: Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki ko‘p tomonlama rivojlanish instituti hisoblanadi. Uning maqsadi Osiyo-Tinch okeani mintaqasida moliyaviy hamkorlikni rag‘batlantirish, Osiyoda yo‘llar va aeroportlar qurishdan tortib, aloqa antennalari va arzon uy-joylar qirishgacha bo‘lgan infratuzilmaviy loyihalarni moliyalashtirishdir. Hozirgi kunda 80 dan ortiq davlat OIIBga aʼzodir.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi va OIIB o‘rtasidagi moliyaviy-texnik hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shuningdek, mavjud loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning bugungi holati muhokama qilindi.
Xususan, energetika, infratuzilmaviy rivojlanish, transport va tibbiyot kabi yo‘nalishlarda umumiy qiymati 2,4 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 13 ta loyihani o‘z ichiga olgan OIIBning O‘zbekiston Respublikasidagi joriy investitsiya portfeli hajmining o‘sishining ijobiy dinamikasi mamnuniyat bilan qayd etildi. 2023-yil mart oyidan buyon Bank tomonidan energetika sohasida loyihalarni amalga oshirish doirasida davlat kafolatisiz 415 million dollari miqdoridagi 3 ta kredit liniyasi ma’qullandi.
Lyudger Shuknext O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi va OIIB hamkorlikdagi ishlarni davom ettirishga tayyorligini ta’kidladi.
“O‘zbekiston biz bilan loyihalarning uch yillik sikli bo‘yicha hamkorlik qilayotgan birinchi davlatdir. Bizning asosiy e’tiborimiz, albatta, infratuzilmani barpo etish, inson kapitalini mustahkamlash, xususiy sektorni rivojlantirish, shuningdek, iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlarini oldini olish bo‘yicha global masalalarni ilgari surishga qaratilgan. Mamlakatingiz bilan samarali hamkorligimizni yanada kengaytirishdan manfaatdormiz”, — dedi u.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar qo‘shma loyihalarni sifatli amalga oshirish va o‘zaro munosabatlarning yangi yo‘nalishlarini ishlab chiqishga qaratilgan faol hamkorlik qilishga kelishib oldilar.

Азиатский банк инфраструктурных инвестиций намерен расширять сотрудничество с Узбекистаном
4 июля текущего года Министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провел встречу с вице-президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) Людгером Шукнехтом.
Справочно: Азиатский банк инфраструктурных инвестиций - многосторонний институт развития, целью которого является стимулирование финансового сотрудничества в Азиатско-Тихоокеанском регионе, финансирование инфраструктурных проектов в Азии от строительства дорог и аэропортов до антенн связи и жилья экономкласса. На текущий момент членами АБИИ являются более 80 стран.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние дел по реализации действующих проектов, а также перспективы расширения финансово-технического сотрудничества между Республикой Узбекистан и АБИИ.
В частности, с удовлетворением отмечена положительная динамика роста объемов текущего инвестиционного портфеля АБИИ по Республике Узбекистан, который насчитывает 13 проектов на общую сумму более 2,4 млрд долларов в таких сферах как энергетика, инфраструктурное развитие, транспорт и медицина. С марта 2023 года со стороны Банка одобрены 3 кредитные линии без государственной гарантии на сумму 415 млн долларов в рамках реализации проектов в сфере энергетики.
Людгер Шукнехт высоко оценил проводимые в Узбекистане реформы и заверил в готовности АБИИ продолжить совместную работу.
«Узбекистан – это первая страна, с которой мы работаем по трехлетнему циклу проектов. Наш фокус идет, конечно, на создание инфраструктуры, усиление человеческого капитала, развитие частного сектора, а также на продвижение глобальной повестки по сдерживанию климатических изменений. Мы заинтересованы в дальнейшем развитии нашего плодотворного сотрудничества с вашей страной», – сказал он.
По итогам встречи стороны согласовали повестку активного взаимодействия, направленную на качественную реализацию текущих совместных проектов и выработку новых направлений сотрудничества.