O‘zbekiston TIV rahbari Turkiy investitsiya fondi prezidentini qabul qildi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bugun Turkiy investitsiya fondi prezidenti va Turkiy davlatlar tashkiloti sobiq bosh kotibi Bag‘dod Amreyev bilan uchrashdi.
«Turkiy investitsiya fondi prezidenti va Turkiy davlatlar tashkiloti sobiq bosh kotibi Bag‘dod Amreyev janoblari bilan uchrashishdan mamnunmiz, - deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram kanalida. -TDTga aʼzo davlatlar o‘rtasida moliyaviy aloqalar va sarmoyaviy hamkorlikni yana-da kengaytirish yuzasidan fikr almashdik».
Eslatib o‘tamiz, 2022 yil 10-11 noyabr kunlari Samarqand shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida Turkiy davlatlar tashkiloti davlat rahbarlarining «Turkiy sivilizatsiyaning yangi davri: umumiy taraqqiyot va farovonlik sari» mavzusidagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilish natijalari bo‘yicha Tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yana-da kengaytirishga qaratilgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitining Samarqand deklaratsiyasi qabul qilindi.

Глава МИД Узбекистана принял президента Тюркского инвестиционного фонда
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов сегодня встретился с президентом Тюркского инвестиционного фонда и бывшим генеральным секретарем Организации тюркских государств (ОТГ) Багдадом Амреевым.
Рады встретиться с г-ном Багдадом Амреевым, президентом Тюркского инвестиционного фонда и бывшим генеральным секретарем Организации тюркских государств, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Мы обменялись мнениями о дальнейшем расширении финансового и инвестиционного сотрудничества между странами-участницами ОТГ”.
Напомним, что 10-11 ноября 2022 года в городе Самарканде под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось заседание глав государств Организации тюркских государств, темой которого определено «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему прогрессу и процветанию». По итогам саммита принята Самаркандская декларация, направленная на дальнейшее расширение многопланового сотрудничества в рамках организации.
Кроме того, принято решение об утверждении кандидатуры Кубанычбека Омуралиева на должность генерального секретаря ОТГ.