Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi rahbari Bito Yoshibumi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 22-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyev Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining (YaXHA) O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxona rahbari Bito Yoshibumi hamda ushbu vakolatxona sobiq rahbari Miyazaki Suguru bilan uchrashdi.
Uchrashuv avvalida Y. Bitoni YaXHAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari lavozimiga tayinlanganligi hamda bu lavozimda vazirlik bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga umid bildirdi.
Suhbat davomida budjetni qo‘llab quvvatlash, mamlakatimizda energetika va transport infratuzilmasi modernizatsiyasi, demografik dividend hisobiga rivojlanayotgan ipoteka bozorini moliyalashtirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish kabi yo‘nalishlarda ishlarni tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Y. Bito: “O‘zbekistondan oldin YaXHAning eng yirik debitorlaridan hisoblangan Hindiston va Bangladeshda faoliyat yuritganman. Kreditlarni jalb qilishda mamlakatning qarzdorlikni to‘lash imkoniyati muhim omildir. Bu o‘rinda O‘zbekistonda kreditlarni qaytarish mexanizmi to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligini ta'kidlamoqchiman”.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘rtasida qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va yangi imkoniyatlardan keng foydalanishga kelishildi.

Состоялась встреча с главой японского Агентства международного сотрудничества Бито Ёшибуми
22 июня текущего года министр экономики и финансов Республики Узбекистан Шерзод Кудбиев встретился с руководителем представительства японского Агентства международного сотрудничества (JICA) в Республике Узбекистан Бито Ёшибуми и бывшим руководителем этого представительства Миядзаки Сугуру.
В начале встречи Бито Ёшибуми выразил надежду на дальнейшее развитие сотрудничества с министерством в связи с его назначением на должность главы представительства JICA в Узбекистане.
В ходе беседы были обсуждены вопросы бюджетной поддержки, модернизации энергетической и транспортной инфраструктуры в нашей стране, финансирования развивающегося ипотечного рынка за счет демографических дивидендов и организации работы по таким направлениям, как создание новых рабочих мест.
Бито Ёшибуми: "До Узбекистана я работал в Индии и Бангладеш, которые являются одними из крупнейших дебиторов JICA. При привлечении кредитов важным фактором является способность страны погасить задолженность. Хочу отметить, что в Узбекистане правильно налажен механизм возврата кредитов”.
По итогам встречи стороны договорились о поддержке совместных проектов и широком использовании новых возможностей.