Italyancha innovatsiya: O‘zbek zaminining florasida ilmiy yangilanish bo‘ladi
O‘zbekiston Respulikasi Prezidentining Italiyaga rasmiy tashrifi doirasida mamlakatimiz delegatsiyasi tarkibidagi turli tarmoqlar rahbarlari Italiya rasmiy doiralari vakillari va kompaniyalar rahbarlari bilan ham uchrashuvlar o‘tkazmoqda.
Jumladan bugun O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Lombardiya xalqaro munosabatlar bo‘yicha davlat kotibining o‘rinbosari Rafaele Kattaneo bilan uchrashdi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, Lombardiya – Italiyaning qishloq xo‘jaligi eng faol rivojlangan mintaqasi. 46 000 ta qishloq xo‘jaligi korxonalari va 6 000 ta oziq-ovqat sanoati korxonalari, Italiyaning agrooziq-ovqat tarmog‘ining 15% ulushi – Lombardiyaning ko‘rsatkichlari ancha salmoqli.
Shuningdek, Lombardiya sifatli agrooziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishda ham katta obro‘ga ega: 34 ta PDO (himoyalangan kelib chiqish belgisi)li va PGI (himoyalangan geografik ko‘rsatkich)li mahsulot, qayta ishlash, konservatsiya va yetilish jarayoniga ko‘ra saralab olingan 264 ta an’anaviy mahsulot ishlab chiqariladi.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vaziri Lombardiya mintaqasining agrar sohadagi yutuqlarini yuqori baholab, ikki tomonlama hamkorlik takliflarini o‘rtaga tashladi.
Birinchi taklif O‘zbekistonga texnlogik jihozlar yetkazishga oid bo‘lib, bunda italyan kredit tashkilotlari xizmatlaridan foydalanish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, O‘zbekistonda himoyalangan geografik ko‘rsatkichlarni joriy qilishda Lombardiya tajribasi ancha qo‘l kelishi aytildi. Dunyoga mashhur Mirzacho‘l qovunlari, Jizzax somsasi, Samarqand noni kabi hududga bog‘liq brendlar borki, ularni ilgarilatishda italiyaliklar bilan hamkorlik foydadan xoli bo‘lmaydi.
Bundan tashqari, Aziz Voitov Jizzax viloyatining Baxmal tumanida Italiya bilan hamkorlikda «BMB Trade Group» kompaniyasi tomonidan za’faron yetishtirish yo‘lga qo‘yilgani, bu loyihaning ikkinchi bosqichida za’faron yetishtiriladigan yer maydonlarini 2 ming gektargacha ko’paytirish va uni yurtimizda qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish, ya’ni qo’shilgan qiymatli mahsulot ishlab chiqarish borasidagi hamkorlikning istiqbolli jihatlariga to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar uzum yetishtirishda italyan texnologiyalaridan foydalanish; O‘zbekistonda za’faronning yangi navlarini yetishtirish; barra meva va sabzavotlar, sharbatlar, dukkakli o‘simliklar eksporti borasida ham hamkorlik imkoniyatlari kattaligini ta’kidlashdi.
Italiya biznes doiralarining O‘zbekiston qishloq xo‘jaligiga qiziqishi kuchli ekanini inobatga olib, joriy yil kuzida italiyalik tadbirkorlarning O‘zbekistonga biznes-missiyasini uyushtirish taklif etildi. Ushbu takliflar Lombardiya tomonida katta qiziqish uyg‘otdi, batafsil muhokama etildi va ularning har biri bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ko‘rilishi aytildi.

16:59:27 (GMT+5)    18.04.2025
В рамках официального визита Президента Республики Узбекистан в Италию руководители различных отраслей в составе делегации нашей страны проводят встречи и переговоры с представителями официальных кругов Италии и руководителями компаний.
Так, сегодня ,министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов встретился с заместителем государственного секретаря Ломбардии по международным связям Рафаэле Каттанео. Отметим, что Ломбардия является наиболее активно развивающимся сельскохозяйственным регионом Италии. Потенциал Ломбардии это 46 000 сельскохозяйственных предприятий и 6 000 предприятий пищевой промышленности, что составляет 15% от всего агро продовольственного сектора Италии.
Регион также имеет большой авторитет в плане высококачественного агропродовольственного производства: 34 продукта имеют  PDO (Защищенное обозначение происхождения) и PGI (Защищенное географическое указание), в результате сортировки по процессам обработки, хранения и созревания производится 264 традиционных видов продукции. Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан высоко оценил достижения региона Ломбардия в аграрной сфере и выдвинул предложения по двустороннему сотрудничеству. Первое предложение связано с поставкой в Узбекистан технологического оборудования посредством использования услуг итальянских кредитных организаций. Также было подчеркнуто, что опыт Ломбардии будет очень полезен при внедрении охраняемых географических указаний в Узбекистане. Есть региональные бренды, такие как всемирно известные дыни «Мирзачул», «Джизакская сомса», «Самаркандский хлеб», и сотрудничество с итальянцами в их продвижении будет весьма выгодным.
Кроме того, Азиз Воитов довёл до партнёров информацию о том, что выращивание шафрана начато компанией BMB Trade Group в сотрудничестве с Италией в Бахмальском районе Джизакской области, акцентировал внимание, на реализации второго этапа проекта, в рамках которого площади шафрана будут доведены до 2 тысяч гектаров, что позволит увеличить объемы производства и наладить переработку, а значит начать формировать цепочки добавленной стоимости. В ходе переговоров стороны обсудили использование итальянских технологий в виноградарстве, выращивание новых сортов шафрана в Узбекистане. Также были отмечены большие возможности для сотрудничества в области экспорта фруктов и овощей, соков, бобовых культур. Учитывая большой интерес итальянских деловых кругов к сельскому хозяйству Узбекистана, предложено организовать осенью этого года бизнес-миссию итальянских предпринимателей в нашу страну.
Эти предложения были встречены с большим энтузиазмом и. Заметим, что по каждому из них будут приняты практические меры по реализации.