Qishloq xo‘jaligi vazirligi Italiyadagi biznes-forumda qator muhim hujjatlarni imzoladi
Joriy yil 6-iyunda Rimda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston–Italiya biznes-forumi O‘zbekiston qishloq xo‘jaligiga tarmoqni mustahkamlash va barqaror rivojlantirish maqsadlarida investitsiyalarni jalb qilish salohiyatini muhokama qilish va baholash imkoniyatini berdi.
Tadbir doirasida Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan agrosohadagi loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan qator hujjatlar imzolandi.
Chunonchi, vazirlik va “Nardi Group” kompaniyasi o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi, uning doirasida sahrolashuvga qarshi kurashish sohasida hamkorlik rejalashtirilmoqda. Hujjatda Toshkent viloyati Ohangaron tumanida sinov loyihasini joriy qilish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Qishloq xo‘jaligi vazirligi Italiyaning qishloq xo‘jaligi uchun texnologiyalar va mahsulotlar ishlab chiqaruvchisi bilan Anglashuv memorandumini tuzdi. Kelishuv doirasida AKIS markazlarida ta’limni tashkil etish, shuningdek o‘zbek operatorlarini o‘qitish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, vazirlik “Rota Guido” kompaniyasi bilan Exetra orqali kreditlash va Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi sohasida xizmatlar ko‘rsatish agentligi orqali agrotexnologiyalarni taqdim etish vositasida zootexnikaga oid italyan texnologiyalarini joriy etishga qaratilgan memorandum imzoladi.
Navbatdagi imzolangan hujjat “SINT Tecnologie” kompaniyasi bilan tuzilgan Anglashuv memorandumi bo‘lib, uning doirasida Exetra orqali kreditlash va Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi sohasida xizmatlar ko‘rsatish agentligi orqali agrotexnologiyalarni taqdim etish vositasida agrooziq-ovqat tovarlarini qayta ishlash bo‘yicha modulli ko‘chma liniyalarni yaratishda Italiya texnologiyalarini tatbiq etish ko‘zda tutilgan.
Vazirlik tomonidan imzolangan hujjatlar respublikada eng yangi texnologiyalarni rivojlantirishga xizmat qilishi va uzoq yillar davomida unumdorlikni hamda qishloq xo‘jaligining ekologik rivojlanishini oshirish imkonini berishi kutilmoqda.

Минсельхоз подписал ряд важных документов на бизнес-форуме в Италии
На прошедшем 6 июня текущего года в Риме Узбекско-итальянском бизнесе-форуме был широко представлен потенциал сельскохозяйственной и продовольственной сфер Узбекистана.
В рамках мероприятия состоялось подписание ряда документов, направленных на реализацию совместных с Минсельхозом проектов в агро продовольственной сфере.
Так, между министерством и компанией «Nardi Group» был подписан Меморандум о взаимопонимании, в рамках которого планируется сотрудничество по борьбе с опустыниванием. Документом предусматривается организация пилотного проекта в Ахангаранском районе Ташкентской области.
Также достигнуто соглашение с итальянским консорциумом производителей технологий и продуктов для сельского хозяйства «CERMAC». В рамках соглашения планируется организация обучения итальянским технологиям и техникам в центрах AKIS, а также обучение узбекских операторов на предприятиях Италии.
Помимо этого, министерство также начало сотрудничество с ведущим производителем малых био топливных станций и зоотехники Европы «Rota Guido», направленное на внедрение итальянских технологий в Узбекистане путём кредитования через итальянское кредитное агентство Exetra и предоставление агротехнологий через Агентство по оказанию услуг в сфере сельского хозяйства при Минсельхозе.
Другой проект будет реализован с компанией «SINT Tecnologie». В его рамках предполагается внедрение итальянских технологий по созданию модульных передвижных линий по переработке агро продовольственных товаров путём кредитования через Exetra, а также предоставление технологий через Агентство по оказанию услуг в сфере сельского хозяйства при Минсельхозе.
Ожидается, что подписанные документы будут способствовать дальнейшему расширению внедрения новейших технологий в республике и позволят повысить производительность и экологическое развитие сельского хозяйства на долгие годы вперёд.