Ekologiya vazirligi delegatsiyasi Ostona shahrida boʻlib oʻtgan "ECOJER: Carbon neytrality Pathways" xalqaro kongressida ishtirok etdi
2023-06-07 | Ekologiya
2023-yilning 1–3-iyun kunlari O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov boshchiligidagi delegatsiya Qozog‘istonning Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan ECOJER: Karbon neytralligi yo‘llari 3-xalqaro kongressida ishtirok etdi.
Tashrif davomida Ostona kon-metallurgiya 13-kongressi doirasida Qirg‘iziston Respublikasi Tabiat resurslari, ekologiya va texnik nazorat vaziri Melis Turg‘unboyev bilan ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar Qirgʻiziston va Oʻzbekistonda ekologiya va atrof-muhit sohasidagi soʻnggi oʻzgarishlar, ekologik qonunchilik, atmosfera havosi monitoringi, bioxilma-xillikni muhofaza qilish va yagona mintaqa sifatida xalqaro platformalarda ishtirok etish boʻyicha mintaqaviy integratsiyani kuchaytirish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Vazir M.Turg‘unboyev Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishga tayyorligini ta’kidladi, shuningdek, 2023-yil iyul oyida Buxoroda Markaziy Osiyo mamlakatlari ekologiya vazirlari yig‘ilishini tashkil etish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston delegatsiyasi “Tog‘-metallurgiya” ko‘rgazmasining ochilishida va ko‘rgazmaning VIP-turida ham ishtirok etdi. Shuningdek, Ostona botanika bog‘iga tashrif buyurdi va boshqaruv tajribasi, shuningdek, ayrim o‘simlik turlarini yetishtirish va ko‘paytirish bo‘yicha olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar bilan tanishdi. Rusanov nomidagi Toshkent botanika bog‘i va Ostona botanika bog‘i o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va tajriba almashish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tashrif chogʻida vazir Aziz Abduhakimov “ECOJER: uglerod neytralligi yoʻllari” 3-xalqaro kongressining yuqori darajadagi yalpi majlisida ishtirok etdi va Oʻzbekistonda iqtisodiyotni “yashil” transformatsiya qilish boʻyicha amalga oshirilayotgan keng koʻlamli chora-tadbirlar, energetika va sanoat, shuningdek, mamlakatning uglerod neytralligi bo‘yicha maqsadlari va yutuqlar haqida maʼlumot berdi.
Qolaversa, 2030-yilga borib issiqxona gazlari chiqindilarini 35 foizga qisqartirish, chiqindilarni qayta ishlash darajasini 65 foizdan oshirish, qayta tiklanadigan energiya ulushini 30 foizga yetkazishda respublika hissasi alohida qayd etildi. Shu bilan birga, 2030-yilga kelib yashil zonalar maydonini 30 foizga yetkazishga qaratilgan, har yili 200 millionta ko‘chat ekish ko‘zda tutilgan “Yashil makon” umummilliy tashabbusi taqdim etildi.
Ma’lumot uchun, ECOJER xalqaro kongressi davlat idoralari, moliyaviy va sanoat guruhlari, ekologik faollar va barqaror rivojlanish sohasidagi ekspertlar, yashil biznes kompaniyalari va xalqaro tashkilotlarning sa’y-harakatlarini birlashtirgan ekspert muloqoti platformasidir.
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo davlatlarining an’anaviy bilim va amaliyotlarining ahamiyati, shuningdek, ushbu bilimlarni yanada chuqurroq o‘rganish va barqaror rivojlanishga tatbiq etish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan Buxoroda Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti qoshida etnoekologiya ilmiy-tadqiqot markazi ochilishi e’lon qilindi.
Bundan tashqari, mintaqaviy integratsiyada yoshlar ishtirokining muhimligini inobatga olgan holda mintaqaviy yoshlar kengashini tashkil etish taklif qilindi. Kengashning asosiy maqsadi Markaziy Osiyo yoshlarini ekologik muammolarni hal qilishda faol jalb etish, shuningdek, bilim va tajriba almashishdir.
Xalqaro kongress doirasida delegatsiya Barqaror rivojlanish boʻyicha davlatlararo komissiyaning (ICSD) atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlim oʻzgarishi va barqaror rivojlanish sohasidagi Markaziy Osiyo mintaqaviy hamkorligining dolzarb masalalariga bagʻishlangan davra suhbatida ishtirok etdi. Davra suhbatini Qozog‘iston Ekologiya va tabiiy resurslar vaziri Zulfiya Sulaymonova hamda O‘zbekiston Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov ochib berdi.

Делегация министерства экологии приняла участие в международном конгрессе ECOJER: Carbon Neutrality Pathways в Астане
2023-06-07 | Экология
1-3 июня 2023 года состоялся визит делегации во главе с министром экологии, защиты окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азизом Абдухакимовым в Астану для участия на 3-м международном конгрессе ECOJER: Carbon Neutrality Pathways.
2 июня на полях 13го горно-металлургического конгресса Astana Mining and Metallurgy, состоялась двусторонняя встреча с Министром природных ресурсов, экологии и технического надзора Республики Киргизстан Мелисом Тургунбаевым. Стороны поделились последними институциональными изменениями в Киргизстане и Узбекистане в области экологии и окружающей среды, а также обсудили возможности укрепления региональной интеграции по вопросам экологического права, мониторинга воздуха, защиты биоразнообразия и участия на международных площадках как единый регион.
Министр М.Тургунбаев подчеркнул свою готовность в углублении сотрудничества между Киргизстаном и Узбекистаном, а также поддержал инициативу организации встречи Министров экологии Центральной Азии в Бухаре в июле 2023 года.
Делегация также приняла участие в открытии выставки Mining and Metallurgy и VIP туре экспо, посетила Астанинский ботанический сад и ознакомилась с опытом управления, а также научными исследованиями в культивации и репродукции отдельных видов растений. Были обсуждены возможности в налаживании сотрудничества и обмена опытом между Ташкентским ботаническим садом им.Русанова и Астанинским ботаническим садом.
В рамках визита глава делегации приняла участие в пленарной сессии высокого уровня 3го международного конгресса “ECOJER: Carbon Neutrality Pathways” и озвучила проводимые Узбекистаном масштабные мероприятия по «зеленой» трансформации экономики, энергетики и промышленности, а также цели и достижения по углеродной нейтральности страны. Особо отмечен вклад республики по снижению выбросов парниковых газов на 35% к 2030 году, увеличению уровня переработки отходов до более 65% и доли возобновляемой энергии до 30% к 2030 году. Вместе с тем, представлена общенациональная инициатива «Яшил макон» с ежегодной посадкой 200 млн. зеленых насаждений для достижения площади зеленых зон до 30% к 2030 году.
Международный конгресс “ECOJER” является консолидирующей экспертной диалоговой платформой, объединяющей усилия государственных органов, финансово-промышленных групп, эко-активистов и экспертов в области устойчивого развития, компаний “зеленого” бизнеса и международных организаций.
Отдельное внимание было уделено значимости традиционных знаний и практик стран Центральной Азии, а также необходимости более глубокого исследования этих знаний и их применения к устойчивому развитию. В связи с этим было объявлено об открытии научно-исследовательского центра этноэкологии в Бухаре при Центральноазиатском университете изучения окружающей среды и изменения климата.
Принимая во внимание важность участия молодежи в региональной интеграции было предложено основать региональный молодежный совет, основной целью которого, является активное вовлечение молодежи Центральной Азии в решении экологических вопросов, а также обмена знаниями и опытом.
В рамках международного конгресса делегация приняла участие в круглом столе Межгосударственной комиссии по устойчивому развитию (МКУР), посвященному актуальным вопросам регионального сотрудничества в Центральной Азии в области охраны окружающей среды, изменения климата и устойчивого развития. Открыли круглый стол Министр экологии и природных ресурсов Казахстана Зульфия Сулейманова и Министр экологии Узбекистана Азиз Абдухакимов. Участниками круглого стола была особенно отмечена актуальность предложенных инициатив главы делегации Министерства экологии во время пленарной сессии высокого уровня, а именно укрепление регионального сотрудничества посредством более активного вовлечения молодежи, проведения экологического курултая и создания центра этноэкологии.