Poliz mahsulotlari eksporti davom etmoqda
Bugungi kunda O‘zbekistonning meva-sabzavot va poliz mahsulotlariga xorijda o‘ziga xos talab shakllanib ulgurdi. Yangi bozorlarda esa ayni mahsulotlarga bo‘lgan qiziqish tobora o‘sib bormoqda.
Bu Yevropa Ittifoqiga a’zo davlat delegatsiyalarining tinimsiz muzokara va kelishuvlarida ayon bo‘layotgan haqiqat. Bahor oylari yurtimizda qishloq xo‘jaligi tarmog‘i uchun xayrli keldi. Sohada faoliyat yuritayotgan mirishkorlar mehnat mahsullarini ichki va tashqi bozorga yo‘naltirishni boshladilar. May oyida bu mahsulotlarga bo‘lgan talab keskin oshganini kuzatish qiyin emas.
Qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov ishchi tashrif doirasida Surxon zaminining qishloq xo‘jaligi imkoniyatlari bilan tanishuvini davom ettirdi. Sohadagi rivoj va taraqqiyot omillariga diqqatini qaratdi.
Birgina misol: Surxondaryo viloyati Termiz tumani agro-tarmoq tadbirkorlari shartnoma va kelishuvlarga amal qilgan holda yetishtirilgan zamin ne’matlarini xorij bozoriga chiqarishda qo‘llari-qo‘lga tegmay mehnat qilyaptilar. Aslida yurtimiz bo‘ylab bugun mana shu jarayon ayni qizigan. Yuk avtomobillarining tinimsiz gurillashi va odamlarning dala va saralash omborlarida gavjum bo‘lishi mana shu xayrli amalning ifodasi.
Termiz tumani misolida fikrimiz davom etadi. Tadbirkor Azamat Musurmonov umumiy maydoni 7 gektarlik yerni ijaraga olib, tarvuz va qovun urug‘larini qadagan. 5 gektar yerga ekilgan “Dolbi” navli tarvuz 70 kunda pishib yetilgan. Gektaridan 50 tonnaga yaqin hosil olish mo‘ljali bor. Shunday chiqayapti ham. 1 ta ko‘chat o‘rtacha 18-20 kilogramm mahsulot bermoqda. Bozordagi narxdan hisob-kitob qilsak, gektaridan 500 million so‘mga yaqin daromad ko‘rish mumkin. Bu bugungi kun eksport bozori qiymatidagi hisob. Yondosh egatga qaraymiz: 2 gektar yerga qovunning “Danara” navi ekilib, ayni pishiqchilikka yetib keldi. Tilimi tilni yoruvchi qovunlar ham eksport sari yo‘l olgan. Gektaridan 30 tonna, jami 60 tonna hosil yig‘ish rejasi mavjud. Boisi, har gektarga 10 ming dona ko‘chat qadalgan. Foyda ham chakki emas: 120 million sof foyda deyapti tadbirkor.
Barcha samara aslida ishni to‘g‘ri tashkil qilishga bog‘liq. Avvallari qamishzor bo‘lgan yerni obod qilib, boz ustiga hosildor zaminga aylantirish chakana ishmas. To‘kilgan har tomchi ter natija bilan o‘zini oqlamog‘i darkor. Plyonka ostiga ekish, “Duga” uslubidagi keyingi bosqichdagi parvarish o‘zining ijobiy natijasini ko‘rsatayapti. Xorij bozoriga dalaning o‘zidan ortilgan mahsulot yo‘l olmoqda. Bu davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligi tarmog‘ida band bo‘lgan tadbirkorlar uchun yaratib berayotgan sharoitining amaliy ifodasi, aslida.

Продолжается экспорт бахчевой продукции
На сегодняшний день за рубежом сформировался определённый спрос на плодоовощную и бахчевую продукцию из Узбекистана. Также растет интерес потребителей на новых внешних рынках.
Подтверждением этому могут служить регулярные переговоры и соглашения с делегациями стран-членов ЕС. Весенние месяцы благоприятно повлияли на агропромышленный сектор нашей страны. Земледельцы, удовлетворив потребности отечественного рынка, начали отправку плодов своего труда на экспорт. Заметим, что в мае резко вырос спрос на узбекскую сельхозпродукцию.
В рамках рабочего визита министра сельского хозяйства Азиза Воитова продолжилось знакомство с сельскохозяйственным потенциалом Сурхандарьинской области. Руководитель профильного министерства обратил особое внимание на факторы развития и прогресса в сфере.
Только один пример: предприниматели агропромышленного комплекса Термезского района Сурхандарьинской области на основе договоров и соглашений едва успевают отправлять продукцию за рубеж. По правде говоря, аналогичную картину можно наблюдать во всех регионах республики. Непрекращающийся гул моторов грузовиков и скопление людей в полях и на сортировочных складах — яркое тому подтверждение.
Возвращаясь в Термезский район, приведем несколько наглядных примеров. Предприниматель Азамат Мусурманов арендовал 7 гектаров земли и высадил семена арбузов и дынь. Арбуз сорта «Долби», размещенный на 5 гектарах земли, созрел за 70 дней. Планируется собрать по 50 тонн с гектара. Один саженец дает в среднем 18-20 килограммов продукции. Если просто посчитать по рыночной цене, то прибыль должна составить около 500 миллионов сумов с гектара. Эти цифры иллюстрируют доход через призму экспортной стоимости бахчевых. А что же рядом? Дыни сорта «Данара» высадили на 2 гектарах земли, и урожай, можно сказать, достиг пика зрелости. При этом дыни также направляются на экспорт. Планируется собрать по 30 тонн с гектара — всего 60 тонн. Расчет берется исходя из того, что посажено 10 тысяч саженцев. Прибыль тоже неплохая — предприниматель говорит о 120 миллионах сумов.
Весь эффект и результативность, в первую очередь, зависят от правильной организации работы. Превратить поросшую камышом землю в плодородную почву — дело не из простых. Все трудности отходят на второй план, когда видишь плоды своих стараний. Посадка под пленку и уход методом «дуги» доказали свои преимущества. Продукция непосредственно с поля поступает на внешний рынок. Всё это не что иное, как отражение тех возможностей и условий, что созданы главой государства для структур предпринимательства, работающих в аграрной сфере.