Jahon banki vakillari bilan uchrashuv: hamkorlikdagi loyihalar yangi bosqichga ko‘tarildi
Joriy yilning 26-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyev Jahon bankining O‘zbekistondagi vakili Marko Mantovanelli bilan uchrashdi.
Tet-а-tet tarzida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ilhom Norqulov hamda tegishli departament va boshqarma vakillari ishtirok etdi.
Muloqot boshida M. Mantovanelli Jahon bankini doimiy qo‘llab-quvvatlagani uchun samimiy minnatdorligini bildirdi.
Uchrashuv davomida Jahon bankining O‘zbekiston bilan 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi doirasida amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Нamkorlik dasturi mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning muayyan ustuvor yo‘nalishlari asosida ishlab chiqilgan va aniq natijalarga erishishga qaratilgan sheriklik uchun asos yaratadigan hujjat ekani alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, ushbu dastur davomida hamkorlikning uchta asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi:
- inklyuziv iqtisodiy o‘sish va uni rivojlantirishda xususiy sektor ishtirokini ta’minlash;
- inson kapitalini rivojlantirishga sarmoya kiritish;
- “yashil” iqtisodiyotiga o‘tish.
Shu bilan birga, energetika bozorini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan loyihalarning joriy holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar qo‘shma loyihalar bo‘yicha hamkorlikni yanada mustahkamlashga kelishib oldi.

10:58:20 (GMT+5)    21.04.2025
On May 26 this year, the Minister of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan Sherzod Kudbiev met with the head of the World Bank office in Uzbekistan, Marco Mantovanelli.
The meeting in a tête-à-tête format was attended by Deputy Minister of Economy and Finance Ilkhom Norkulov and representatives of relevant departments and departments.
At the beginning of the dialogue, Mr. Marco Mantovanelli expressed his sincere gratitude to the Ministry for the continuous support of the World Bank's activities in the Republic of Uzbekistan.
At a meeting with the World Bank, the work done under the cooperation program with Uzbekistan for 2022-2026 was discussed.
It was emphasized that the cooperation program was developed on the basis of certain priorities for the socio-economic development of the country and is a document that creates the basis for partnership aimed at achieving concrete results.
Three main areas of cooperation of this program were also discussed:
- ensuring inclusive economic growth and participation of the private sector in its development;
- investing in the development of human capital;
- transition to a "green" economy.
During the conversation, an exchange of views took place on the current state and prospects of ongoing projects to develop the energy market, increase the energy efficiency of agriculture and food security.