O‘zbekiston Respublikasi, Yevropa Ittifoqi va Fransiya taraqqiyot agentligi oʼrtasida texnik koʼmak jalb qilishga oid moliyaviy bitim imzolandi
Joriy yilning 17-may kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (ETTB) Boshqaruvchilar kengashining “Muvofiqlikka sarmoya kiritish” mavzusidagi 32-yillik yigʼilishi doirasida Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Yevropa ittifoqi va Fransiya taraqqiyot agentligi o‘rtasida “O‘zbekistonda “yashil” iqtisodiyot hamkorligi boʼyicha” 10,2 mln yevro miqdorida texnik koʼmak mablagʼlari ajratilishiga qaratilgan kelishuv imzolandi.
Mazkur uchrashuvda Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiev, vazir o‘rinbosari Ilhom Norqulov, va tegishli tarkibiy tuzilma rahbarlari hamda FTAning O'zbekiston va Qozog'iston bo'yicha rahbari -Vinsent Kopen, Evroosiyo bo'yicha mintaqaviy direktori-Sesil Kupri, delegatsiya rahbari -Remy Rioux, Yevropa ittifoqidagi xalqaro hamkorlik vakili -Myriam Ferran, Yevropa Ittifoqining O'zbekiston Respublikasidagi elchisi-Sharlotta Adrianlar ishtirok etishdi.
Maʼlumki, bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 2-dekabrdagi “2030 yilgacha O‘zbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga oʼtishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-436-sonli qarori va O‘zbekiston Respublikasining "yashil" iqtisodiyotga o‘tish Strategiyasi doirasida "yashil" va inklyuziv iqtisodiy oʼsishni taʼminlash borasida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan samarador ishlar amalga oshirilmoqda.

Подписано финансовое соглашение о привлечении технической поддержки между Республикой Узбекистан, Европейским союзом и Французским агентством развития
В рамках 32-го ежегодного заседания Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) на тему «Инвестиции в жизнеспособность», состоявшегося 17 мая текущего года в городе Самарканд, между Министерством экономики и финансов, Европейским союзом (ЕС) и Французским агентством развития (ФАР) была достигнута договоренность и подписано соглашение о выделении средств технической поддержки в размере 10,2 миллиона евро “по “зеленому” экономическому сотрудничеству в Узбекистане”.
На встрече приняли участие Министр экономики и финансов Шерзод Кудбиев, Заместитель министра Ильхом Норкулов, руководители соответствующих структур, а также глава ФАР по Узбекистану и Казахстану-Винсент Копен, региональный директор по Евразии-Сесил Купри, глава делегации-Реми Риу, представитель международного сотрудничества в Европейском союзе-Мириам Ферран, посол ЕС в Республике Узбекистан-Шарлотта Адриан.
Как известно, в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 2 декабря 2022 года № ПП-436 «О мерах по повышению эффективности реформ, направленных на переход Республики Узбекистан на «зеленую» экономику до 2030 года» и Стратегии перехода Республики Узбекистан к «зеленой» экономике, ведется плодотворная работа по обеспечению «зеленого» и инклюзивного экономического роста.