Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Tojikiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va savdo vazirligi oʻrtasida 2023-2024 yillarga moʻljallangan hamkorlik rejasi imzolandi
2023-05-15 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 12-may kuni Toshkent shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov va Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Q.Rasulzoda boshchiligida Oʻzbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi oʻrtasidagi Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha qoʻshma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi 10-yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Mazkur tadbirda ikki mamlakat oʻrtasidagi yaxshi qoʻshnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi, amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, tadbirda tovar ayirboshlashni oshirish boʻyicha samarali choralar koʻrish, energetika, mashinasozlik, qishloq xoʻjaligi, transport, konchilik, toʻqimachilik va boshqa tarmoqlarda Oʻzbekiston-Tojikiston investitsiya kompaniyasi mablagʻlarini jalb qilgan holda istiqbolli loyihalarni ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
Qayd etish joizki, qoʻshma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yigʻilishi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Tojikiston Respublikasi Iqtisodiy rivojlanish va savdo vazirligi oʻrtasida 2023-2024 yillarga moʻljallangan hamkorlik rejasi imzolandi.

Подписан План сотрудничества между Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан и Министерством экономического развития и торговли Республики Таджикистан на 2023-2024 годы
2023-05-15 | Экономика
12 мая текущего года в Ташкенте под председательством премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и премьер-министра Республики Таджикистан К.Расулзаде состоялось очередное 10-е заседание Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан.
На мероприятии были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления добрососедских отношений, стратегического партнерства и союзничества между двумя странами, обсуждены перспективы расширения практического сотрудничества.
Также на мероприятии особое внимание было уделено принятию эффективных мер по увеличению товарооборота, продвижению перспективных проектов в энергетической, машиностроительной, сельскохозяйственной, транспортной, горнодобывающей, текстильной и других отраслях промышленности с привлечением средств узбекско-таджикской инвестиционной компании.
Отметим, что в рамках очередного заседания Совместной межправительственной комиссии между Министерством экономики и финансов Республики Узбекистан и Министерством экономического развития и торговли Республики Таджикистан подписан План сотрудничества на 2023-2024 годы.