“Hukumat soati”da Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri axborot berdi
Unda deputatlar “Hududlarda aholi bandligini ta’minlash va yangi ish o‘rinlarini tashkil etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida”gi masalani muhokama qildilar.
Kun tartibidagi masala yuzasidan deputatlarning savollariga Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri B.Musayev javob berdi.
Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimizda aholi bandligini ta’minlash, ularni kasbga o‘qitish va qayta tayyorlash, yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, joriy yilning o‘tgan davrida jami 999,7 ming aholining doimiy, vaqtinchalik va mavsumiy ish o‘rinlarida bandligi ta’minlandi.
Shuningdek, 111,8 ming nafar ishsiz fuqarolar korxona va tashkilotlardagi mavjud bo‘sh ish o‘rinlariga ishga joylashtirildi, ijtimoiy muhofazaga muhtoj va ish topishda qiynalayotgan 10,2 ming nafar ehtiyojmand fuqarolar ish bilan ta’minlandi. 2023 yilda 15 ming nafar imkoniyati cheklangan nogironligi bo‘lgan shaxslar bandligini ta’minlash bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqildi. Mazkur dastur asosida o‘tgan to‘rt oy davomida 5,0 ming nafar imkoniyati cheklangan nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligiga ko‘maklashildi.
Bundan tashqari, aholini vaqtinchalik ishlarda daromad manbai bilan ta’minlash maqsadida 7,3 ming korxona va tashkilotlar bilan hamkorlikda 38,8 ming aholi haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb etildi va ularga ish haqi uchun 40,9 mlrd.so‘m mablag‘ moliyalashtirib berildi.
“Hukumat soati”da deputatlar ish qidirayotgan va ishsiz shaxslarni kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash hamda ularning malakasini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan qiziqdi.
B.Musayev qayd etishicha, mehnat bozori kon’yunkturasi tahlil qilinib, talab yuqori bo‘lgan 71 turdagi kasb bo‘yicha 160 ming nafardan ortiq ishchi kasb egalariga bo‘lgan joriy va yaqin istiqboldagi ehtiyoj belgilab olindi. 2023 yil yanvar-aprel oylarida 46,4 ming nafar ishsiz aholi mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasb-hunarga tayyorlash va malakasini oshirish uchun yuborildi. Shu kunga qadar ularning 10,3 ming nafari o‘qishni tamomladi.
Shu bilan birga, kasb-hunarga o‘qitilganlar tarkibida 34,4 ming nafari sanoat va xizmat ko‘rsatish, 4,6 ming nafari qurilish, 900 nafari agrotexnologiyalar, 1,9 ming nafari IT sohasi kasblari va 4 ming nafari “Usta-shogird” an’anasi asosida hunarmandchilik kasblariga o‘qishga jalb etildi.
Ta’kidlanganidek, “Ishga marhamat” monomarkazlari va kasb-hunarga o‘qitish markazlari o‘qituvchilarining malakasini oshirish uchun xorijiy o‘qituvchilarni jalb etish maqsadida Toshkent shahridagi “Ishga marhamat” monomarkazida “O‘quv-maslahat ofisi” faoliyati tashkil etildi.
Shuningdek, joriy yilda vazirlik huzuridagi kasb-hunarga o‘qitish markazlari negizida 15 ta “Ishga marhamat” monomarkazi, olis mahallalarda 250 ta kasb-hunar maskanlari tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Deputatlar sohada olib borilayotgan ishlarni e’tirof etib, xotin-qizlar va mehnat bozoriga ilk bor kirib kelayotgan ta’lim muassasalari bitiruvchilari bandligini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan savollar berishdi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri ta’kidlaganidek, joriy yilning o‘tgan davrida “Ayollar daftari”ga kiritilgan ijtimoiy himoyaga muhtoj 163,4 ming nafar ishsiz xotin-qizlarning bandligiga ko‘maklashildi, o‘zini-o‘zi band qilish faoliyat yo‘nalishlari bilan band bo‘lgan 10,9 ming nafar xotin-qizlar o‘zini-o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Shu bilan birga, 2023 yilda mehnat bozoriga 734,9 ming nafar bitiruvchi kirib keladi. Shundan umumiy o‘rta maktabni bitirganlar 383,1 ming, kasb-hunar maktabi, kollej va texnikumlarni bitirganlar 194,3 ming, oliy ta’lim muassasari bitiruvchilari 157,5 ming nafarni tashkil etadi.
Oliy ta’lim muassasalarida hozirgi kunda tahsil olayotgan talabalarning o‘qishdan tashqari bandlik holati tahlil qilinib, 2023 yil 1 yanvar holatiga Oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalarning 110 mingga yaqini iqtisodiyotning rasmiy sektorida o‘qishdan tashqari ish bilan band bo‘lganlarni tashkil etadi. Tahsil olayotgan talabalarning 64,5 ming nafari davlat sektorida, 42,1 ming nafari xususiy sektorda o‘z faoliyatini olib bormoqda.
Savol-javoblarga boy bo‘lgan “Hukumat soati”da deputatlar mavjud muammolarni bartaraf etish, soha istiqboliga qaratilgan bir qator taklif va tavsiyalar berishdi.

«Правительственный час»: заслушана информация министра занятости и сокращения бедности
В нем депутаты рассмотрели вопрос «О проводимой работе по обеспечению занятости населения и созданию новых рабочих мест в регионах».
По вопросу повестки дня выступил и ответил на вопросы депутатов министр занятости и сокращения бедности Б.Мусаев.
Отмечено, в последние годы в стране проводится системная работа по обеспечению занятости населения, профессиональной подготовке и переподготовке граждан, созданию новых рабочих мест. В частности, за истекший период текущего года обеспечена занятость 999,7 тыс человек в постоянной, временной и сезонных работах.
Также 111,8 тыс безработных граждан трудоустроены на имеющиеся вакансии на предприятиях и в организациях, обеспечены работой 10,2 тыс малообеспеченных граждан, нуждающихся в социальной защите и испытывающих трудности с трудоустройством. В 2023 году разработана специальная программа по обеспечению занятости 15 тысяч лиц с инвалидностью. На основе данной программы за последние четыре месяца оказана поддержка трудоустройству 5 000 человек с инвалидностью.
Кроме того, в целях обеспечения населения источником дохода на временных работах во взаимодействии с 7,3 тыс. предприятий и организаций привлечено к оплачиваемым общественным работам 38,8 тыс человек, профинансирована их заработная плата на сумму 40,9 млрд. сумов.
В ходе «Правительственного часа» депутаты выразили заинтересованность в проводимой работе по трудоустройству и обучению граждан, оставшихся не у дел, переподготовке и повышению их квалификации.
По словам Б. Мусаева, проанализирована конъюнктура рынка труда и определена потребность на текущий период и ближайшую перспективу в более чем 160 тысячах рабочих по 71 виду востребованных профессий. В январе-апреле 2023 года 46,4 тыс безработных граждан были направлены на обучение и повышение квалификации по востребованным на рынке труда профессиям. На сегодня 10 300 из них закончили обучение.
Наряду с этим, к обучению привлечено 34,4 тыс человек по соответствующим профессиям в сферах промышленности и обслуживания, 4,6 тысяч — в строительстве, 900 — в агротехнологиях, 1,9 тысяч граждан в IT-сферу, еще 4 тыс — к разным ремеслам по традиции «Уста-шогирд».
Отмечено, в целях привлечения иностранных преподавателей для повышения квалификации преподавателей моноцентров «Ишга мархамат» и центров профессионального обучения в моноцентре «Ишга мархамат» в г.Ташкенте организована деятельность «Учебно-консультационного офиса».
Также в этом году на базе центров профессионального обучения при министерстве планируется создать 15 моноцентров «Ишга мархамат» и 250 профессиональных центров в отдаленных махаллях.
Депутаты, отметив проводимую работу в сфере, задали вопросы о проводимой работе по обеспечению трудоустройства женщин и выпускников учебных заведений, впервые выходящих на рынок труда.
Как отметил министр занятости и сокращения бедности, 163,4 тыс безработных женщин, нуждающихся в социальной защите, внесены в «Женскую тетрадь», оказано содействие в трудоустройстве 10,9 тыс самозанятым женщинам.
Кроме того, в 2023 году 734 900 выпускников выйдут на рынок труда. Из них 383 100 — закончат общеобразовательные школы, 194 300 - профессионально-технические школы, колледжи и техникумы, 157 500 — высшие учебные заведения.
Как показал анализ работы по трудоустройству студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, по состоянию на 1 января 2023 года около 110 000 студентов вузов, помимо учебы, заняты в формальном секторе экономики. 64 500 студентов работают в государственном секторе, 42 100 - в частном.
В ходе «Правительственного часа» депутаты внесли ряд предложений и рекомендаций по решению существующих проблем и развитию отрасли.