“O‘zbekiston pomidori – bu brend. Bunday mahsulotlar yetishtirishni ko‘paytirish lozim”
Ikkinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida "Qishloq xo‘jaligi uchun sifatli investitsiyalar" mavzusida davra suhbati zarur ko‘rsatmalar, takliflar va fikr-mulohazalarga boy bo‘ldi.
Davra suhbatiga Silverleafe direktori Den Patterson moderatorlik qildi. Shuningdek, suhbatda Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vaziri Aziz Voitov, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adriaen, CNH Industrial vitse-prezidenti Stiven Nadherniy, MDH va Turkiya tijorat direktori Sergey Stefanov, BGI guruhi raisi va hammuassisi Vang Jian, Jon Deere vitse-prezidenti Peter Sakse, AMC Overseas FZE direktori Suvra Chakraborti ishtirok etishdi.
Zamonaviy qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish jarayoniga innovatsion texnologiyalarini keng joriy etishni taqozo etmoqda. Shu bois mamlakatlar ilmiy-texnikaviy taraqqiyotga, ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilishga va kadrlar tayyorlashga katta miqdorda investitsiya jalb etmoqda. Mazkur sohaga yo‘naltirilayotgan investitsiyalar qishloq aholisining turmush darajasini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va qishloqda ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan. O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi yerlaridan imkon qadar samarali foydalanish uchun qanday choralar ko‘rishi kerak? Mazkur davrada mana shu masalalar muhokama qilindi.
– So‘nggi yillarda O‘zbekistonda qishloq xo‘jaligi sohasida katta o‘zgarishlar yuz berdi, – deydi Aziz Voitov. – Xususan, 2 yilda 4000 dan ortiq tadbirkorlarga 200 ming gektar yerlar bo‘lib berildi, kichik fermerlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 30 turdan ortiq subsidiyalar ajratildi. Ilgari yerni taqsimlash jarayoni mahalliy hokimiyatlar orqali amalga oshirilgan bo‘lsa, hozirda bu ish ochiq portal orqali onlayn tarzda amalga oshirilmoqda. Mamlakatimiz iqlim sharoitini hisobga olsak, bizga bugun suv tejovchi texnologiyalar juda ham zarur. Aynan mana shunday texnologiyalarni olib kelish uchun ham tadbirkorlarga subsidiya mablag‘lari ajratilmoqda. So‘nggi yillarda paxta to‘qimachilik klassterlari borasida ham manfaatga erishdik, ilgari bu borada ham muammolar ko‘p bo‘lgan. Bolalar mehnati va majburiy mehnatdan ozod etilgani ham jahon hamjamiyatida imidjimizni yaxshilashga hissa qo‘shdi. Fermer xo‘jaliklari va paxta to‘qimachilik klassterlari bilan dehqonchilikda xosildorlik oshirilmoqda. Shu maqsadlarda 5 yilda 5 milliard dollar investitsiya kiritildi.
Davra suhbati davomida Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adriaen xonim mehnat bozoriga kirib kelayotgan yosh fermerlarni, kichik fermer xo‘jaliklarini rivojlantirish, ularning bilim va malakasini, ma’lumotlilik darajasini oshirish kerakligi haqida so‘zladi.
– So‘nggi yillarda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasida liberallashtirish ko‘zga tashlanyapti, – deydi Sharlotta Adriaen. – Har bir kichik tadbirkorga ham imkoniyat berilyapti. Birinchi navbatda yetishtirilayotgan oziq-ovqat sifatini yaxshilashga, jahon bozorida bu mahsulotlar o‘z o‘rniga ega bo‘lishga erishish zarur. Hozirda kichik fermerlardan ham yaxshi loyihalar chiqyapti, biz ularni qo‘llab-quvvatlash bilan birga, investorlar va ular orasida ko‘prik bo‘lishimiz kerak.
O‘zbekiston issiq iqlim sharoiti kuchayib borayotganini ta’kidlar ekan MDH va Turkiya tijorat direktori Sergey Stefanov shunday dedi:
– 2030-yilda O‘zbekistonda suv oqimi 25 foizga qisqaradi, bu degani hosildorlik ham shunchaga qisqaradi. Tomchilab sug‘orish texnologiyasi suvni tejaydi. Bu sug‘orish bo‘yicha yangi texnologiyalarni olib kirish, ular bilan ishlash ko‘nikmasini oshirish, fermerlar va ishchilar malakasi, salohiyatini rivojlantirishni taqazo etadi. Har bir davlatning o‘z brend mahsuloti bo‘ladi, men O‘zbekiston pomidorini brend deb hisoblayman, Moskvadagi biror do‘konga kirib har xil mamlakatlardan kelgan pomidorlar turgan joyda O‘zbekistondan keltirilganining bozori “chaqqon” ekanini ko‘rasiz. Yerni yaxshi saqlash, suvdan oqilona foydalanish, yangi texnologiyalar va raqamlashtirish jarayonini yo‘lga qo‘yib, jahon bozoriga mana shunday brend mahsulotlarning turini ko‘paytirish va talab darajasiga qarab yetkazib berishga erishish mumkin.

"The Uzbek tomato is a brand. It is necessary to increase the production of such products"
The second Tashkent International Investment Forum held a roundtable discussion on "Quality Investments for Agriculture".
The event was moderated by Dan Patterson, director of Silverleafe. There were also speakers like Minister of Agriculture of the Republic of Uzbekistan Aziz Voitov, EU Ambassador in Uzbekistan Charlotte Adriaen, Vice President of CNH Industrial Steven Nadherny, Commercial Director of CIS and Turkiye Sergey Stefanov, Chairman and co-founder of BGI Group Wang Jian, Vice President of John Deere Peter Sachse, and Director of AMC Overseas FZE Suvra Chakraborty.
Modern agriculture requires the widespread implementation of innovative technologies in the production process. This is why countries invest large amounts of money in scientific and technological development, modernization of production facilities, and personnel training. Investments in this area aim to improve living standards in rural areas, creating new jobs and enhancing the environmental situation. What measures should Uzbekistan take to maximize the efficient use of agricultural land? These questions were discussed at a roundtable discussion.
- There have been big changes in agriculture in Uzbekistan in recent years,- said Ministry of agriculture Aziz Voitov. - In particular, more than 4,000 entrepreneurs have been allocated 200,000 hectares of land over two years, and more than 30 types of subsidies to support small farmers. If earlier the process of land allocation was carried out through local authorities, now it is carried out online through an open portal. Considering our country’s climate conditions, we have a great demand for water-saving technologies. Subsidies are given to entrepreneurs to implement them. In recent years we have also benefited from cotton textile clusters. There used to be many problems in this direction. The abolition of child and forced labor has also helped improve our image in the global community.
Agricultural productivity increases with farms and textile clusters. These have attracted $5 billion in investments over 5 years.
During the roundtable, the EU Ambassador to Uzbekistan, Ms Charlotte Adriaen, spoke about the need to support young farmers entering the labor market, and small-scale farming, improve their knowledge and skills, and their level of education.
- The liberalization of Uzbekistan's agricultural sector has been noticeable in recent years,-Charlotte Adriaen said. - Every entrepreneur is given a chance. First, we need to improve the quality of the food we produce to ensure a place for these products on the world market. Now small farmers are able to implement good projects, and we must support them and be a bridge between them and investors.
Noting that hot climatic conditions in Uzbekistan are intensifying, Commercial Director of CIS and Turkiye Sergey Stefanov said:
- In 2030, Uzbekistan's water supply will decrease by 25%, which means productivity will decrease by the same amount. Drip irrigation technology saves water. This includes introducing new irrigation methods, improving skills, and developing the qualification and potential of farmers and workers. Every country has its own brand product, and in our country I consider it to be Uzbek tomatoes. If you go to a shop in Moscow where there are tomatoes from different countries, you will see that the Uzbek tomato market is the most attractive. Increasing the range of such branded products on the world market and supplying them in line with the level of demand can be achieved by establishing proper land protection, rational water utilization, the introduction of new technologies, and the process of digitalization.