Ishlab chiqarish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishning yangi imkoniyatlari
Joriy yilning 25-aprel kuni Toshkent shahridagi “O‘zekspomarkaz” MKKda “INNOPROM. Markaziy Osiyo" Xalqaro sanoat ko‘rgazmasining ochilish marosimi va asosiy yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev, Rossiya Federatsiyasi Bosh vazirining o‘rinbosari – sanoat va savdo vaziri Denis Manturov, Qozog‘iston va Tojikiston delegatsiyalari vakillari, hududiy ma’muriyatlar, ko‘rgazmada ishtirok etuvchi mamlakatlarning yirik kompaniyalar va moliya institutlari rahbarlari qatnashdi.
Tadbirni ochar ekan, delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Rossiya Federatsiyasi Prezidentining tadbir ishtirokchilariga Murojaatnomalarini o‘qib eshittirdilar.
Davlatimiz rahbarining murojaatida ko‘rgazma mamlakatlar o‘rtasida chuqur iqtisodiy aloqalar o‘rnatish uchun yaxshi platforma ekani ta’kidlandi. Energetika, infratuzilma, sanoat, qishloq xo‘jaligi sohalarida muhim loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston samarali savdo logistika zanjirlarini yaratish va xalqaro bozorlarga tovarlarni yetkazib berishning maqbul yo‘nalishlarini shakllantirish maqsadida Markaziy Osiyo bilan transport-kommunikatsiya aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan mintaqaviy loyihalarni qat’iyat bilan ilgari surmoqda. Mazkur forum o‘zaro manfaatli hamkorlikning yangi yirik loyihalarini boshlab beradi, hududlararo hamkorlikni kengaytirish, milliy iqtisodiyotlarning raqobatbardoshligini yuksaltirish va farovonlikni oshirishga xizmat qiladi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidentining murojaatini Rossiya Federatsiyasi Bosh vazirining o‘rinbosari - Sanoat va savdo vaziri Denis Manturov o‘qib eshittirdi. Unda Markaziy Osiyoning boy tabiiy resurslari, ulkan inson salohiyati, shuningdek, mintaqaviy jarayonlar va iqtisodiy hamkorlikning yuqori dinamikasi qayd etildi.
Yalpi majlis davomida savol-javob sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda soʻzga chiqqanlar Oʻzbekistonning jadal iqtisodiy oʻsishini, jumladan, inson kapitalini yaxshilash, texnologik yangilanish va raqamlashtirishni ta’minlash maqsadida kadrlar tayyorlash dasturlarini qayta yoʻnaltirish va yangilash, bilim talab qiladigan iqtisodiyotni rivojlantirish hamda mavjud korxonalarni modernizatsiya qilish boʻyicha koʻrilayotgan ustuvor chora-tadbirlar toʻgʻrisida fikr bildirdilar.
Raqobat va raqobatbardosh bozorni rivojlantirish doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida so‘z yuritildi. Bugungi kunda mamlakatimizda xususiylashtirishning yangi dasturi amalga oshirilmoqda, ishlab chiqaruvchilar va eksportchilarni moliyaviy va nomoliyaviy qo‘llab-quvvatlash vositalari ro‘yxati kengaytirilmoqda, Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasi tashkil etilmoqda, bazaviy investitsiya takliflari paketining imtiyozlari kengaytirilmoqda va yangi ish o‘rinlari yaratilmoqda.
Spikerlar ishbilarmon doiralar vakillarini xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish va yangi bozorlarga chiqish maqsadida qo‘shma yuqori texnologiyali korxonalarni tashkil qilish va hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlarini faollashtirishga chaqirdi.
Hukumatning O‘zbekistonda xorijiy investor va tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning faoliyati uchun qulay shart-sharoitlarni yaratishga tayyorligi bildirildi.
Marosimdan so‘ng delegatsiyalar rahbarlari ko‘rgazmani aylanib chiqishdi. Stendlar bilan tanishish davomida qator ishtirokchi-davlatlarning yirik korxonalari vakillari o‘z mahsulotlarini namoyish etdilar hamda ishlab chiqarishni rivojlantirish va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalari bilan o‘rtoqlashdilar.

Новые возможности развития производства и промышленной кооперации
25 апреля этого года в Национальном выставочном центре «Узэкспоцентр» в г.Ташкенте состоялась церемония открытия и главная пленарная сессия Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия».
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, заместитель Председателя Правительства – министр промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров, руководители делегаций Казахстана и Таджикистана, главы региональных администраций, руководителей крупных компаний и финансовых институтов стран-участниц выставки.
Открывая мероприятие, руководители делегаций зачитали обращения Президента Республики Узбекистан и Президента Российской Федерации к участникам мероприятия.
В обращении Главы нашего государства подчёркивалось, что выставка является хорошей площадкой для установления глубоких экономических связей между странами. Осуществляются важные проекты в области энергетики, инфраструктуры, промышленности и сельского хозяйства. Узбекистан решительно продвигает и региональные проекты, направленные на усиление транспортно-коммуникационных взаимосвязей с Центральной Азией для создания эффективных торговых логистических цепочек и формирования оптимальных маршрутов доставки товаров на международный рынок. Данный форум даст старт новым масштабным проектам взаимовыгодного сотрудничества, будет способствовать расширению межрегиональной кооперации, повышению конкурентоспособности национальных экономик и росту благосостояния.
Обращение Президента Российской Федерации зачитал заместитель Председателя Правительства — Министр промышленности и торговли Российской Федерации Денис Мантуров. Отмечены богатые природные ресурсы, колоссальный человеческий потенциал, а также высокая динамика региональных процессов и экономической кооперации Центральной Азии.
В ходе пленарного заседания состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой спикерами отмечены приоритетные меры, осуществляемые в целях обеспечения ускоренного экономического роста Узбекистана, в том числе, переориентация и обновление программ обучения, развитие наукоёмкой экономики, модернизация действующих предприятий для улучшения человеческого капитала и обеспечения технологического обновления и цифровизации.
Озвучен комплекс мероприятий, осуществляемых в рамках развития конкуренции и конкурентоспособного рынка. В частности, реализуется новая программа приватизации, расширяется перечень инструментов финансовой и нефинансовой поддержки производителей и экспортёров, создаётся Фонд развития промышленности, расширяются льготы стандартного пакета инвестиционного предложения, создаются новые рабочие места.
Спикеры призвали представителей деловых кругов наращивать усилия по созданию совместных высокотехнологичных производств, расширению взаимодействия для выпуска востребованной продукции и освоения новых рынков.
Выражена готовность правительства поддержать иностранных инвесторов и предпринимателей в Узбекистане и создать все необходимые условия для их комфортной работы.
После церемонии состоялся обход главами делегаций выставки, в ходе которого крупнейшие производители ряда стран-участниц смогли представить свою продукцию, поделиться планами по развитию производства и реализации новых совместных проектов.