O‘zbekiston BMTning biologik xilma-xillik global dasturini qo‘llab-quvvatlaydi
2023-yil 12-aprel kuni Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi Markaziy Eko bog‘ida Global ekologik jamg‘armasi (GEF)ning grant mablag‘lari hisobiga O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vazirligi va BMT Taraqqiyot dasturi hamkorligida amalga oshiriladigan Bioxilma-xillik bo‘yicha global dasturini erta qo‘llab-quvvatlash (GBF-EАS) qo‘shma loyihasining boshlang‘ich yig‘ilishi tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, 2022-yil 19-dekabr kuni Bioxilma-xillik bo‘yicha Kunming-Monreal global dasturi (GBF) 190 mamlakat tomonidan ma’qullandi. Ushbu tarixiy dastur 2050-yilga kelib tabiat bilan uyg‘unlikda yashaydigan dunyo global konsepsiyasi maqsadlariga erishish uchun yo‘l xaritasini belgilaydi. Dasturning asosiy ko‘rsatkichlari 2050-yilga qadar 4 ta maqsad va 2030-yilga qadar 23 ta nishonga erishish hisoblanadi. Dastur bioxilma-xillik bo‘yicha global harakatlar uchun mustahkam asos bo‘lib, Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Parij bitimini to‘ldiradi va 2050-yilga kelib iqlim o‘zgarishiga chidamli va va barqaror dunyoga yo‘l ochadi.
“O‘zbekiston global integratsiya masalalarida faol pozitsiyani egallaydi, — dedi tadbirda nutq so‘zlagan Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov. — Biz bioxilma-xillik va umuman tabiatga jamiyatning munosabatini o‘zgartirishga qaratilgan keng qamrovli chora-tadbirlarni amalga oshirishga salmoqli hissa qo‘shishga intilamiz”.
Ta’kidlash kerakki, bioxilma-xillik bo‘yicha Kunming-Monreal global dasturiga qo’shilish bilan bir vaqtda O‘zbekiston dunyoning boshqa ko‘plab davlatlari kabi uni amalga oshirish uchun o'zining milliy maqsadlarini belgilash majburiyatini oldi. Boshlangan loyiha O‘zbekistonning bioxilma-xillikni saqlash, shuningdek, tabiatni muhofaza qilish, monitoringini amalga oshirish va moliyalashtirish bo‘yicha siyosatini belgilab beruvchi Milliy strategiyasi va Harakatlar rejasini global dasturining kun tartibiga mos keladigan tarzda qayta ko‘rib chiqishga ko‘maklashadi.
Biologik xilma-xillikni saqlash va undan barqaror foydalanishni ta'minlash bo‘yicha harakatlar rejasi:
— me'yoriy-huquqiy bazani takomillashtirish;
— davlat kadastrini yuritish va oʻsimlik hamda hayvonot dunyosi obyektlari monitoringini yuritishni takomillashtirish;
— siyosatni shakllantirish va qarorlar qabul qilish uchun zarur bo‘lgan bioxilma-xillikning holati va ahamiyati to‘g‘risidagi zamonaviy ilmiy axborotni takomillashtirish;
— hayvon va o‘simliklarning noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan turlarini tiklash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish;
— hayvonot va o'simlik dunyosi obyektlaridan noqonuniy foydalanish ustidan nazoratni kuchaytirish;
— muhofaza etiladigan tabiiy hududlar (QT) tizimini va ekologik turizmni rivojlantirish;
— aholining ongi va ekologik madaniyati darajasini oshirish.
"Bioxilma-xillik va ekotizim xizmatlarining yo‘qolishi xarajatlar va xatarlarni oshirishi hamda iqtisodiy ko‘rsatkichlarning pasayishiga olib kelishi mumkin, — dedi BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska. — Biz hozir ham ushbu ta’sirlarni sezmoqdamiz. Orol dengizining qurib borayotgani, butun mamlakat bo‘ylab tez-tez sodir bo‘layotgan chang bo‘ronlari tabiiy resurslardan mas’uliyatli tarzda foydalanish lozimligini anglatadi”.
Ma’lumot uchun, Oʻzbekiston bioxilma-xilligi 27 mingdan ortiq turlarni oʻz ichiga oladi. Ular orasida umurtqasiz hayvonlarning 14900 turi, umurtqali hayvonlarning esa 715 turi uchraydi. Umurtqalilarning 107 turi sutemizuvchilar, 467 turi qushlar, 61 turi sudralib yuruvchilar, 3 turi amfibiyalar, 77 turi baliqlardir. Shuningdek, 11000 turdagi o'simliklar, qo'ziqorinlar, suv o‘tlari bor.
Bundan tashqari, yuqori yovvoyi o'simliklarning 4300 turi bo‘lib, ulardan 8 foizi endemik turlardir.
O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga (2019) 206 hayvon va 314 o‘simlik turi kiritilgan.
Asosiy global maqsadlardan biri bu 2030-yilga qadar dunyo bo‘ylab tanazzulga uchragan ekotizimlarni 30% qayta tiklash, maʼlum turlarning yo‘q bo‘lib ketishini to‘xtatish va 2050-yilga kelib barcha turlarning yo‘q bo'lib ketish xavfini va tezligini o‘n baravar kamaytirish, 2030-yilgacha pestitsidlar xavfini kamida 50% ga kamaytirish, qishloq xo‘jaligi, baliqchilik va o‘rmon xo‘jaligi uchun ajratilgan hududlarni barqaror boshqarish va agroekologiya va boshqa bioxilma-xillikni qo‘llab-quvvatlaydigan amaliyotlarni sezilarli darajada oshirish (maqsadlarning to‘liq ro‘yxati www.cbd.int/doc/decisions/cop-15-dec-04-en.pdf mavjud) hisoblanadi.
Kelgusi ikki yil davomida loyiha doirasida 2020-yildan keyingi davrda bioxilma-xillikni saqlashning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, milliy maqsadlar, monitoring, siyosat va moliyaviy asoslarni Global dastur bilan muvofiqlashtirish va erta harakatlarni tezlashtirish maqsadida vazirlik va idoralar, ilmiy doiralar, NNTlardan iborat milliy va xalqaro manfaatdor tomonlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.

2023-04-13 | Ecology
On April 12, 2023, the project "Global Framework Program - Supporting Early Actions" was launched in Tashkent.
This initiative is a new joint project of the Ministry of Natural Resources of the Republic of Uzbekistan and the United Nations Development Program (UNDP), funded by the Global Environment Facility (GEF).
On December 19, 2022, 190 countries reached agreement on the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework (GBF). This historic framework sets out an ambitious path to achieve a global vision of a world living in harmony with nature by 2050. Among the key elements of the Framework are 4 goals for 2050 and 23 targets for 2030. The program provides a good basis for global action on biodiversity, complementing the Paris Climate Agreement, paving the way for a climate-neutral, nature-positive and sustainable world by 2050.
"Uzbekistan takes a proactive stance on global integration issues, seeks to support measures and make a significant contribution to the implementation of an ambitious plan for the implementation of large-scale actions aimed at transforming the relationship of our societies with biodiversity and nature," Minister of Natural Resources Aziz Abdukhakimov said.
By adopting the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework, Uzbekistan, like many other countries in the world, committed to setting its national targets for its implementation. The launched project will support the government of Uzbekistan in revising the National Biodiversity Strategy and Action Plan, as well as related policy, monitoring and financing of nature protection in such a way that they are consistent with the agenda of the global biodiversity conservation program.
Action Plan to ensure the conservation and sustainable use of biodiversity:
-improvement of the regulatory framework;
-improving the maintenance of the state cadastre and monitoring of objects of flora and fauna;
-improvement of modern scientific information on the state and importance of biodiversity, necessary for the formation of policy and decision-making;
-implementation of measures to restore rare and endangered species of animals and plants;
strengthening control over the illegal use of objects of the animal and plant world;
-development of the system of protected natural areas (PA) and ecological tourism;
- Increasing the level of awareness and ecological culture of the population.
UNDP Resident Representative in Uzbekistan Matilda Dimovska, in her welcoming speech, emphasized: "Not only do many people's livelihoods depend on natural resources and their management, but also the loss of biodiversity and ecosystem services can lead to increased costs, increased risks and reduced economic performance. We are already seeing this in the drying up of the Aral Sea or more frequent dust storms across the country, so the need for fast action is clear!"
The biodiversity of Uzbekistan includes more than 27,000 species: 14,900 species of invertebrates, 715 species of vertebrates, 107 species of mammals, 467 species of birds, 61 species of reptiles, 3 species of amphibians, 77 species of fish, 11,000 species of plants, fungi, algae, 4,300 species of higher wild plants , of which 8% are endemic species. The Red Book of the Republic of Uzbekistan (2019) includes 206 animal species and 314 plant species.
Some of the major global goals include restoring 30% of degraded ecosystems worldwide by 2030, halting the extinction of known species and reducing the risk and rate of extinction by 10 times for all species by 2050, reducing the risk from pesticides by at least 50% by 2030, sustainable management of agricultural, fisheries and forest areas and a significant expansion of agroecology and other practices that are favorable to biodiversity. The full list of goals can be found at the link.
Over the next two years, the project will collaborate with various groups of national and international stakeholders, including line ministries, departments, academia and academia, NGOs to accelerate readiness and early action to implement post-2020 biodiversity priorities and align national targets, monitoring, policy and financial framework with the Global Biodiversity Framework.