O‘zbekistonda oziq-ovqat narxlari pasaymoqda
Joriy yilning 8-aprel kuni Xalqaro biznes markazida qator vazirlik va idoralar rahbarlari, yirik importyorlar, ulgurji va chakana savdo tarmoqlari egalari, O‘zbekistonning taniqli tadbirkorlari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ichki bozorda xaridorgir bo‘lgan bir qator oziq-ovqat mahsulotlariga joriy etilgan imtiyozlarni amalda qo‘llash mavzusi kun tartibidagi asosiy masala bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 23-martdagi “Iste’mol bozorlarida narxlar barqarorligini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-41-son Farmoniga muvofiq, 36 turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini import qilishga 2024-yilgacha (yana 2 tasi – 2023-yil 1-sentabrgacha) bojxona bojining nol stavkasini joriy etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari Badriddin Abidov yig‘ilish ishtirokchilariga murojaat qilar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining narxlar muvozanatini ta’minlash va bozorlarni arzon oziq-ovqat mahsulotlari bilan to‘ldirish bo‘yicha qabul qilingan farmonining dolzarbligi va ahamiyatini alohida ta’kidladi.
Prezidentimizning ushbu tashabbusi har yili 15-20 foiz darajasida davom etayotgan global oziq-ovqat inflyatsiyasiga nisbatan puxta o‘ylangan, samarali javob chorasidir. Xususan, o‘simlik yog‘i, sut va go‘sht narxlari so‘nggi 30 yil ichida, don mahsulotlari va shakarning esa so‘nggi 10 yil ichida rekord darajada o‘sishi kuzatildi.
Tahlillarga ko‘ra, nol stavkalar joriy etilgandan keyingi dastlabki 10 kun davomida (yaʼni joriy yil 4 aprel holatiga) bojxona imtiyozlari asosida import qilingan 36 turdagi  tovarlarning 24 turi bo‘yicha ulgurji narxlarning pasayishi kuzatildi. Ayniqsa xurmo – 16 foiz, olma, behi va nok – 42 foiz, konservalangan baliqlar – 50 foiz, mineral suvlar – 40 foiz, oq shokolad yoki tarkibida kakao bo‘lmagan konfetlar – 24 foizga arzonlashdi. Mutaxassislarning taxminlariga ko‘ra, narxlarning pasayishi chakana savdoda ham kuzatiladi.
Prezidentimiz farmonida belgilangan vazifalarni samarali amalga oshirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar ma’lum qilindi. Xususan, ichki bozordagi narxlar o‘zgarishi dinamikasini monitoring qilish va ularni barqarorlashtirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh tuzilganligi qayd etildi.
Davra suhbati ishtirokchilari bo‘lib o‘tgan savol-javoblar sessiyasi davomida o‘zlarining fikrlari va takliflari bilan o‘rtoqlashdilar.

Food prices are falling in Uzbekistan
On April 8 this year, a round table was held at the International Business Center with the participation of heads of a number of ministries and departments, major importers, owners of wholesale and retail chains - well-known entrepreneurs of Uzbekistan.
The key topic of the agenda was the practical application of benefits introduced on the initiative of the Head of State for a number of sought-after food products on the domestic market.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 23, 2023, No. UP-41 "On additional measures to ensure price stability in consumer markets", it was decided to introduce zero duties on the import of 36 types of food products until 2024 (2 more – until September 1, 2023).
Addressing the participants, Deputy Minister of Investment, Industry and Trade Badriddin Abidov stressed the timeliness and importance of the adopted Decree of the President of the Republic of Uzbekistan to ensure the balance of prices and saturation of markets with affordable food products.
This initiative of the President is a deeply thought–out, effective response to the observed steady global food inflation of 15-20% per year, expressed in a record increase in prices for vegetable oil, milk and meat over the past 30 years and for grain products and sugar over the past 10 years.
According to the analysis, in the first 10 days after the introduction of zero rates (as of April 4 this year), there was a decrease in wholesale prices for 24 types out of 36 types of goods imported using customs privileges. This was especially reflected in dates - 16%, apples, quinces and pears - 42%, canned fish - 50%, mineral waters - 40%, white chocolate or sweets without cocoa - 24%. According to experts' expectations, the price reduction will also follow in the retail trade.
The measures taken for the effective implementation of the tasks laid down in the Presidential Decree were announced. In particular, a working group has been established for monitoring the dynamics of price changes in the domestic market and developing measures to stabilize them.
The participants of the round table during the question and answer session also shared their opinions and suggestions.