Bunyodkorlik loyihalari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent shahri loyihasi konsepsiyasi va poytaxtdagi bunyodkorlik ishlariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari 18-mart kuni Yangi Toshkent shahri loyihasiga tamal toshi qo‘ygan edi. Bugungi taqdimotda uning birinchi bosqichi doirasidagi masalalar ko‘rib chiqildi.
Bu bosqichda 60 ming aholiga mo‘ljallangan ko‘p qavatli uylar, davlat idoralari uchun ma’muriy binolar, bog‘lar, ijtimoiy va iqtisodiy obyektlar barpo etilishi rejalashtirilgan. Bularni loyihalashtirish va barcha ishlarni muvofiqlashtirish uchun direksiya tuzildi. Xorijiy megapolislardagi urbanizatsiya va qurilish tajribasi o‘rganildi.
Shunga muvofiq, Yangi Toshkentni administratsiya, iqtisodiyot, ta’lim, sog‘liqni saqlash va madaniyat kabi 5 ta negiz asosida qurish mo‘ljallanmoqda. Bularning har biri tizimdagi bo‘g‘inlar va quyi tashkilotlarni o‘z ichiga oladi.
Taqdimotda bunyodkorlik jarayonining “yo‘l xaritasi” bo‘yicha ham axborot berildi. Albatta, bunday ulkan loyihani amalga oshirish uchun ish, avvalo, infratuzilma yaratishdan boshlanadi. Qayd etilganidek, bunda zamonaviy urbanizatsiya yondashuvlari, “aqlli” texnologiyalar qo‘llaniladi. Masalan, “uch-generatsiya” stansiyasi qurilib, ham elektr ishlab chiqariladi, ham binolar qishda isitilib, yozda sovutiladi. Barcha elektr, aloqa tarmoqlari, gaz va suv quvurlari yer tagidan o‘tkaziladi.
Shaharda infratuzilma, turmush va ekologiya mutanosib bo‘ladi. “Toshkentning yashil belbog‘i” loyihasi shu yerdan boshlanadi. Piyodalar va velosipedchilarning erkin harakatlanishi uchun qulay sharoit yaratiladi. Shu maqsadda avtomobillar uchun yer osti turargohlari, 14 ta zamonaviy tunel, Chirchiq va Qorasuv daryolari ustida 7 ta ko‘prik bunyod etiladi.
Davlatimiz rahbari bo‘lajak shaharda “inson qadri” tamoyilini qaror toptirish, turli yoshdagi odamlarning ehtiyojlarini inobatga olib, barcha qulayliklarni yaratish zarurligini ta’kidladi. Inshootlarni ekspluatatsiya va transportlar uchun qulay joylashtirish, yashil hududlar ko‘p bo‘lishiga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Taqdimotdagi yana bir loyiha Toshkent yerusti metrosining ostida savdo va xizmat shoxobchalarini joylashtirish haqida bo‘ldi. Jumladan, mazkur transport inshootining Yashnobod tumanidagi qismida 4 kilometr bo‘sh joy bor. U yerda yashil hududlar, avtoturargoh, vorkaut maydonchalari, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari tashkil etish mumkin. Bu borada Berlin shahri tajribasi o‘rganilgan.
Ushbu hududlarni lotlarga ajratgan holda ijaraga berish, xavfsizlikni ta’minlab, aholi uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Обсуждены проекты строительства
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о концепции проекта города Новый Ташкент и строительных объектах в столице.
18 марта глава нашего государства дал старт реализации проекта «Новый Ташкент». На сегодняшней презентации были рассмотрены вопросы касательно реализации его первого этапа.
На данном этапе планируется строительство многоквартирных домов на 60 тысяч жителей, административных зданий государственных ведомств, парков, социальных и экономических объектов. Для проектирования и координации всех работ была создана дирекция. Изучен опыт урбанизации и строительства в зарубежных мегаполисах.
Была разработана концепция строительства Нового Ташкента на основе 5 функций: административная, экономическая, образовательная, медицинская и культурная. Соответственно, в городе расположатся профильные ведомства и входящие в их систему учреждения.
В ходе презентации также представлена информация о «дорожной карте» проектно-строительных работ. Для реализации такого огромного проекта в первую очередь необходимо подготовить инфраструктуру. Отмечалось, что при этом будут использованы современные подходы к урбанизации, «умные» технологии. Например, предусматривается строительство станции тригенерации, которая помимо производства электроэнергии будет отапливать здания зимой и охлаждать летом. Все электрические, коммуникационные сети, газовые и водопроводные трубы намечено проложить под землей.
В городе будут сбалансированы инфраструктура, жизненное пространство и экология. Здесь же стартует проект «Зеленый пояс Ташкента». Будут созданы комфортные условия для свободного передвижения пешеходов и велосипедистов. Для этого будут построены подземные стоянки для автомобилей, 14 современных тоннелей, 7 мостов через реки Чирчик и Карасу.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость утверждения в будущем городе принципа «человеческого достоинства», учета потребностей людей всех возрастов, создания необходимых удобств. Дано указание по расположению объектов таким образом, чтобы было удобно для эксплуатации и движения транспорта, уделив особое внимание созданию зеленых зон.
Рассмотрены также предложения по размещению объектов торговли и сервиса под эстакадами надземного метро Ташкента. В частности, на участке линии, пролегающей через территорию Яшнабадского района, имеется свободное пространство протяженностью 4 километра. Здесь могут быть созданы зеленые зоны, парковки, площадки для воркаута, пункты торговли и обслуживания. Рассмотрен опыт города Берлина по использованию пространства под надземными линиями метро.
Президент дал указание разделить эти участки на лоты и предложить их в аренду предпринимателям, создать дополнительные удобства для населения, предусмотрев все меры безопасности.