Misr savdo va sanoat vaziri bilan muzokaralar olib borildi
Joriy yilning 3-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Misr Arab Respublikasi savdo va sanoat vaziri Ahmad Solih bilan videokonferensiya tarzida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va sanoat sohalarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishning bugungi holati va istiqbollarini muhokama qilishga bag‘ishlangan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari, xususan, Port-Said shahrida to‘qimachilik, charm va elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zbekiston korxonalarini joylashtirish uchun qo‘shma sanoat kooperatsiyasi va distributsiya markazini tashkil etish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi. Misr tomoni loyihalarni o‘z vaqtida samarali amalga oshirishga har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Savdo-sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shu nuqtai nazardan, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan ikki mamlakat o‘rtasida Sanoat kooperatsiyasi va savdoni rivojlantirish dasturini, shuningdek, Imtiyozli savdo to‘g‘risidagi bitimni kelishish va tasdiqlashni tezlashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni faollashtirishga kelishildi.
Suhbat yakunida tomonlar hamkorlikning muhokama qilingan yo‘nalishlarini muvaffaqiyatli amalga oshirishga ko‘maklashishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Shuningdek, ikki mamlakat Savdo-sanoat palatalari o‘rtasida qo‘shma ishbilarmonlar kengashini tashkil etish va joriy yil yozida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi doirasida Toshkent shahrida uning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish masalalari ham kelishib olindi.

Проведены переговоры с министром торговли и промышленности Египта
3 апреля текущего года в режиме видеоконференцсвязи состоялась встреча министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиза Кудратова с министром торговли и промышленности Арабской Республики Египет Ахмедом Салехом, посвящённая обсуждению текущего состояния и перспектив наращивания двустороннего взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной и промышленной сферах.
Так, в ходе беседы были рассмотрены вопросы развития инвестиционного сотрудничества, в частности, меры по созданию совместного Центра промышленной кооперации и дистрибуции в г. Порт-Саид для размещения узбекских предприятий по производству текстильной, кожаной и электротехнической продукции. Египетской стороной выражена готовность оказать всестороннее содействие эффективной своевременной реализации проектов.
Обсуждены вопросы развития торговли и промышленной кооперации. В данном контексте отмечено наличие значительного потенциала для увеличения объёмов двусторонней торговли. В связи с этим сторонами достигнута договорённость по активизации совместных усилий, направленных на скорейшее завершение согласования и утверждение Программы по развитию промышленной кооперации и торговли, а также Соглашения о преференциальной торговле между двумя странами.
По итогам беседы стороны выразили готовность оказать содействие успешной реализации обсужденных направлений сотрудничества. Также согласованы вопросы создания совместного Делового совета между Торгово-промышленными палатами двух стран и проведения его первого заседания в рамках заседания Межправительственной комиссии летом т.г. в г.Ташкенте.