Bugun Prezident huzuridagi Paxtachilik kengashi raisi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Paxtachilik kengashi va 13 ta tuman ishchi guruhi aʼzolari ishtirokida dalalarda chigit ekish holatini oʻrganish maqsadida Toshkent viloyati Quyi Chirchiq tumanidagi qator obyektlarni koʻzdan kechirdi.
Kengash va ishchi guruh aʼzolari dastlab tumandagi «TST agro cluster” MCHJga qarashli paxta qabul qilish punkti hududida joylashgan urugʻlik chigitlarni tuksizlantirish va dorilash sexida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi. Urugʻlik materiali tayyorlash, chigitlarni dorilash holati, dala maydonlariga yetkazib berish tartibi oʻrganildi. Bunda urugʻlik sexida 5 ta paxta naviga ishlov berilayotgani tanqid qilinib, jarayonni urugʻlik chigiti qayta ishlashning standart talablariga muvofiqlashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Bevosita dalalarga ekishga tayyorlab qoʻyilgan chigitlar oʻrganilganida, ular tarkibidi sifatsiz urugʻlar mavjudligi, urugʻ materialining hajmi turlicha ekani aniqlandi va sifatsiz chigitlarni olib tashlash hamda sifatli chigitlarni ekish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Klaster paxta dalalarining joriy holati va ayni paytda chigit ekilayotgan paxta maydonlari ham oʻrganildi. Xususan, namunaviy maydon sifatida alohida tanlab olingan konturda yuqori hosildorlikni taʼminlashga oid koʻrilayotgan agrotexnik tadbirlar, paxtachilikda yangi tizimni joriy etish boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi muhokama etildi.
Shuningdek, tashrif davomida dalalar chetida foydalanilmayotgan maydonlarga turli qishloq xoʻjaligi ekinlari – oshqovoq, tut, uzum koʻchatlarini yetishtirish holati oʻrganildi. Bu ishlarni kengaytirish, ularni zarur agro-texnik tadbirlar doirasida ekish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Совет по хлопководству изучает состояние посева семян
Сегодня председатель Совета по хлопководству при Президенте, министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов с участием членов Совета по хлопководству и рабочей группы 13 районов ознакомился с рядом объектов в Куйи-Чирчикском районе Ташкентской области с целью изучения состояния посевных материалов на полях.
Члены совета и рабочей группы ознакомились с работами, проводимыми в цехе очистки и протравления семян, расположенном на территории пункта приема хлопка ООО «ТСТ agro cluster». Изучены подготовка семенного материала, состояние обработки семян, порядок доставки на поля. Был раскритикован тот факт, что в цеху перерабатывается 5 сортов хлопка, и даны указания привести процесс в соответствие со стандартными требованиями переработки семян. При изучении семян, подготовленных для непосредственного посева было установлено, что среди них содержались некачественные семена, размер семенного материала отличался. Были даны предписания об удалении некачественных семян и посеву качественных семян.
Также было изучено текущее состояние хлопковых полей и посевных площадей. В частности, обсуждена эффективность агротехнических мероприятий по обеспечению высокой продуктивности на участке, выбранном в качестве пробного, и эффективность мероприятий по внедрению новой системы возделывания хлопчатника.