Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha Vitse-prezidenti Anna Byerde Oʻzbekistondagi islohotlarga yuqori baho berdi
2023-03-09 | Iqtisodiyot
Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha Vitse-prezidenti Anna Byerde boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tomonidan Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov, Iqtisodiyot va moliya vaziri Sherzod Kudbiyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi Bosh direktori Shuxrat Vafayev, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov, Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Axadbek Xaydarov va Markaziy bank raisi o'rinbosari Behzod Hamroyevlar ishtirok etishdi.
Dastavval, tomonlar Jahon banki bilan hamkorlikda inson kapitalini rivojlantirish, gender tenglik masalalari, shuningdek, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash kabi muhim yoʻnalishlar bo‘yicha islohotlar yuzasidan fikr almashdilar. Jahon bankining mintaqadagi strategik, tahliliy, axborot va operatsion ishlari yuzasidan amalga oshirilgan loyihalarga to‘xtalib o‘tildi.
Uchrashuv davomida Jahon banki bilan bevosita hamkorlikda xususiy sektorni rivojlantirish, investorlarga sharoit yaratish va xususiylashtirish, kapital bozorini rivojlantirish, yashil iqtisodiyotga o‘tishni jadallashtirish, energetika bozorini rivojlantirish va energosamaradorlikni oshirish, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash yuzasidan amalga oshirilgan loyihalarning joriy holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
O‘z navbatida Anna Byerde xonim mamlakatimizda davlat xizmatlari va funksiyalariga xususiy sektorni jalb qilish, davlat korxonalari aksiyalarini mahalliy fond bozorida IPO qilish (korxona aksiyalarining fond bozorida birlamchi joylashtirilishi) hamda aholini ijtimoiy himoyasiga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarga yuqori baho berdi.
Muloqot yakunida Jahon banki bilan hamkorlikdagi loyihalar yuzasidan o‘zaro aloqalarni yanada kuchaytirishga kelishib olindi.

Вице-президент Всемирного банка по Европе и Центральной Азии Анна Байерде высоко оценила реформы в Узбекистане
Состоялась встреча с представителями делегации Всемирного банка во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Анной Бьерде.
Со стороны Узбекистана на встрече приняли участие заместитель Премьер-министра Джамшид Кучкаров, Министр экономики и финансов Шерзод Кудбиев, Генеральный директор Агентства стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан Шухрат Вафаев, директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков, заместитель министра сельского хозяйства Ахадбек Хайдаров и заместитель председателя Центрального банка Бехзод Хамроев.
В начале встречи стороны обменялись мнениями о реформах в сотрудничестве со Всемирным банком по таким важным направлениям, как развитие человеческого капитала, вопросы гендерного равенства, а также борьба с изменением климата. Были затронуты проекты, реализуемые Всемирным банком по стратегической, аналитической, информационной и операционной работе в стране.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах реализуемых проектов по развитию частного сектора, созданию условий для инвесторов и приватизации, развитию рынка капитала, ускорению перехода к зеленой экономике, развитию энергетического рынка и повышению энергоэффективности, сельскому хозяйству и продовольственной безопасности в сотрудничестве со Всемирным банком.
В свою очередь, г-жа Анна Бьерде высоко оценила масштабные реформы, направленные на привлечение частного сектора к государственным услугам и функциям в нашей стране, IPO акций государственных предприятий на местном фондовом рынке (первичное размещение акций компаний на фондовых рынках) и социальную защиту населения.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества по совместным проектам со Всемирным банком.