Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universitetida Oʻzbekiston-Buyuk Britaniya taʼlim forumi boʻlib oʻtmoqda
2023-03-03 | Ta’lim
Joriy yilning 2-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Britaniya Kengashining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi, Vestminster universiteti va Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti (TXVU) hamkorligida Oʻzbekiston-Buyuk Britaniya taʼlim forumi boshlandi.
Ikki kun davom etishi rejalashtirilgan xalqaro tadbir ikki davlat rasmiylari, mahalliy va xorijiy universitetlardan taklif etilgan delegatlar, xususiy sektor, xalqaro agentlik hamda tahlil markazlari vakillari ishtirokida oʻzaro hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha fikr, bilim va tajriba almashish uchun platforma vazifasini bajarmoqda.
Tadbirning birinchi kunida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligining Oʻzbekistondagi taʼlim sohasida amalga oshirayotgan ishlari yuzasidan taqdimot qilinib, “Buyuk Britaniya va Oʻzbekiston oliy taʼlim kontekstida sifat kafolati” mavzusida amaliy seminar tashkil etildi.
Anjuman davomida Oʻzbekiston-Buyuk Britaniya transmilliy taʼlim (TNE) sohasidagi hamkorlikni kuchaytirish, ustuvor vazifalarni belgilash, oliy taʼlim sifati va brendini yanada mustahkamlash uchun ilgʻor tajribalardan foydalanish, sifatni taʼminlash, oʻz-oʻzini baholash yondashuvlari, shuningdek, ilmiy, amaliy tadqiqotlar olib borishda universitet yoki texnologiyalar transferi boʻyicha Buyuk Britaniya tajribasini oʻrganish kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Forum oʻz ishini 3-mart kuni ham davom ettiradi. Unda “inklyuziv oliy taʼlim” va “ish beruvchi, biznes, sanoat va bitiruvchilarni jalb qilish” boʻyicha ilgʻor tajribalar muhokama qilinadi.

В Международном Вестминстерском университете в Ташкенте проходит узбекско-британский образовательный форум
2023-03-03 | Образование
Вчера стартовал узбекско-британский образовательный форум в сотрудничестве Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Представительства Британского Совета в Узбекистане и Международного Вестминстерского университета в Ташкенте.
На протяжении двух дней настоящее мероприятие послужит платформой для обмена идеями, знаниями и опытом по развитию взаимного сотрудничества с участием официальных лиц двух стран, приглашенных делегатов местных и зарубежных университетов, представителей частного сектора, международных агентств и аналитических центров.
В первый день мероприятия состоялась презентация по деятельности Министерства высшего образования, науки и инноваций, организован практический семинар на тему «Обеспечение качества в контексте высшего образования Великобритании и Узбекистаня».
В ходе конференции рассмотрены вопросы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией в сфере транснационального образования (TNE), определения приоритетов, использования передового опыта для дальнейшего укрепления качества и бренда высшего образования, обеспечения качества, подходов к самооценке, а также обсуждены такие актуальные вопросы, как изучение опыта Великобритании в университетах или трансфер технологий в проведении научных и прикладных исследований.
Форум продолжит свою работу завтра. В нем будут обсуждены передовой опыт в области «инклюзивного высшего образования» и «привлечения работодателей, бизнеса, промышленности и выпускников».