O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nomiga Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Jo Baydendan maktub keldi
Hurmatli Prezident janoblari!
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda ko‘rsatayotgan yetakchiligingiz va shaxsiy intilishingiz uchun, shu jumladan xavfsizlik sohasidagi hamkorlik uchun chuqur minnatdorlik bildiraman.
O‘zbekiston bilan iqtisodiyot va energetika masalalarida o‘zaro aloqalarni rivojlantirish, shuningdek, Sizning mamlakatni siyosiy tizimini modernizatsiya va isloh qilish borasidagi sa’y-harakatlaringizni qo‘llab-quvvatlash AQSH uchun ustuvor ahamiyatga ega.
AQSH va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklik chuqurlashib bormoqda va erishilgan yutuqlarni 2023-yilda ham yanada ilgari surishimizga umid bildiraman.
Siz Markaziy Osiyodagi beshta mamlakatning mintaqaviy hamkorligini kengaytirish orqali qo‘shni mamlakatlar bilan munosabatlarni rivojlantirishga katta e’tibor qaratayotganingizni alohida qayd etmoqchiman.
Bu sa’y-harakatlar Markaziy Osiyoda va uning tashqarisida ravnaq va barqarorlikni ta’minlashga katta hissa qo‘shmoqda.
Bizning sherikligimiz, mana 30 yildirki, BMTning barcha mamlakatlarning mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilishdek asosiy prinsiplariga rioya qilish asosida rivojlandi.
Ishonchim komilki, ushbu qadriyatlarga mushtarak sodiqligimiz o‘zaro aloqalarimiz uzoq muddatli istiqbolda yanada mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

В адрес Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева поступило письмо от Президента Соединенных Штатов Америки Джо Байдена
2023-02-20 | Политика
Выражаю свою глубокую признательность за Ваше лидерство и личную приверженность укреплению отношений между нашими странами, включая сотрудничество в области безопасности.
Для США приоритетными являются вопросы развития отношений с Узбекистаном в сфере экономики и энергетики, а также поддержка Ваших усилий по модернизации и реформированию политической системы страны.
Стратегическое партнерство США с Узбекистаном продолжает углубляться, и я надеюсь далее продвигать наши достижения в 2023 году.
Хотел бы особо отметить Вашу приверженность развитию отношений с соседними странами через процесс расширения регионального сотрудничества пяти стран Центральной Азии.
Эти усилия вносят большой вклад в обеспечение процветания и стабильности в регионе и за ее пределами.
Более 30 лет наше партнерство основывалось на соблюдении ключевых принципов Устава ООН: уважение независимости, суверенитета и территориальной целостности всех стран.
Убежден, что наша общая приверженность этим ценностям будет способствовать дальнейшему углублению наших связей на долгую перспективу.