Tashqi ishlar vazirligida YUNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2023-02-14 | Siyosat
2023-yil 13-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri v.b. Baxtiyor Saidov BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YUNESKO)ning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Sara Noshadini qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va YUNESKO hamkorligining bugungi holati va istiqbolli yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi. Qayd etilganidek, ushbu muloqot keyingi yillarda sezilarli darajada kengayib, sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi
Bugun Oʻzbekiston Tashkilotning faol ishtirokchisi hisoblanib, bir qator yirik qoʻshma tadbirlarning tashabbuskori va hammuallifi boʻlib kelmoqda.
2022-yil iyul oyida mamlakatimiz tarixda ilk bor Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha hukumatlararo qo‘mitasining 2022-2026-yillarga a’zosi etib saylandi. O‘zbekiston va YUNESKO o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishni nazarda tutuvchi 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Oʻzbekiston tashabbusi bilan Markaziy Osiyo mintaqasida YUNESKO vakolatiga kiradigan sohalarda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan “Xiva jarayoni” boshlandi.

В МИД состоялась встреча с главой представительства ЮНEСКО в Узбекистане
13 февраля 2023 года и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял главу представительства Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНEСКО) в нашей стране г-жу Сару Ношади.
Стороны рассмотрели текущее состояние и перспективные направления взаимодействия между Узбекистаном и ЮНEСКО, которое в последние годы значительно расширилось и вышло на качественно новый уровень.
Сегодня Узбекистан является активным участником деятельности Организации, выступил инициатором и соорганизатором ряда крупных совместных мероприятий.
Республика впервые в истории в июле 2022 года была избрана членом Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия на 2022-2026гг., подписан Меморандум о взаимопонимании на 2022-2026гг., предусматривающий дальнейшее расширение сотрудничества между Узбекистаном и ЮНЕСКО.
По инициативе узбекской стороны запущен «Хивинский процесс», направленный на развитие в регионе Центральной Азии международного сотрудничества в областях компетенции ЮНЕСКО.