Yangi korxonalarda aholi doimiy ish bilan ta’minlanmoqda
Bu yerda yaqinda “Sayyora favvorasi” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan to‘qimachilik korxonasi ishga tushirilgan edi.
Umumiy qiymati 113 milliard so‘mlik ushbu loyiha doirasida bino barpo etilib, Turkiyadan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatildi. Erkaklar, ayollar va bolalar uchun 50 turdan ortiq, yiliga 1 million 200 ming dona tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Mingga yaqin mahalliy aholi ish bilan ta’minlandi.
Korxonaning “Elegance SM” brendi ostidagi sifatli, bejirim mahsulotlarning asosiy qismi eksportga yo‘naltirilgan. Yillik eksport hajmi 4 million dollar bo‘lishi mo‘ljallangan.
- Bu korxonaga zamin yaratayotganimizda bugungiday bo‘lib ketishiga ko‘pchilik ishonmagandi. Bo‘ston iqtisodiy jihatdan orqada qolgan tumanlardan edi. Mana shunday korxonalar ochilib, odamlarimiz daromad topayotgani quvonarli. Buni davom ettirib, ish o‘rinlarini ko‘paytirishimiz kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerning o‘zida kasb-hunarga qayta tayyorlash o‘quv markazi tashkil etilgan. Unda hududdagi ishsiz fuqarolar hunar o‘rganib, o‘z yo‘lini topmoqda. Jumladan, yaqinda 200 nafar ehtiyojmand xotin-qiz kasbga o‘qitilib, ishga olindi.
Prezident ular bilan suhbatda ayolning bilimli, hunarli bo‘lishi oilaning katta yutug‘i ekanini ta’kidladi. Korxonaga muvaffaqiyat, ayollarga oilaviy farovonlik tiladi.

Permanent jobs created in new companies
As part of a project worth 113 billion UZS, a production building was built, which is equipped with modern technology from Türkiye. The production of more than 50 types of ready-made knitwear for men, women and children has been mastered. Production capacity – 1 million 200 thousand units per year. About a thousand residents are provided with jobs.
The central part of the company’s quality products is exported under the Elegance SM brand. The annual export volume is expected to reach $4 million.
“When we started creating the conditions for this company, many did not believe it would work successfully. Bustan was one of the economically backward regions. I am glad that such enterprises are opening, and people are gaining a source of income. It is necessary to continue this work and increase the number of jobs”, the Head of state said.
A vocational training center is also operating here. Unemployed residents of the region are learning professions. 200 low-income women have recently been trained and employed.
In a conversation with them, the President noted that a woman’s education and profession is a great family achievement. He wished success to the enterprise and family well-being to women.