Elchi Xurshid Mirzohidov: O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘zaro munosabatlarda yuksak natijalarni qo‘lga kiritdi
2023-01-26 | Siyosat
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi arafasida “Dunyo” AA muxbiri mamlakatimiz elchisi Xurshid Mirzohidov bilan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarning rivojlanishi va uning istiqbollari haqida suhbatlashdi.
- O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi hamkorlikning zamonaviy holati haqida so‘zlab berishingizni so‘raymiz...
- O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlari haqida gapirar ekanman, ikki davlat o‘rtasidagi serqirra rishtalarning mustahkam poydevori va asosiy tamoyillarini yaratgan umumiy tarix, ko‘p asrlik o‘zaro hurmat va yaxshi qo‘shnichilik an’analarini eslashni istar edim.
Ikki davlatning zamonaviy aloqalari qisqa davr ichida sezilarli darajada mustahkamlandi va kengaydi. Oliy va yuqori darajalardagi, shu jumladan, yirik xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar – BMT, MDH, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasidagi muntazam uchrashuvlar ikki tomonlama hamkorlikning yuqori darajada ekanligining yaqqol tasdig‘i bo‘lib xizmat qilmoqda.
Ikki mamlakat rahbarlari Shavkat Mirziyoyev va Sadir Japarovning 2021-yildagi samarali uchrashuvi barcha sohalardagi munosabatlar rivojida yangi bosqichni boshlab berganiga barchamiz guvoh bo‘lib turibmiz.
Shuningdek, 2022-yili O‘zbekiston Prezidentining Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi ishida ishtiroki doirasida Qirg‘izistonga, Qirg‘iziston Prezidentining Shanxay hamkorlik tashkiloti va Turkiy davlatlar tashkiloti sammitlari doirasida O‘zbekistonga amaliy tashriflari bo‘lib o‘tdi. Bundan tashqari, mamlakatimiz delegatsiyalarining Qirg‘izistonga qator yuqori darajadagi tashriflari tashkil etildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilarining siyosiy irodasi hamda ikki tomonlama hukumatlararo komissiyaning mashaqqatli mehnati samarasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi davlat chegarasini delimitatsiya qilish bo‘yicha eng murakkab masalalar hal etildi. Va bu, men aytmoqchimanki, bizning o‘zaro munosabatlarimizdagi juda ulkan natijalardir!
Hamkorlikdagi sa’y-harakatlar tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar aylanishida barqaror o‘sish kuzatilmoqda. So‘nggi 6 yil mobaynida o‘zaro tovar aylanmasi hajmi 7 barobardan ko‘p o‘sdi va 2022 yili uning hajmi 1,26 milliard dollarga yetdi, sanoat va investitsiya kooperatsiyasi sohasidagi hamkorlik ravnaq topmoqda.
- Bo‘lajak davlat tashrifidan nimalar kutilmoqda va ikki davlat rahbarlari tomonidan o‘zaro munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun qanday ustuvor yo‘nalishlar belgilanadi?
- O‘zbekiston Prezidentining ushbu davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada rivojlantirish uchun ulkan ahamiyat kasb etadi.
Buni tashrif davomida imzolash uchun tayyorlangan hujjatlar to‘plami ham tasdiqlaydi.
Qirg‘izistonda avtomobil va tijorat texnikalarini ishlab chiqarishni tashkil etish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Investitsiyalar bo‘yicha Milliy agentlik o‘rtasidagi memorandum, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Qirg‘iziston Respublikasi Iqtisodiyot va savdo vazirligi o‘rtasida sanoatning ustuvor yo‘nalishlarini rivojlantirish to‘g‘risidagi memorandum, 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan, aniq qo‘shma loyihalarni o‘z ichiga olgan savdo-iqtisodiy hamkorlik kompleks dasturi, siyosiy, madaniy-gumanitar sohalardagi boshqa qator me’yoriy-huquqiy hujjatlar shular jumlasidandir.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hududlararo hamkorlikni kengaytirish muhim o‘rin tutishini ta’kidlash lozim. Chegaradosh viloyatlar, jumladan, Namangan va Jalolobod, Andijon va O‘sh, Farg‘ona va Botken viloyatlari o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha kompleks dasturlar ishlab chiqilmoqda.
Qirg‘izistonga oliy darajadagi tashrif arafasida, 26-yanvar kuni Bishkek shahrida ikki davlat viloyat hokimliklari rahbarlari va tadbirkorlarini keng jalb etgan holda biznes-forum bo‘lib o‘tdi. Ikki davlatning vakolatli davlat organlari va tadbirkorlari 1,5 milliard dollarlik yangi investitsiya shartnomalari va savdo shartnomalarini imzolashga tayyorlab qo‘ygan.
Gidroenergetika va transport sohalaridagi hamkorlik juda muhim yo‘nalish hisoblanadi.
– Keyingi yillarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar Qirg‘iziston aholisi, ayniqsa, ijtimoiy-siyosiy, ishbilarmon doiralar, fan va madaniyat vakillarida qanday qiziqish uyg‘otmoqda?
– Qardosh Qirg‘izistonda keng jamoatchilik, ijtimoiy-siyosiy, ishbilarmon va ilmiy doiralar vakillari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni tobora ortib borayotgan qiziqish bilan kuzatib, ijobiy munosabatda bo‘lmoqda. Mamlakatimiz yangiliklari eng ommabop bosma va elektron ommaviy axborot vositalari, blogerlar tomonidan muntazam ravishda yoritib borilmoqda.
Qirg‘iziston ekspertlari ko‘pincha valyuta kurslarini unifikatsiya qilish, valyuta bozorini liberallashtirish, joriy amaliyotlar uchun konvertatsiyani ta’minlash, tovarlar va odamlarning transchegaraviy harakatidagi qator ma’muriy to‘siqlarni bartaraf etish, bojxona to‘lovlarini kamaytirish, bank sektori va pul muomalasini isloh qilish, soliq sohasidagi tub o‘zgarishlar, qator ma’muriy cheklovlar va biznes yuritish xarajatlarini qisqartirishdagi muvaffaqiyatli natijalarni muntazam qayd etadi.
Ma’muriy islohotlar, agrar sohadagi o‘zgarishlar, davlat korxonalarini tarkibiy o‘zgartirish va xususiylashtirish kabi boshqa qator muhim yo‘nalishlarda ham qirg‘iz ekspertlari, siyosatchilari, iqtisodchilari va ishbilarmon doiralari vakillari tomonidan ijobiy fikrlar bildirilmoqda.
– O‘zbekiston keyingi yillarda xorijlik sayyohlar uchun jozibador yo‘nalishga aylandi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi bu boradagi hamkorlik istiqbollari qanday?
– Mamlakatlarimiz o‘rtasida turizm sohasidagi hamkorlik faol rivojlanmoqda. Avvalambor, biz yaqin qo‘shnilarmiz, O‘zbekistonda ko‘plab qirg‘izlarning qarindosh-urug‘lari, do‘stlari bor va aksincha.
Oilaviy muloqotdan tashqari, O‘zbekistonning boy tarixiy va madaniy merosi ham katta qiziqish uyg‘otadi. Mamlakatimiz Markaziy Osiyoda turizm sohasida ulkan salohiyatga ega. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbuslari bilan turizm infratuzilmasi tubdan yangilanib, bu sohaga davlat tomonidan ko‘mak berilayotgani Qirg‘iziston ekspertlari tomonidan alohida ta’kidlab o‘tilmoqda.
Jahon ilm-fani va madaniyati tarixida o‘chmas iz qoldirgan buyuk insonlar yashab, ijod qilgan qadimiy shaharlar, me’moriy obidalar bilan tanishish istagida bo‘lgan qirg‘izistonlik sayyohlar soni ortmoqda. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, 2022 yilda O‘zbekistonga Qirg‘izistondan 1 million 300 ming nafardan ortiq, o‘z navbatida, Qirg‘izistonga qariyb 2,5 millon nafar fuqarolar tashrif buyurgan. Qulay jug‘rofiy joylashuv, to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo va avtobus qatnovlarining mavjudligi mamlakatlarimiz o‘rtasida turizmni rivojlantirish uchun juda qulay sharoit yaratmoqda.

Посол Хуршид Мирзахидов: Узбекистан и Кыргызстан достигли прорывных результатов во взаимоотношениях
В преддверии государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Кыргызстан корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с послом нашей страны Хуршидом Мирзахидовым о развитии и перспективах развития двусторонних отношений между нашими странами.
- Расскажите, пожалуйста, о современном состоянии сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном.
- Говоря об узбекско-кыргызских отношениях, прежде всего хотел бы напомнить об общей истории, многовековых традициях взаимоуважения и добрососедства, которые заложили прочный фундамент и основополагающие принципы взаимодействия Узбекистана и Кыргызстана.
Современные связи между нашими странами за короткий период заметно укрепились и расширились. Наглядным подтверждением высокого уровня двустороннего сотрудничества служат регулярные встречи на высшем и высоком уровнях, в том числе в рамках крупных международных и региональных организаций – ООН, СНГ, Шанхайской организации сотрудничества, Организации тюркских государств и других.
Все мы стали свидетелями плодотворной встречи лидеров двух стран Шавката Мирзиёева и Садыра Жапарова в 2021 году, которая ознаменовала собой новый этап в развитии двусторонних отношений во всех сферах.
Также в 2022 году были проведены рабочие визиты Президента Узбекистана в Кыргызстан в рамках участия в работе Консультативной встречи глав государств стран Центральной Азии и Президента Кыргызстана в Узбекистан на саммиты Шанхайской организации сотрудничества и Организации тюркских государств. Кроме того, был организован ряд визитов на высоком уровне делегаций нашей страны в Кыргызстан.
Благодаря политической воле лидеров Узбекистана и Кыргызстана, а также кропотливой работе двухсторонней межправительственной комиссии, решились сложнейшие вопросы делимитации узбекско-кыргызской государственной границы. И это, я бы сказал, явилось прорывным результатом в наших отношениях!
Благодаря совместным усилиям наблюдается стабильный рост товарооборота между нашими странами. За последние 6 лет двусторонняя торговля выросла более чем в 7 раз и достигла 1,26 миллиарда долларов в 2022 году. Развивается сотрудничество в области промышленной и инвестиционной кооперации.
- Что вы ожидаете от предстоящего визита и какие приоритетные направления будут определены главами двух государств для дальнейшего развития двусторонних отношений?
- Нынешний государственный визит главы нашего государства имеет огромное значение для дальнейшего развития стратегического партнерства между нашими странами.
Об этом свидетельствует пакет документов, подготовленных к подписанию в рамках визита, в том числе:
- Межправительственное соглашение об организации производства автомобильной и коммерческой техники в Кыргызстане;
- Меморандум между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Национальным агентством по инвестициям при Президенте Кыргызской Республики;
- Меморандум между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Министерством экономики и коммерции Кыргызской Республики о развитии приоритетных направлений промышленности;
- Комплексная программа торгово-экономического сотрудничества на 2023-2025 годы, включающую в себя конкретные совместные проекты, а также ряд других нормативно-правовых актов в политической и культурно-гуманитарной сферах.
Следует отметить, что важная роль отводится расширению межрегионального взаимодействия между нашими странами. Прорабатываются и готовятся к подписанию комплексные программы сотрудничества между приграничными регионами, в том числе Наманганской и Джалал-Абадской, Андижанской и Ошской, Ферганской и Баткенской областями.
В преддверии визита на высшем уровне в Кыргызстан 26 января в Бишкеке состоится бизнес-форум с широким привлечением глав региональных администраций и участием предпринимателей двух стран. Со стороны уполномоченных государственных органов и предпринимателей двух стран подготовлены к подписанию новые инвестиционные соглашения и торговые контракты на сумму 1,5 миллиарда долларов.
Будут обсуждены направления сотрудничества в энергетике и транспортной сфере.
- Какой интерес вызывают проводимые в Узбекистане в последние годы масштабные реформы у жителей Кыргызстана, особенно среди представителей общественно-политических кругов, делового сообщества и деятелей науки и культуры?
- В братском Кыргызстане представители широкой общественности, общественно-политических, деловых и академических кругов с растущим интересом наблюдают и позитивно отзываются о проводимых реформах в Узбекистане. О новостях из нашей страны регулярно сообщают наиболее популярные печатные и электронные СМИ, блогеры.
Кыргызские эксперты часто отмечают успешные результаты унификации обменных курсов, либерализации валютного рынка, введение конвертации по текущим операциям, устранение ряда административных барьеров на пути трансграничного движения товаров и людей и снижение таможенных платежей, реформ банковского сектора и денежного обращения, радикальные изменения в налоговой сфере, сокращение ряда административных ограничений и издержек ведения бизнеса.
Коренные изменения в ряде других важных направлений, таких как административная реформа, преобразования в аграрной сфере, реструктуризация и приватизация государственных предприятий, также вызвали позитивные отклики среди кыргызских экспертов, политиков, экономистов и бизнес-кругов.
- Узбекистан за последние годы становится привлекательным маршрутом для иностранных туристов. Какие перспективы взаимодействия у наших стран на этом направлении?
- Сотрудничество в сфере туризма между нашими странами активно развивается. Прежде всего мы близкие соседи, у многих кыргызстанцев в Узбекистане родственники и друзья, и наоборот.
Помимо родственного общения большой интерес вызывает богатое историческое и культурное наследие Узбекистана. Наша страна имеет огромный потенциал в сфере туризма в Центральной Азии. Благодаря инициативам Президента Шавката Мирзиёева коренным образом обновлена инфраструктура туризма, оказывается господдержка данной сфере, и это отдельной строкой подчеркивается экспертами в Кыргызстане.
Увеличилось число туристов из Кыргызстана, которые хотят познакомиться с древними городами и памятниками архитектуры, где жили и творили выдающиеся люди, оставившие неизгладимый след в истории мировой науки и культуры. По имеющимся данным, в 2022 году Узбекистан посетили свыше 1 миллиона 300 тысяч граждан Кыргызстана, в свою очередь Кыргызстан посетили около 2,5 миллиона узбекистанцев. Географическое расположение, наличие прямого авиа- и автобусного сообщений создают весьма благоприятные условия для развития туризма между нашими странами.