O‘zbekiston-Buyuk Britaniya hamkorligini kengaytirish istiqbollari
Joriy yilning 19-yanvar kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Timoti Torlatonni qabul qildi.
Uchrashuvda investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy sohalarda qo‘shma loyiha va kelishuvlarni amalga oshirish, O‘zbekiston-Buyuk Britaniya hamkorligini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
O'zaro savdoda ijobiy dinamika qayd etildi. O‘tgan yil davomida tovar ayirboshlash hajmi qariyb 15 foizga oshib, 203,2 million dollarni tashkil etdi. Ko‘rsatkichlarni, jumladan, Buyuk Britaniyaga eksportni diversifikatsiya qilish va Buyuk Britaniyaning Kengaytirilgan umumiy imtiyozlar tizimi (GSP Enhanced Framework) benefitsiarining barcha imkoniyatlaridan foydalanish orqali oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Masalan, mazkur tizim doirasida 2022-yilda O‘zbekiston mahsulotlarini Buyuk Britaniyaga yetkazib berish 30 foizga oshgan.
Investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalasi muhokama qilindi. So‘nggi bir necha yil ichida O‘zbekistonda Britaniya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 50 foizdan ortiq o‘sib, 331 taga yetdi. Ular iqtisodiyotning turli tarmoqlari, jumladan, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish va boshqa sohalarda faoliyat yuritmoqda.
Tomonlar "Standard Chartered" va "UK Export Finance" moliyaviy institutlarini tog‘-kon va metallurgiya sanoatidagi loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, temir yo‘l transportini rivojlantirishga jalb etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda o‘tgan yil oxirida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston-Buyuk Britaniya kengashi (UBTIC) yig‘ilishi yakunlari yuqori baholandi. Uning doirasida turli soha va yo‘nalishlarda, jumladan, bank sektori va ta’lim sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan 8 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi. Shu nuqtai nazardan, tomonlar 2023-yilning ikkinchi yarmida Londonda UBTICning yuqori darajadagi uchrashuvini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rishda yaqin hamkorlikni davom ettirish niyatini tasdiqladilar.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha amaldagi kelishuvlarning ijrosini ta'minlashga ko‘maklashish va hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish maqsadida muntazam uchrashuvlar amaliyotini davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены перспективы расширения узбекско-британского партнерства
19 января текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Узбекистан Тимоти Торлотона.
На встрече был обсужден ход реализации совместных проектов и договоренностей в инвестиционной, торгово-экономической сферах, а также перспективы расширения узбекско-британского партнерства.
Отмечена положительная динамика во взаимной торговле. За последний год объем товарооборота увеличился почти на 15% и составил 203,2 млн долларов. Достигнута договоренность увеличить показатели, в том числе, путем диверсификации экспорта в Великобританию и задействования всех возможностей бенефициара Расширенной схемы Всеобщей системы преференций Великобритании (GSP Enhanced Framework). К примеру, в рамках данной системы в 2022 году поставки узбекской продукции в Великобританию выросли на 30%.
Обсужден вопрос дальнейшего развития инвестиционного сотрудничества. За последние несколько лет в Узбекистане количество предприятий с британским капиталом увеличилось более чем на 50% и достигло 331. Они представлены в различных секторах экономики, включая сельское хозяйство, фармацевтику, производство продуктов питания и других.
Стороны обсудили возможность привлечения финансовых учреждений Standard Chartered и UK Export Finance к реализации проектов в горнодобывающей и металлургической отраслях, а также сфере развития железнодорожного транспорта.
В ходе встречи были высоко оценены итоги состоявшегося в конце прошлого года в Ташкенте заседания Узбекско-Британского Совета по торговле и промышленности (UBTIC). На его полях было подписано 8 двусторонних документов, нацеленных на расширение двустороннего сотрудничества в различных направлениях и сферах, включая банковский сектор и образование.  В этом контексте стороны подтвердили намерение продолжить тесную работу в рамках подготовки к проведению на высоком организационном уровне заседания UBTIC в Лондоне во второй половине 2023 года.
По итогам переговоров достигнута договорённость о продолжении практики регулярных встреч в целях продвижения реализации текущих договорённостей и проработки новых направлений сотрудничества.