Tashqi ishlar vazirligida AQSh Elchisi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
2023-yil 18-yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o'rinbosari Furqat Sidikov Amerika Qo'shma Shtatlarining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Jonatan Devid Xenikni qabul qildi.
Uchrashuvda tomonlarni qiziqtirgan sohalarda ko'p qirrali O'zbekiston-Amerika strategik sherikligining ayrim masalalari muhokama qilindi.
Iqtisodiy diplomatiyani, shu jumladan "B2G" shaklida jadallashtirish imkoniyatlariga alohida e'tibor qaratildi.
Turli darajadagi rejalashtirilgan tadbirlar va tashriflar jadvali, ularning tashkiliy va mazmuniy jihatlari ko'rib chiqiladi.
Elchi Amerika tomonining O'zbekistonga islohotlar dasturini amalga oshirishda, shu jumladan USAID doirasida yordam berishga tayyorligini ma'lum qildi.

В МИД проведена встреча с Послом США
18 января 2023 года Первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в нашей стране Джонатана Дэвида Хэника.
В ходе встречи обсуждены отдельные вопросы многопланового узбекско-американского стратегического партнерства в сферах, представляющих взаимный интерес.
Особое внимание уделено возможностям активизации экономической дипломатии, в том числе в формате  «B2G».
Рассмотрены график, организационные и содержательные аспекты запланированных мероприятий и визитов на различных уровнях.
Посол сообщил о готовности американской стороны оказывать содействие Узбекистану в реализации курса реформ, в том числе по линии USAID.