Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Misr elchisini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov Misr Arab Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor elchisi Amira Fahmiyni qabul qildi.
Elchi xonim uchrashuv avvalida vazirni yangi lavozim bilan tabriklab, ikki davlat oʻrtasida taʼlim, ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish hamda mustahkamlash borasida fikrlarini bildirdi. Xususan, Oʻzbekiston va Misr universitetlari oʻrtasida aloqalarni yanada mustahkamlash lozimligi taʼkidlandi.
I. Abdurahmonov oʻtgan yilning oktabr oyida Misrga tashrifi chogʻida Misr Arab Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vaziri Al-Sayid el-Quseyr, Misr-Yaponiya ilm-fan va texnologiyalar universiteti (E-Just) Prezidenti Amr Adli bilan uchrashib, ikki davlat oʻrtasida ilm-fan va innovatsiyalar sohasida mustahkam aloqalar oʻrnatilgani va endilikda oliy taʼlimni rivojlantirish borasida ham qator ishlarni rejalashtirilganini aytdi. Xususan, vazir Misrda oʻtgan uchrashuvlarda jurnalistlar tomonidan tadbirlarni yoritishdagi yondashuvga alohida eʼtibor berganini va bu amaliyotni yurtimizda ham joriy etish muhimligini taʼkidladi. Tomonlar Qohira Universiteti mass-media fakultetining malakali professorlarini Oʻzbekiston Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida tahsil berishga jalb qilish, shuningdek, oʻzbekistonlik boʻlajak jurnalistlarni Misrda tahsil olishlarini tashkil qilish masalasini muhokama qildilar.
Umuman olganda madaniyat, kutubxonachilik, diniy bilimlar, turizm, muzeyshunoslik, ekologiya sohalaridagi taʼlim boʻyicha hamkorlikni oʻrnatish muhimligi taʼkidlandi. Ikki davlat xalqlarining madaniy jihatdan yaqinligi bunga zamin yaratishi haqida fikrlar bildirildi. Amira Fahmiy xonim Oʻzbekistondagi arab tili oʻqituvchilarining malakasini oshirish boʻyicha takliflar berdi – bunda pedagoglarni Misrga stajirovkaga joʻnatish yoki misrlik trenerlarni Oʻzbekistonga taklif qilish mumkinligi aytib oʻtildi.
Shuningdek, tomonlar diniy oliy taʼlim muassasalarida tolerantlikni targʻib qilish, turli ekstremistik oqimlarning taʼsiriga immunitet shakllantirishda ikki davlat oʻrtasida tajriba almashish zarurligi qayd etildi. Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi kutubxonasida maxsus Misr burchagini tashkil qilishga kelishildi. Amira Fahmiy kitoblar fondini toʻldirishda elchixona qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.

Министр высшего образования, науки и инноваций принял посла Египта
Министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Иброхим Абдурахмонов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Арабской Республики Египет в Республике Узбекистан Амиру Фахми.
Госпожа Фахми поздравила министра с новой должностью и высказала свое мнение о дальнейшем расширении и укреплении сотрудничества между двумя странами в сфере образования, науки и инноваций. В частности, подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления отношений между вузами Узбекистана и Египта.
И.А.бдурахмонов отметил, что в ходе своего визита в Египет в октябре прошлого года встречался с министром сельского хозяйства Арабской Республики Египет Аль-Сайедом эль-Кусейром, президентом Египетско-японского университета науки и технологий (E-Just) Амром Адли, где они обсудили вопрос сотрудничества между двумя странами в области науки и инноваций. Он также подчеркнул, что налажены прочные отношения и на сегодняшний день запланирован ряд мероприятий по развитию сферы высшего образования. Стороны обсудили вопрос привлечения квалифицированных профессоров факультета средств массовой информации Каирского университета для обучения в Университете журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, а также организации обучения узбекских журналистов в Египте.
В целом подчеркнута важность налаживания сотрудничества в вопросах образования в сферах культуры, библиотечного дела, религиоведения, туризма, музейного дела, экологии. Основу для этого создаст культурная близость народов двух стран. Госпожа Фахми выразила предложения по повышению квалификации учителей арабского языка Узбекистана – обсуждена возможность направления педагогов в Египет на стажировку или приглашения в Узбекистан египетских тренеров.
Стороны также отметили необходимость воспитания толерантности в религиозных вузах, обмена опытом между двумя странами по формированию иммунитета к влиянию различных экстремистских течений. Было принято решение о создании специального уголка Египта в библиотеке Министерства высшего образования, науки и инноваций. Амира Фахми в свою очередь заявила о готовности посольства оказать помощь в пополнении книжного фонда.