Sarhisob: 2022-yilda raqamli texnologiyalar sohasi katta o‘sishga erishdi, xalqaro reytinglarda sezilarli darajada ko‘tarildi
2023-01-05 | Texnologiyalar
Yakunlangan 2022-yilda mamlakatimizda raqamli texnologiyalarni yanada rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish uchun keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, raqamli texnologiyalarni davlat boshqaruvi va iqtisodiyot tarmoqlariga keng joriy etish hamda ular yordamida insonlarning og‘irini yengil qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Davlatimiz rahbari soha vakillari bilan bir necha marta uchrashib, sohani rivojlantirish bo‘yicha bir qator vazifalarni belgilab berdi hamda Davlat rahbarining “Elektron hukumat” tizimi ma’lumotlarini saqlash va qayta ishlash yagona markazi va IT-Parkda qurilgan yangi binolarga tashrifi amalga oshirildi.
AKT sohasiga kiritilgan investitsiya hajmi 1,3 barobarga, soha tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi esa 1,25 barobarga oshirilishi natijasida aholi jon boshiga AKT xizmatlar 621 ming so‘mni tashkil etdi hamda qo‘shimcha 29,6 mingta aholining bandligi ta’minlandi.
Hozirgi kunda 31,0 mln. kishi Internet xizmatidan foydalanmoqda, mobil Internet foydalanuvchilari soni esa 29,5 mln.ni tashkil etdi.
Aholiga qulay va sifatli aloqani ta’minlash maqsadida:
– xalqaro Internet tarmog‘iga ulanishning umumiy o‘tkazuvchanlik qobiliyati 1,8 barobarga oshirilishi evaziga, bir oyda bir foydalunuvchiga to‘g‘ri keladigan ma’lumot hajmi mobil aloqada 8,5 Gbni, simli Internetda esa 198 Gbni tashkil etdi.
– respublika bo‘ylab optik-tolali aloqa liniyalari uzunligini 1,5 barobarga kengaytirish orqali ularning aholi yashash maskanlaridagi qamrov darajasi 80 foizga yetkazildi;
– 6,8 mingta qo‘shimcha mobil tayanch stansiyalarining ishga tushirilishi orqali mobil aloqa qamrovi darajasi 99 foizga, yuqori tezlikdagi mobil Internet qamrovi 98 foizga yetkazildi, shuningdek, avval mobil aloqadan foydalanish imkoniyati bo‘lmagan 43 ta aholi yashash maskanida undan foydalanish imkoniyati yaratildi.
Aholining og‘irini yengil qilish maqsadida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida elektron xizmatlar soni 1,2 barobarga, uning mobil ilovasida esa 1,5 barobarga oshirilishi evaziga yil boshidan xizmatlardan jami 11.5 mln marotaba foydalanishga erishildi.
Mamlakatning jahon miqyosida obro‘sini yuksaltirish, mavqeini mustahkamlash va shaffoflikni ta’minlash uchun xalqaro reytinglarning o‘rni muhim.
2022-yilgi xalqaro reytinglarda O‘zbekistonning raqamlashtirish bo‘yicha o‘rni sezilarli darajada ko‘tarildi.
Xususan, Jahon bankining “GovTech Enablers” indeksiga muvofiq, raqamli ko‘nikmalar va davlat xizmatlaridagi innovatsiyalar bo‘yicha mamlakatimiz 2020-yilga nisbatan 65 pog‘ona yuqoriladi. “GovTech Maturity Index” natijalariga ko‘ra, hukumat va davlat xizmatlari sektori bo‘yicha esa 37 pog‘ona yuqorilab, 198 mamlakat ichida raqamli transformatsiya sohasida yetakchi mamlakatlarning “A” guruhiga kirdi.
Shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan har 2 yilda bir marta o‘tkaziladigan Elektron hukumat reytingining (E-Government Survey) joriy yilgi natijasida O‘zbekiston bir yo‘la 18 pog‘ona yuqorilab, “yuqori/juda yuqori rivojlanuvchi” mamlakatlar qatoriga kirdi.
“Oxford Insights” tomonidan o‘tkazilgan “Hukumatning sun’iy intellektga tayyorlik indeksi” (“Government Artificial Intelligence Rea dines Index”) tahlilida 2022-yil mamlakatimiz 160 ta davlat ichida 14 pog‘ona yuqoriladi.
Shuningdek, Buyuk Britaniyaning “Oxford Insights” tashkiloti tomonidan ishlab chiqilgan “Hukumatning sun’iy intellektga tayyorlik indeksi”da (“Government Artificial Intelligence Rea dines Index”) ko‘rsatilgan statistika bo‘yicha O‘zbekiston 160 ta davlat ichida 2019-yilda 158-o‘rinni, 2020-yilda 95-o‘rinni, 2021-yilda 93-o‘rin va 2022-yilda 79-o‘rinni (o‘sish +14) egallagan.
“Open data Inception”ning 2022-yilgi tahliliga ko‘ra, dunyoning 201 ta mamlakatlari orasida ochiq ma’lumotlar manbalari va ular soni bo‘yicha O‘zbekiston 124 ta ochiq ma’lumotlar manbalari bilan 4-o‘rinni egallagan (1-o‘rin AQSH – 641 ta manba, 2-o‘rin Fransiya – 381 ta manba, 3-o‘rin Ispaniya – 307 ta manba). 2021-yilda mazkur ko‘rsatkichda respublikamiz 99 ta manba bilan 5-o‘rinni egallagan.
Buyuk Britaniyaning xalqaro nufuzli Cable.co tashkiloti tomonidan 233 ta davlat orasida O‘zbekiston Respublikasi mobil internet narxi eng past bo‘lgan davlatlar qatoriga kiritildi. Mazkur reytingda mamlakatimiz 21 o‘rindan (2021-yil 1-yarim yillikda) 15 o‘ringa (2022-yil 1 yarim yillikda) ko‘tarildi. Bunda davlatimiz Kozog‘iston, Turkmaniston va Tojikiston davlatlarini ortda qoldirdi.
Shuningdek, The Economist Intelligence Unit tomonidan har yil e’lon qilinadigan “Inclusive Internet” indiksida respublikamiz o‘tgan yilga nisbatan 5 pog‘ona ko‘tarilib (2021-yilda 66-o‘rin) 2022-yilda 61-o‘rinni egalladi.
Ookla tomonidan davlatlarning mobil va simli internet tezligini tahlil qiluvchi SpeedTest Global Index e’lon qilinib, ushbu indeksda Respublikamiz 2021-yil yakunida modil internet tezligi bo‘yicha dunyo davlatlari orasida 128-o‘rinni hamda simli internet tezligi bo‘yicha 94-o‘rinni egallagan bo‘lsa, 2022-yil oktabr oyi yakuniga qadar ushbu ko‘rsatkichlarimiz 116-o‘ringa (modil internet tezligi) va 88-o‘ringa (simli internet tezligi) ko‘tarildi.
Joriy yildagi IT eksportidagi ko‘zlangan marra qo‘lga kiritildi. Sohani tahlil qilsak, IT Park rezidentlari tomonidan amalga oshirilgan eksport 3,5 barobarga, mahalliy bozorga ko‘rsatilgan xizmatlar 2,5 barobar o‘sdi.
O‘zbekistonda IT infratuzilmasi yaxshilanishi, xorijiy kompaniyalar uchun yaratilgan qulay muhit natijasida 2021 yilda faoliyat olib borayotgan 23 ta xorijiy IT kompaniyalar soni joriy yilda 157 taga oshdi.
Joriy yil yakuni bo‘yicha IT Park rezidentlari 1037 tani tashkil qildi. Ulardan 306 tasi eksportyor, 164 tasi dasturchi, 142 tasi BPO, 191 tasi ta’lim va 150 tasi xorijiy kapital ishtirokidagi kompaniyalar. Tahlil qilsak, yil boshiga nisbatan 7% o‘sish degani. Ular uchun qator imtiyozlar berilgan. Xususan, ijtimoiy soliqdan ozod qilinishi, jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ining 7,5% stavkada belgilanishi, qolaversa, O‘zbekistonda ishlab chiqarilmaydigan dasturiy ta’minot vositalarini olib kirishdagi bojxona to‘lovlari undirilmasligi bunday kompaniyalar sonini ko‘paytirmasdan qolmaydi.
Tarmoqni rivojlantirishdagi yana bir muhim yo‘nalish – bu xalqaro hamkorlik. Bu borada xorijning nufuzli tashkilotlari bilan yaqin aloqa olib borilmoqda va ular o‘z sarmoyalarini O‘zbekistonga yo‘naltirmoqda. Xususan, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun yoshlarning imkoniyatlarini qo‘llab quvvatlash maqsadida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturining 121 ming AQSH dollari miqdoridagi granti, ochiq ma’lumotlar sohasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘quv materiallarini yaratish va yoshlarni o‘qitish bo‘yicha Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining 145 ming dollarlik granti shular jumlasidan. Jahon banki tomonidan ajratilgan 1 mlrd dollar ham mamlakatimiz IT soahasining rivojlanishiga katta impuls beradi.
Ko‘plab imtiyozlarni o‘zida jamlagan “Bir million o‘zbek dasturchi” loyihasi doirasida 2,5 milliondan ortiq yosh ro‘yxatdan o‘tib shu sohaga qiziqish bildirdi. 1 million 700 mingdan ortiq yosh bitiruv sertifikatiga ega bo‘ldi.
Joriy yilda Samarqandda o‘tkazilgan xalqaro IT forumi ham O‘zbekiston IT tarmog‘i uchun samarali kechdi. “RevoTech” va AQSHning “Effika Corp” kompaniyasi o‘rtasida imzolangan 20 million dollarlik memorandum, 150 mln dollaridan ortiq mablag‘lik “Toyota Tsusho Corporation” bilan imzolangan shartnoma, qolaversa, “KOIIA” tashkiloti Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot institutiga 1,65 million dollarlik sertifikat taqdim etgani tarmoq uchun katta potensialga ega. Xalqaro tashkilotlar va kompaniyalar O‘zbekistonning IT xabga aylanishdagi harakatlarini qo‘llab-quvvatlamoqda.
IT'da yana bir istiqbolli yo‘nalish – bu frilanserlik. Axborot texnologiyalari kundan kunga rivojlanib, “frilanserlar”ga bo‘lgan talab ham tobora ortib bormoqda. Joriy yilda frilanserlar orqali amalga oshirilgan eksport hajmi qariyb 11 mln dollarni tashkil qildi. Mazkur sohada yuqori daromadga ega bo‘lish bilan birga, ko‘plab yoshlar o‘zini o‘zi ish bilan ta’minlamoqda. Buni raqamlarda ko‘rsak, AKT sohasida o‘zini o‘zi band qilganlar soni 70 mingdan ortdi.
“ITwomen.Uz” loyihasi doirasida 205 ta IT markazda 4 532 nafar xotin-qiz o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomladi. USED bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Tumaris.Tech” loyihasidan ro‘yxatdan o‘tganlar 4 000 dan oshdi. 200 dan ziyod xotin-qizlarga tahsil olish imkoniyati yaratildi. 33 nafari esa dasturni muvaffaqiyatli tamomladi. Yana bir muhim loyiha – bu “Skil4girls”. UNISEF bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur loyiha qizlarni va turli nogironligi bo‘lgan xotin-qizlarni shu sohaga qiziqtirish va jalab qilishda samarali mexanizm bo‘ldi.
Mamlakatimizni mintaqaviy IT markazga aylantirish borasida:
24-27 oktabr kunlari Samarqand shahri “Silk Road Samarkand” majmuasida “ICTWEEK Uzbekistan - 2022” axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi o‘tkazildi.
Uning doirasida 22 ta xalqaro tadbirlar bo‘lib o‘tib, 15 mingdan ortiq ishtirokchi qatnashdi.
Mahalliy va xorijiy IT-kompaniyalar o‘rtasida 200 mln. AQSH dollaridan ortiq qiymatdagi bitim va shartnomalar imzolandi.

Итоги: в 2022 году индустрия цифровых технологий достигла значительного роста, ее место в международных рейтингах значительно возросло
2023-01-05 | Технологии
В завершившемся 2022 году в нашей стране была проведена масштабная работа по выведению на новый уровень проводимых реформ по дальнейшему развитию цифровых технологий.
В частности, разработаны комплексные меры по широкому внедрению цифровых технологий в сферу государственного управления и экономики, а также улучшение уровня жизни населения с их помощью.
Глава государства провел ряд встреч с представителями отрасли, наметил ряд задач по ее развитию, а также совершил визит в новый центр хранения и обработки информации системы “Электронное правительство” , и посетил IT-парк.
В результате увеличения объемов инвестиций в сферу ИКТ в 1,3 раза, а объем услуг, оказываемых сферой, в 1,25 раза, ИКТ-услуги на душу населения составили 621 тыс. сумов, дополнительно обеспечена занятость 29,6 тыс. человек.
В настоящее время 31,0 миллион человек пользуется услугами интернета, а количество пользователей мобильного интернета составляет 29,5 миллион человек.
В целях обеспечения комфортной и качественной жизни населения:
- за счет увеличения в 1,8 раза общей пропускной способности международного интернет-соединения объем данных на одного пользователя в месяц составил 8,5 Гб в мобильной связи и 198 ГБ в проводном интернете.
-за счет расширения в 1,5 раза протяженности волоконно-оптических линий связи по всей республике уровень их покрытия в населенных пунктах достиг 80 процентов;
- Благодаря вводу в эксплуатацию 6,8 тыс. дополнительных мобильных базовых станций уровень покрытия мобильной связью был доведен до 99%, покрытие высокоскоростным мобильным интернетом-до 98%, а также возможность его использования в 43 населенных пунктах, ранее не имевших доступа к мобильной связи.
В целях улучшения качества жизни населения, благодаря увеличению количества электронных услуг на Едином портале интерактивных государственных услуг в 1,2 раза, а в его мобильном приложении-в 1,5 раза, с начала года услугами воспользовались в общей сложности 11,5 миллион раз.
Роль международных рейтингов важна для повышения престижа страны на мировом уровне, укрепления ее позиций и обеспечения прозрачности.
Узбекистан значительно поднялся в международных рейтингах мировой цифровизации в 2022 году.
В частности, согласно индексу Govtech Enablers Всемирного банка, наша страна в области цифровых навыков и инноваций в сфере государственных услуг поднялась на 65 пунктов по сравнению с 2020 годом. Согласно Индексу качества GovTech, в секторе государственных услуг наша страна поднялась на 37 позиций и вошла в группу “а” из 198 стран-лидеров в области цифровой трансформации.
Также по итогам текущего года рейтинга электронного правительства (e-government Survey), проводимого Организацией Объединенных Наций каждые 2 года, Узбекистан поднялся сразу на 18 позиций и вошел в число стран с “высоким/очень высоким уровнем развития”.
Анализ «Индекса готовности правительства к искусственному интеллекту “(”Индекс готовности правительства к искусственному интеллекту“), проведенный Oxford Insights, показывает, что в 2022 году наша страна поднялась на 14 позиций из 160 стран.
Также, согласно статистике, указанной в «Индексе готовности правительства к искусственному интеллекту“(”Government Artificial Intelligence Rea Dines Index“), разработанном британской организацией Oxford Insights, Узбекистан занял 158-е место среди 160 государств в 2019 году, 95-е место в 2020 году, 93-е место в 2021 году и 2022 году.-79-е место (рост +14) в году.
Согласно анализу Open Data Inception за 2022 год, среди 201 страны мира по количеству открытых источников данных и их количеству Узбекистан занял 4-е место со 124 открытыми источниками данных (1-е место США-641 источников, 2 – е место Франция-381 источников, 3 – е место Испания-307 та источников).
В 2021 году по этому показателю наша республика заняла 5 место с 99 источниками.
Международный престиж Великобритании Cable.co среди 233 государств, Республика Узбекистан вошла в число стран с самыми низкими ценами на мобильный интернет. В этом рейтинге наша страна поднялась с 21 места (в 1 полугодии 2021 года) до 15 места (в 1 полугодии 2022 года). В этом направлении наша страна опередила Казахстан, Туркменистан и Таджикистан.
Кроме того, в индексе Inclusive Internet, ежегодно публикуемом The Economist Intelligence Unit, наша республика поднялась на 5 позиций по сравнению с предыдущим годом (66-е место в 2021 году) и заняла 61-е место в 2022 году.
Okla опубликовала Speedtest Global Index, анализирующий скорость мобильного и проводного интернета стран, в котором наша республика заняла 128-е место среди стран мира по скорости модульного интернета и 94-е место по скорости проводного интернета на конец 2021 года, а к концу октября 2022 года наши показатели достигли 116-го места (по скорости модульного интернета) и поднялась на 88-е место (скорость проводного интернета).
Намеченная цель в экспорте IT в этом году уже достигнута. Если проанализировать отрасль, то экспорт, осуществляемый резидентами IT Park, вырос в 3,5 раза, а услуги, предоставляемые на местный рынок, - в 2,5 раза.
В результате совершенствования IT-инфраструктуры в Узбекистане, создания благоприятной среды для иностранных компаний в 2021 году число 23 иностранных ИТ-компаний увеличилось на 157 в текущем году.
На конец этого года резидентов IT-Park было 1037. Из них 306 являются экспортерами, 164-программистами, 142-BPO, 191-образовательными и 150-компаниями с иностранным капиталом. Анализируя, мы имеем в виду рост на 7% по сравнению с началом года. Для них предусмотрен ряд льгот. В частности, освобождение от социального налога, установление подоходного налога с физических лиц по ставке 7,5%, а также отсутствие взимания таможенных пошлин при ввозе программных средств, не производимых в Узбекистане, не останутся без увеличения числа таких компаний.
Еще одним важным направлением развития сети является международное сотрудничество. В этом направлении ведется тесная связь с авторитетными зарубежными организациями, которые направляют свои инвестиции в Узбекистан. В частности, грант программы развития Организации Объединенных Наций в размере 121 000 долларов США на поддержку возможностей молодежи для развития цифровой экономики, грант Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в размере 145 000 долларов США на создание учебных материалов по обучению персонала в области открытых данных и обучение молодежи. Выделенный Всемирным банком 1 млрд долларов также придаст большой импульс развитию IT-сферы нашей страны.
В рамках проекта “One million Uzbek coders”, который включает в себя множество льгот, более 2,5 миллионов молодых людей зарегистрировались и проявили интерес к этой сфере. Сертификаты об окончании получили более 1 миллиона 700 тысяч молодых людей.
Проведенный в этом году в Самарканде международный IT-форум также оказался плодотворным для IT-сети Узбекистана. Меморандум на 20 миллионов долларов, подписанный между RevoTech и американской компанией effika Corp., соглашение с Toyota Tsusho Corporation на сумму более 150 миллионов долларов, а также тот факт, что организация koiia предоставила научно-исследовательскому институту развития цифровых технологий и искусственного интеллекта сертификат на сумму 1,65 миллиона долларов, имеют большой потенциал для отрасли. Международные организации и компании поддерживают усилия Узбекистана по превращению его в IT-hub.
Еще одно перспективное направление в IT – фриланс. Информационные технологии развиваются день ото дня, и спрос на “фрилансеров” также растет. В текущем году объем экспорта через фрилансеров составил около 11 миллионов долларов. Имея высокий доход в этой сфере, многие молодые люди работают не по найму. Если посмотреть на цифрах, количество самозанятых в сфере ИКТ превысит 70 000 человек.
“ITwomen.Uz " в рамках проекта 205 IT-центров и 4 532 женщины успешно прошли курсы обучения. Создан в сотрудничестве с USED “Tumaris.Теch” , в котором было более 4000 человек. Более 200 женщин получили образование. А 33 успешно завершили программу. Еще один важный проект – Skil4girls. Данный проект, организованный совместно с ЮНИСЕФ, стал эффективным механизмом для привлечения интереса и вовлечения в эту сферу девушек и женщин с различными формами инвалидности.
О превращении нашей страны в региональный IT-hub:
С 24 по 27 октября в Самаркандском комплексе” Silk Road Samarkand “прошла неделя информационно - коммуникационных технологий” ICTWEEK Uzbekistan-2022".
В его рамках было проведено 22 международных мероприятия, в которых приняли участие более 15 тысяч участников.
Были подписаны сделки и контракты на сумму 200 миллионов долларов между отечественными и зарубежными ИТ-компаниями.