O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi bilan telefon orqali muloqot qildi
2022-12-29 | Siyosat
29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yo‘lladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning 14-15-iyul kunlari Turkmaniston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi hamda 20-21-oktabr kunlari O‘zbekiston Prezidentining Turkmanistonga rasmiy tashrifida, shuningdek, ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasidagi uchrashuvlarda erishilgan oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Barcha ustuvor yo‘nalishlardagi hamkorlik ancha faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo hajmi oshmoqda, sanoat, energetikada kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, samarali hududlararo aloqalar rivojlanmoqda, madaniy-gumanitar almashinuv dasturlari ro‘yobga chiqarilmoqda.
Parlamentlararo muloqot, shu jumladan Markaziy Osiyo mintaqasida yangi darajaga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
Suhbat yakunida O‘zbekiston Prezidenti va Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi yaqinlashib kelayotgan Yangi yil bilan bir-birini samimiy qutlab, qardosh xalqlarimizga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tilaklarini bildirdilar.

The President of Uzbekistan, Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan hold a phone call
2022-12-29 | Politics
On December 29, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The President of Uzbekistan conveyed warm greetings and best wishes to the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
Current issues of further deepening friendship, trust, good neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan were considered.
The main attention was paid to the implementation of the agreements reached at the highest level during the state visit of the President of Turkmenistan to Uzbekistan on July 14-15 and the official visit of the President of Uzbekistan to Turkmenistan on October 20-21 this year, as well as meetings held at the sites of multilateral organizations.
A significant intensification of interaction in all priority areas was noted with great satisfaction. Trade volumes are growing, joint projects of cooperation in industry and energy are being implemented, fruitful interregional contacts are being developed, programs are being implemented within the framework of cultural and humanitarian exchange.
It was emphasized that the inter-parliamentary dialogue has reached a new level, including in the Central Asian region.
Following the conversation, the President of Uzbekistan and the Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan exchanged heartfelt congratulations on the coming New Year, wishing well-being, peace and prosperity to the two fraternal peoples.