O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi bilan telefon orqali muloqot qildi
2022-12-29 | Siyosat
29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yo‘lladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning 14-15-iyul kunlari Turkmaniston Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifi hamda 20-21-oktabr kunlari O‘zbekiston Prezidentining Turkmanistonga rasmiy tashrifida, shuningdek, ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasidagi uchrashuvlarda erishilgan oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Barcha ustuvor yo‘nalishlardagi hamkorlik ancha faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo hajmi oshmoqda, sanoat, energetikada kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda, samarali hududlararo aloqalar rivojlanmoqda, madaniy-gumanitar almashinuv dasturlari ro‘yobga chiqarilmoqda.
Parlamentlararo muloqot, shu jumladan Markaziy Osiyo mintaqasida yangi darajaga ko‘tarilgani ta’kidlandi.
Suhbat yakunida O‘zbekiston Prezidenti va Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi yaqinlashib kelayotgan Yangi yil bilan bir-birini samimiy qutlab, qardosh xalqlarimizga farovonlik, tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tilaklarini bildirdilar.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана
2022-12-29 | Политика
29 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы глава нашего государства передал теплые приветствия и наилучшие пожелания Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-туркменских отношений дружбы, доверия, добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей на высшем уровне, достигнутых в ходе государственного визита Президента Туркменистана
в Узбекистан 14-15 июля и официального визита Президента Узбекистана в Туркменистан 20-21 октября этого года, а также проведенных встреч на площадках многосторонних организаций.
С большим удовлетворением отмечена значительная активизация взаимодействия по всем приоритетным направлениям. Растут объемы торговли, реализуются совместные проекты кооперации в области промышленности, энергетики, развиваются плодотворные межрегиональные контакты, осуществляются программы в рамках культурно-гуманитарного обмена.
Подчёркнуто, что на новый уровень вышел межпарламентский диалог, в том числе в регионе Центральной Азии.
В завершение беседы Президент Узбекистана и Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана обменялись сердечными поздравлениями с наступающим Новым годом, пожелав двум братским народам благополучия, мира и процветания.