XVJ O‘zbekistonni JSTga kirishda qo‘llab-quvvatlashga tayyor
Joriy yilning 28-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha muzokaralar guruhi rahbari Badriddin Abidov Xalqaro valyuta jamg‘armasining (XVJ) O‘zbekistondagi doimiy vakili Kevin Ross bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda O‘zbekistonning tegishli vazirlik va idoralari vakillari ham ishtirok etdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston tomoni O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasida amalga oshirilgan ishlar va 2023-yilda ushbu jarayonni jadallashtirish bo‘yicha amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar haqida ma’lumot berdi.
Xususan, suhbat chogʻida JST bilan ishlash boʻyicha Idoralararo komissiya aʼzolari, Muzokaralar guruhi va 10 ta alohida yo'nalishlar bo'yicha tuzilgan ishchi guruhlar faoliyatining joriy natijalariga, shuningdek, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining muvofiqlashtiruvi ostida Tashkilotga aʼzo davlatlar tomonidan soʻralgan barcha zarur hujjatlarni tayyorlash jarayonida ularning tezkor sa’y-harakatlariga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, JSTga kirish jarayonida texnik yordam dasturlarini amalga oshirish doirasida donor davlatlar va tashkilotlar bilan hamkorlik qilish muhimligi ta’kidlandi. Ular ishtirokida so‘nggi 3 yil davomida 250 dan ortiq trening va seminarlar tashkil etildi, Tashkilotga a’zo bo‘lishning iqtisodiyotning turli tarmoqlariga ta’siri bo‘yicha tadqiqotlar olib borildi va boshqa tegishli tadbirlar amalga oshirildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha XVJ doimiy vakili Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish jarayonini yanada ilgari surish uchun har tomonlama yordam koʻrsatishni davom ettirishga tayyorligini tasdiqladi.

МВФ готово поддержать Узбекистан при вступлении в ВТО
28 декабря текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли, руководителя Переговорной группы по вступлению Узбекистана в ВТО Бадриддина Абидова с Постоянным представителем Международного валютного фонда (МВФ) в Узбекистане Кевином Россом.
В ней также приняли участие представители профильных министерств и ведомств Узбекистана.
В ходе диалога узбекская сторона представила информацию о проделанной работе в рамках вступления Узбекистана в ВТО и предстоящих первоочередных задачах по ускорению данного процесса в 2023 году.
В частности, в ходе беседы особое внимание уделено текущим результатам деятельности членов Межведомственной комиссии по работе с ВТО, Переговорной группы и 10 тематических рабочих групп, а также их скоординированной и оперативной работы в процессе подготовки всех необходимых документов, запрашиваемых странами-членами Организации, при координирующей роли Министерства инвестиций и внешней торговли.
Также подчеркнута важность работы со странами и организациями донорами в рамках реализации программ технического содействия
в процессе присоединения к ВТО. При их участии за последние 3 года были организованы более 250 тренингов и семинаров, проведены исследования о влиянии вступления в Организацию на различные отрасли экономики, осуществлены иные сопутствующие мероприятия.
По итогам встречи Постоянный представитель МВФ подтвердил свою готовность продолжить оказание всесторонней поддержки дальнейшему продвижению процесса вступления Узбекистана в ВТО.