O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari mustahkamlanmoqda
O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazdilar.
O‘zbekiston Prezidenti so‘zining avvalida ko‘p millatli xalqimiz va shaxsan o‘z nomidan Qozog‘iston Prezidenti va qardosh xalqini yaqinda nishonlangan Mustaqillik bayrami bilan tabrikladi.
Qardosh o‘zbek va qozoq xalqlari ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari bilan chambarchas bog‘langani ta’kidlandi.
- Umumiy tariximiz, madaniy va ma’naviy qadriyatlarimiz, an’ana va urf-odatlarimiz bizni birlashtirib turadi. Qozog‘iston O‘zbekiston uchun eng yaqin, ishonchli va davr sinovidan o‘tgan hamkordir.
Bugungi murakkab zamonda o‘zaro munosabatlarimiz davlatlararo hamkorlikning namunasi bo‘la oladi, deb hech mubolag‘asiz aytishimiz mumkin, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz bo‘lib o‘tgan muzokaralar O‘zbekiston va Qozog‘iston ikki tomonlama munosabatlarni har tomonlama rivojlantirish va boyitish, ularga sifat jihatidan yangi amaliy mazmun berishga tayyorligini yana bir bor tasdiqlaganini ta’kidladi.
Qardosh xalqlarimizning tub manfaatlariga to‘liq javob beruvchi Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomaning imzolangani tashrifning eng muhim natijasi bo‘ldi.
Bundan tashqari, davlat rahbarlari darajasidagi Davlatlararo kengash tuzilmoqda.
- Bu bilan bir-birimizni faol qo‘llab-quvvatlashga, zamon xatarlari oldida yelkama-yelka qat’iy turishga tayyorligimizni tasdiqladik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qabul qilingan navbatdagi muhim hujjat - birodar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi chegaralarning huquqiy rasmiylashtirilishini to‘liq yakuniga yetkazgan O‘zbekiston-Qozog‘iston davlat chegarasini demarkatsiya qilish to‘g‘risida shartnoma.
- Bu chinakam tarixiy voqea. Hech shubhasiz, chegaralarimiz doimo haqiqiy do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik hududi bo‘lgan va shunday bo‘lib qoladi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Faol siyosiy muloqot tufayli barcha sohalarda katta muvaffaqiyatlarga erishilgani, keng ko‘lamli hamkorlik jadal sur’at bilan rivojlanib borayotgani alohida qayd etildi.
Keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi ikki barobar oshgani va besh milliard dollarga yaqinlashgani buning tasdig‘idir.
- Biz uchinchi mamlakatlarning qimmat importi o‘rnini ishlab chiqaruvchilarimiz mahsulotlari bilan to‘ldirish orqali bu ko‘rsatkichlarni yaqin orada karrasiga oshirishni o‘z oldimizga maqsad qilib qo‘ydik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan Bosh vazirlar o‘rinbosarlari boshchiligidagi ishchi guruhni shakllantirish va o‘rnini bosish rejalashtirilayotgan mahsulotlarni tizimli yetkazib berish uchun qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.
An’anaviy ravishda bir-birini to‘ldirib turgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
- Biz, shuningdek, o‘zaro manfaatli yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish uchun muhim maydon bo‘ladigan Xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazini barpo etishga kirishamiz, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralar chog‘ida energetika sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Energetika obyektlarini qurish va modernizatsiya qilish, geologiya-qidiruv ishlarini bajarish, tabiiy gazni chuqur qayta ishlash borasida yangi loyihalar amalga oshirilishi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar. Shu maqsadda ikki mamlakat hududlarida turli qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va ikki mamlakat bozorlariga o‘zaro yetkazib berishga kelishib olindi.
Kun tartibida transport va logistika masalalari muhim o‘rin egalladi. Transport-tranzit salohiyatini yanada oshirish, yangi temir va avtomobil yo‘llarini qurish loyihalarini faollashtirish bo‘yicha aniq choralar belgilab olindi.
Davlat rahbarlari transchegaraviy suv resurslaridan hurmat va ishonch ruhida birgalikda foydalanish borasidagi hamkorlikni davom ettirish hamda Orol fojiasining salbiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Parlamentlarning roli ortib borayotganini hisobga olib, qonun chiqaruvchi hokimiyat organlari o‘rtasidagi aloqalar faollashtiriladi. Kelgusi yilda Toshkentda Parlamentlararo kengashning birinchi majlisi bo‘lib o‘tadi.
Prezidentimiz muzokaralarda madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirishga katta e’tibor qaratilganini ta’kidladi.
Joriy yilda mamlakatlarimiz diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini keng nishonladi. Oktabr oyida Olmaotada “Orol durdonasi” ko‘rgazmasi, noyabrda Ostonada O‘zbekiston madaniyati kunlari, dekabr oyida esa Yoshlar kongressi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Shu kunlarda O‘zbekistonda qozoq xalqining ardoqli farzandi Abay Qo‘nonboyevga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tmoqda.
- Abayning o‘lmas merosi bugun ham mintaqamiz xalqlari uchun, ayniqsa, yosh avlodni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalashda katta ahamiyatga ega, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Kelgusi yilda ham madaniyat kunlari, qo‘shma kinofestivallar, taniqli san’atkorlarning ijod kechalarini o‘tkazishga kelishib olindi. Bu qardosh xalqlarimizning yanada yaqin bo‘lishiga, umumiy tarixiy ildizlarimizni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston va Qozog‘iston bugungi kunda global o‘zgarishlar markaziga aylanib borayotgan mintaqamizda taraqqiyot va ravnaqni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirishini ta’kidladi.
- Markaziy Osiyoda ko‘p qirrali va uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlash umumiy barqaror taraqqiyotning kafolatidir, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini muntazam o‘tkazib borish muhimligi alohida qayd etildi.
O‘tkazilgan muzokaralarda nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida mamlakatlarimiz ilgari surayotgan tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Umumiy manfaatlar mavjudligini hisobga olib, tomonlar BMT, MDH, SHHT, TDT, IHT, OHICHK doirasida hamda “Markaziy Osiyo plyus” formatidagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.
- Qozog‘iston Respublikasi Prezidentining mamlakatimizga davlat tashrifi davomida ikki tomonlama munosabatlar sifat jihatidan yangi – strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga ko‘tarilgani bizni juda xursand qiladi.
Munosabatlarimizni har tomonlama mustahkamlash va rivojlantirish uchun barcha sa’y-harakat va imkoniyatlarni yo‘naltiramiz, - dedi so‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev.

Укрепляются союзнические отношения Узбекистана и Казахстана
В начале Президент Узбекистана от имени нашего многонационального народа и себя лично поздравил Президента и братский народ Казахстана с прошедшим 16 декабря Днём Независимости.
Отмечено, что братские узбекский и казахский народы неразрывно связаны крепкими узами многовековой дружбы.
- Нас сближают общие история, культурные и духовные ценности, традиции и обычаи. Для Узбекистана Казахстан самый близкий, надёжный и испытанный временем партнёр.
В нынешнее непростое время мы, без преувеличения, можем охарактеризовать наши отношения как образец межгосударственного сотрудничества, – заявил лидер нашего государства.
Президент Узбекистана отметил, что переговоры ещё раз подтвердили готовность Узбекистана и Казахстана всесторонне развивать и обогащать двусторонние отношения, наполнять их качественно новым практическим содержанием.
Важнейшим итогом визита стало подписание Договора о союзнических отношениях, который полностью отвечает коренным интересам двух братских народов.
Кроме того, создаётся Межгосударственный совет на уровне глав государств.
- Этим шагом мы подтвердили готовность активно поддерживать друг друга, твёрдо стоять плечом к плечу перед вызовами современности, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Другим важным принятым документом стал Договор
о демаркации узбекско-казахстанской государственной границы, который полностью завершил правовое оформление границ между двумя братскими странами.
- Это действительно историческое событие. Нет сомнений, наша граница всегда была и останется границей истинной дружбы и добрососедства, – отметил Президент Узбекистана.
Обращено внимание, что благодаря активному политическому диалогу достигнуты большие успехи во всех сферах, а широкомасштабное сотрудничество развивается стремительными темпами.
Подтверждением этому является то, что в последние годы объёмы взаимной торговли выросли в два раза, приблизившись к отметке в пять миллиардов долларов.
- Мы поставили перед собой задачу в ближайшее время кратно увеличить эти показатели путём замещения дорогого импорта из третьих стран продукцией наших производителей, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим достигнута договорённость о формировании Рабочей группы во главе с заместителями премьер-министров и создании совместной внешнеторговой компании для организации системных поставок замещаемой продукции.
Отдельное внимание уделено вопросам углубления промышленной кооперации в отраслях, традиционно взаимодополняющих друг друга.
- Мы также приступим к строительству Международного центра промышленной кооперации, который будет служить важной площадкой для подготовки и практической реализации новых взаимовыгодных проектов, – отметил Президент Узбекистана.
В ходе переговоров приоритетное внимание уделено сотрудничеству в сфере энергетики. Отмечено, что будут реализованы новые проекты в области строительства и модернизации энергетических объектов, проведения геологоразведочных работ, глубокой переработки природного газа.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам дальнейшего расширения взаимодействия в сфере обеспечения продовольственной безопасности. В этих целях достигнуты договорённости по выращиванию на территориях двух стран различной сельскохозяйственной продукции и их поставке на рынки друг друга.
Важное место в повестке заняли вопросы транспорта и логистики. Определены конкретные меры по существенному наращиванию транспортно-транзитного потенциала, активизации проектов по строительству новых железных
и автомобильных дорог.
Главы государств также подтвердили готовность продолжать сотрудничество в сфере совместного использования трансграничных водных ресурсов в духе взаимного уважения и доверия, а также усилить взаимодействие по смягчению негативных последствий Аральской трагедии.
Учитывая возрастающую роль парламентов, будет активизировано сотрудничество между законодательными органами власти. В следующем году в Ташкенте состоится первое заседание Межпарламентского совета.
Президент Узбекистана особо подчеркнул, что на прошедших переговорах большое внимание уделено углублению партнёрства в культурно-гуманитарной сфере.
В этом году страны широко отметили 30-летие установления дипломатических отношений. Успешно проведены в октябре в Алматы выставка «Жемчужина Арала», в ноябре в Астане – «Дни культуры Узбекистана», а в декабре – Молодёжный конгресс.
В эти дни в Узбекистане проходят мероприятия, посвящённые выдающемуся сыну казахского народа Абаю Кунанбаеву.
- Бессмертное наследие великого Абая и сегодня имеет большое значение для народов нашего региона, особенно воспитания подрастающего поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Достигнута договорённость в следующем году провести Дни культуры, совместные кинофестивали, творческие вечера известных деятелей искусства. Это будет служить ещё большему сближению двух братских народов, подтверждая общие исторические корни.
Глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан и Казахстан объединят усилия в целях обеспечения стабильности и процветания в регионе, который сегодня превращается в центр глобальных изменений.
- Укрепление многопланового и долгосрочного сотрудничества в Центральной Азии является гарантией общего устойчивого развития, – подчеркнул Лидер Узбекистана.
Отдельно подчёркнута важность регулярного проведения Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
В ходе прошедших переговоров обозначена важность продолжения практики взаимной поддержки инициатив друг друга в рамках авторитетных международных и региональных организаций.
С учётом наличия общих интересов стороны договорились расширять сотрудничество в рамках ООН, СНГ, ШОС, ОТГ, ОЭС, СВМДА, а также форматах «Центральная Азия плюс».
- Нас особо радует, что в ходе сегодняшнего государственного визита Президента Республики Казахстан в нашу страну двусторонние отношения подняты на качественно новый уровень – стратегического партнёрства и союзничества.
Мы приложим все усилия и возможности для дальнейшего всемерного укрепления и развития наших отношений, - заявил в завершение Шавкат Мирзиёев.