O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov yurtimizda elektron sport turlarini ommalashtirish va rivojlantirish bo‘yicha Osiyo elektron sport federatsiyasi (AESF) vitse-prezidenti Azat Muradov bilan uchrashdi. Unda Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, shuningdek, AESF bosh direktorining o‘rinbosari Lin Kyu, marketing menejeri Kayyu Li ham ishtirok etishdi.
Adham Ilhamovich uchrashuvda mehmonga Vazirlik faoliyati, davlatimiz rahbari tomonidan aholi, ayniqsa, yoshlar orasida sportni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, yaqinda qabul qilingan “Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident qarori haqida ma’lumot berdi. O‘z navbatida, Azat Muradov O‘zbekistonda elektron sport turlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotgani, bu borada bir qator yutuqlarga erishilganini aytib o‘tdi.
Qayd etish joiz, elektron sport bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi ham shakllantirilgan bo‘lib, jamoa bir qator nufuzli musobaqalarda, jumladan, yaqinda Indoneziyaning Bali shahrida o‘tkazilgan jahon chempionatida ishtirok etdi. Kibersport Xanchjou-2022 XIX Osiyo o‘yinlari dasturiga kiritilgan bo‘lib, hamyurtlarimiz ushbu musobaqaga katta tayyorgarlik olib borishmoqda.
Suhbat davomida tomonlar mamlakatmizda mazkur yo‘nalish rivojini yangi bosqichga olib chiqish, yurtimizda xalqaro musobaqalarni o‘tkazish, sportchilarimizning tajribasini oshirishi uchun kuchli jamoalar bilan hamkorlikda o‘yinlar tashkil etish kabi masalalar bo‘yicha fikr almashishdi.

Обсуждены вопросы поднятия на новый уровень развития киберспорта среди молодёжи Узбекистана
Министр Развития спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов встретился с вице-президентом Азиатской Федерации электронного спорта (AESF) Азатом Мурадовым для обсуждения вопросов популяризации и развития электронных видов спорта в нашей стране. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, а также заместитель Генерального директора AESF Лин Кю, менеджер по маркетингу Кайю Ли.
На встрече Адхам Ильхамович проинформировал гостя о деятельности министерства, о проводимых главой государства реформах в области развития спорта среди населения, особенно молодёжи, в частности о принятом недавно Постановлении Президента “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию и популяризации киберспорта”. В свою очередь, Азат Мурадов отметил, что в Узбекистане уделяется особое внимание развитию электронных видов спорта, в этом направлении достигнут ряд успехов.
Стоит отметить, что была сформирована и сборная Узбекистана по электронному спорту, которая приняла участие в ряде престижных соревнований, в том числе в недавнем чемпионате мира на Бали (Индонезия). Киберспорт входит в программу XIX Азиатских игр Ханчжоу-2022, и наши соотечественники активно готовятся к этим стартам.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по таким вопросам, как вывод на новый уровень развития данного направления, проведение международных соревнований в нашей стране, организация Игр в сотрудничестве с сильными командами для повышения опыта отечественных спортсменов.