ITSV, OTP bank va “Ipoteka-bank” ATIB rahbariyati ishtirokida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 12-dekabr kuni “Hilton Tashkent City” mehmonxonasida Vengriya OTP banki tomonidan O‘zbekiston “Ipoteka-bank” aksiyadorlik tijorat ipoteka banki sotib olinishi bo‘yicha shartnoma imzolanishiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Brifingda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev, OTP Bank guruhi direktorlar kengashi raisi, bosh ijrochi direktori Shandor Chani va “Ipoteka-bank” boshqaruvi raisi Elyor Inomjonov so‘zga chiqdi.
Shartnomaning imzolanishi O‘zbekiston rahbarining oktabr oyida Budapeshtga tashrifi va joriy yilning noyabr oyida boʻlib oʻtgan qo‘shma biznes-forumdan so‘ng rivojlanishga kuchli turtki bo‘lgan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Vengriya munosabatlarining keyingi yillarda izchil kengayishi samarasi ekani ta’kidlandi.
Yevropaning yetakchi banklaridan birining O‘zbekiston bozoriga kirish istiqbollarini har tomonlama tahlil qilgan ikki tomon mutaxassislari guruhlarining katta va mashaqqatli mehnati ham alohida ta’kidlandi.
So‘zga chiqqanlar “OTP bank” tomonidan “Ipoteka-bank”ni sotib olinishi ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish, Vengriyaning boshqa yirik bank va kompaniyalariga o‘zbekistonlik hamkorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, mamlakatimizda investitsiya loyihalarini amalga oshirishda ishtirok etish imkonini berishiga ishonch bildirdi.
O‘zbekiston bank sektorida OTP bankning mavjudligi O‘zbekiston banklarining transformatsiyasi, raqobatni rivojlantirish, raqamlashtirish va bank xizmatlarini ko‘rsatish uchun katalizator bo‘lishiga qat’iy ishonch bildirildi. Umuman olganda, bank xizmatlari sifatini yaxshilash, shuningdek, Vengriya va Yevropa bizneslari uchun O‘zbekistonga sarmoya kiritish uchun kuchli signal bo‘lib xizmat qiladi. Vengriya tomoni yangilangan strategiyalar, zamonaviy bank mahsulotlari, korporativ boshqaruv va risklarni boshqarishning ilg‘or standartlarini joriy etishga tayyorligini bildirdi.
Vengriya biznesining pragmatik yondashuvi va uning O‘zbekistondagi o‘zbek hamkorlari bilan munosabatlarni kengaytirish istagi yuqori baholandi. O‘zbekiston tomoni qo‘shma tashabbuslarni, har ikki davlatning uzoq muddatli manfaatlariga javob beradigan hamkorlikni izchil rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Anjumanda savol-javob ham bo‘lib o‘tdi, unda OAV vakillari shartnomaning o‘zlarini qiziqtirgan jihatlari bo‘yicha batafsil ma’lumotlar oldi.

Состоялась пресс-конференция с участием руководства МИВТ, OTP Bank и АКИБ «Ипотека-банк»
12 декабря текущего года в гостинице “Hilton Tashkent City” состоялась пресс-конференция, посвящённая подписанию договора о приобретении OTP Bank Венгрии Акционерно-коммерческого ипотечного банка «Ипотека-банк» Узбекистана.
Спикерами на брифинге выступили заместитель Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев, Председатель совета директоров, главный исполнительный директор OTP Bank Group Шандор Чаньи и председатель правления «Ипотека-банк» Эльёр Иномжонов.
Было отмечено, что подписание Соглашения – результат последовательного расширения многоплановых узбекско-венгерских отношений в последние годы, которые получили мощный импульс к развитию после визита Главы Узбекистана в Будапешт в октябре и проведённого совместного бизнес-форума в ноябре этого года.
Также была подчёркнута большая и кропотливая работа групп специалистов с обеих сторон, которые провели всесторонний анализ перспектив вхождения одного из ведущих европейских банков на рынок Узбекистана.
Спикеры выразили уверенность в том, что приобретение АКИБ «Ипотека-банка» OTP Bank расширит многоплановое сотрудничество между двумя странами, позволит другим крупным венгерским банкам и компаниям налаживать сотрудничество с узбекскими партнёрами и участвовать в реализации инвестиционных проектов в нашей стране.
Озвучена твердая убеждённость в том, что присутствие OTP Bank в банковском секторе Узбекистана станет катализатором трансформации узбекских банков, развития конкуренции, цифровизации и в целом повышения качества банковских услуг, а также послужит мощным сигналом для венгерского и европейского бизнеса инвестировать в Узбекистан. Венгерской стороной выражена готовность внедрять обновлённые стратегии, современные банковские продукты, передовые стандарты корпоративного управления и риск-менеджмента.
Был высоко оценен прагматичный подход венгерского бизнеса и его стремление к расширению сотрудничества с узбекскими партнёрами в Узбекистане. Узбекской стороной вновь подвердила готовность к поддержке совместных инициатив, последовательному развитию взаимоотношений в русле сотрудничества, отвечающего долгосрочным интересам обоих государств.
В рамках конференции также состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой представители СМИ получили подробную информацию по интересующим их аспектам договора.