Qirg‘iz Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari bilan uchrashuv to‘g‘risida
Ashxobod shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov Qirg‘iz Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Aybek Moldogaziyev bilan uchrashdi. Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Qirg‘iziston hamkorligini yanada rivojlantirish, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va tomonlarni qiziqtirgan boshqa sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashildi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik ruhida jadal rivojlanayotgani alohida ta’kidlandi.
Ikki davlat rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi, ular o‘rtasida o‘rnatilgan ochiq va ishonchli muloqot sababli bugun O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlari misli ko‘rilmagan yuksak darajaga ko‘tarilgani alohida ta’kidlandi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi hamkorlikni umumiy tarixiy meros, madaniyat, til, ma’naviy an’ana va qadriyatlar asosida yanada kengaytirish va chuqurlashtirish muhimligi tasdiqlandi.

О встрече с заместителем министра иностранных дел Кыргызстана
В Г.Ашхабаде заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фозилов провел встречу с заместителем Министра иностранных дел Кыргызской Республики Айбеком Молдогазиевым. Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития узбекско-кыргызского сотрудничества, реализации совместных проектов в торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах, представляющих взаимный интерес.
Отмечено, что отношения между двумя странами динамично развиваются в духе дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Подчеркнуто, что благодаря регулярным личным контактам, твёрдой политической воле руководителей двух государств и установившемуся между ними открытому доверительному диалогу, узбекско-кыргызские отношения сегодня вышли на беспрецедентно высокий уровень.
В ходе переговоров подтверждена важность дальнейшего расширения и углубления сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном на основе общности исторического наследия, культуры, языковых, духовных традиций и ценностей.