Xalqaro Qishloq xo'jaligi universitetida konferensiya: oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanish
2022-12-09 | Iqtisodiyot
Toshkentda “Food Security and Sustainable Development” (“Oziq-ovqat xavfsizligi va barqaror rivojlanish”) mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi International Agriculture University (Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti) tomonidan tashkil etildi.
Konferensiya hamkorlari: FAO (Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti), UNDP (Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi), ASK Facility (Yevropa Ittifoqi qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash dasturi), “Melek Best Milk Agro” MCHJ, AgroTV.
Konferensiyada Avstraliya, Vetnam, Germaniya, Qozog‘iston, Pokiston, Singapur, AQSH, Tojikiston va boshqa davlatlardan 100 dan ortiq xorijiy mehmonlar ishtirok etdi. Tadbirda ilmiy va ishbilarmon doira vakillari, diplomatik korpus xodimlari, ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashdi. Spikerlar “Biz birgalikda muvaffaqiyatli xalqaro hamkorlik uchun shart-sharoit yaratamiz” mavzusida ma’ruza qildi.
Anjuman doirasida O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarning ishbilarmonlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish maqsadida xorijlik hamkasblari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. “Anjumanning asosiy maqsadlaridan biri global iqlim o‘zgarishi, tabiatdagi o‘zgarishlar, aholi sonining ko‘payishi, suv resurslarining yetishmasligi va ularni bartaraf etish yo‘llari, oziq-ovqat barqarorligi kabi muammolarni tahlil qilishdan iborat edi. Biz xalqaro ekspertlarni jalb qildik, ular bilan bu masalalarni muhokama etdik. Shuningdek, universitetga yangi mutaxassislarni jalb etgan holda talabalarni ilmiy asoslangan, amaliyotga yo‘naltirilgan ta’lim tamoyili asosida o‘qitish maqsadida xususiy sektor va klasterlar bilan memorandum imzoladik”, — dedi IAU rektori Munira Aminova Ma’lumot uchun
Xalqaro qishloq xo‘jaligi universiteti O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan O‘zR Prezidentining 2022-yil 7-maydagi PQ-237-sonli qarori asosida Buyuk Britaniya Qirollik qishloq xo‘jaligi universiteti bilan hamkorlikda ochilgan.

Конференция в Международном Сельскохозяйственном университете: Продовольственная безопасность и устойчивое развитие
2022-12-09 | Экономика
В Ташкенте прошла международная конференция «Food Security and Sustainable Development» (Продовольственная Безопасность и Устойчивое Развитие). Организатором конференции выступили International Agriculture University (Международный сельскохозяйственный университет) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Партнеры конференции: FAO (Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций), UNDP (Программа развития ООН), ASK Facility (Программа поддержки сельского хозяйства Европейского Союза), ООО «Melek Best Milk Agro», AgroTV.
В конференции приняли участие более 100 зарубежных гостей из: Австралии, Вьетнама, Германии, Казахстана, Пакистана, Сингапура, США Таджикистана и др. В числе участников –
представители научного и делового сообщества, сотрудники дипломатического корпуса, представители средств массовой информации. Спикеры выступали с докладами на тему – «Вместе мы создаем условия для успешного международного сотрудничества».
В рамках конференции состоялась встреча предпринимателей Узбекистана, занятых в сфере сельского хозяйства, с зарубежными коллегами для установления деловых контактов. «Одной из основных целей конференции является анализ таких проблем, как глобальное изменение климата, изменения в природе, рост населения, нехватка водных ресурсов и пути их решения, а также продовольственная стабильность. Мы привлекли международных экспертов, с которыми обсуждали данные вопросы. Также университет подписал меморандум с частными секторами и кластерами с целью обучения студентов принципам науки и практики с привлечением новых специалистов.», – сказала ректор IAU Мунира Аминова
Для справки Международный сельскохозяйственный университет открыт Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в сотрудничестве с Королевским сельскохозяйственным университетом Великобритании на основании Указа Президента № ПП-237 от 07.05.2022 года.