Qashqadaryo viloyati to‘qimachilik sanoati yana bir ishlab chiqarish obyekti bilan to‘ldi
Qashqadaryo viloyatining Mirishkor tumanida trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish korxonasini foydalanishga topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Umumiy qiymati 24 milliard so‘mlik investitsiya loyihasi “Mirishkor textile group” klasteri tarkibiga kiradi. Ushbu bosqichda korxonada 300 ta ish o‘rni yaratildi. Keyinchalik ishlab chiqarishni kengaytirish, ish o‘rinlari sonini 700 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Korxonada ishlab chiqarilayotgan tikuv va trikotaj mahsulotlarini Rossiya Federatsiyasi, Turkiya, Qozog‘iston, Xitoy va boshqa yaqin va uzoq xorij mamlakatlariga eksport qilish rejalashtirilgan.
Tadbirning ochilishida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining Qashqadaryo viloyati boshqarmasi rahbariyati, mahalliy hokimliklar, ommaviy axborot vositalari va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi. Amalga oshirilayotgan loyiha mamlakatimizda tadbirkorlik uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar yaratilgani samarasi ekani ta’kidlandi. Shuningdek, viloyatda ishlab chiqarish hajmini oshirish, xomashyoni qayta ishlash va to‘qimachilik mahsulotlari eksporti geografiyasini kengaytirish uchun yetarli resurslar mavjudligi qayd etildi.

Текстильная отрасль Кашкадарьинской области пополнилась очередным производственным объектом
В Миришкорском районе Кашкадарьинской области состоялась церемония сдачи в эксплуатацию предприятия по производству трикотажных изделий. Инвестиционный проект стоимостью 24 миллиарда сумов является частью кластера «Mirishkor textile group».
На данном этапе на предприятии создано 300 рабочих мест. Впоследствии запланировано расширение производства с доведением количества рабочих мест до 700 единиц.
Швейные и трикотажные изделия, производимые на предприятии, планируется экспортировать в Российскую Федерацию, Турцию, Казахстан, Китай и другие страны ближнего и дальнего зарубежья.
В церемонии открытия приняли участие руководство Кашкадарьинского областного управления Министерства инвестиций и внешней торговли, представители органов местной власти, средств массовой информации и широкой общественности. Было отмечено, что реализованный проект – результат созданных в стране благоприятных условий для осуществления предпринимательства. Отмечено также наличие достаточных ресурсов в области для увеличения объемов производства, обработки сырья и расширения географии экспорта текстильной продукции.