O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari rahbarlari uchrashuvi
Joriy yilning 2-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xoʻjayev Samarqandda boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi hukumatlari rahbarlari darajasidagi qoʻshma komissiyaning 3-majlisida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Rossiya Federatsiyasi Hukumati raisi Mixail Mishustin raisligida o‘tgan yig‘ilishda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va o‘zaro hamkorlik munosabatlarining bugungi holati va istiqbollari muhokama etildi
Joriy yilning 15-sentabrida Prezidentlar – Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin tomonidan O‘zbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi o‘rtasida keng qamrovli strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolangani taʼkidlandi.
Hukumatlar oldiga turli sohalarda amaliy hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish vazifasi qo‘yilgan.
Majlisda istiqbolli sarmoyaviy loyihalar va savdo shartnomalarining amalga oshirilishini taʼminlash hamda madaniy-gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirish rejalarini kelishib olindi.
Keyingi besh yilda O‘zbekistonda Rossiya sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar soni uch baravar ko‘payib, qariyb uch mingtaga yetdi. Birgina joriy yilda 700 ta korxona tashkil etildi.
O‘z navbatida Rossiyada ham o‘zbek kapitali ishtirokida mingga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.
Bugungi kunda davlatlarimiz o‘rtasida qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, elektrotexnika va mashinasozlik sohalarida sanoat kooperatsiyasi rivojlanmoqda.
Tomonlar transport va tranzit sohasidagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligi bildirildi. Joriy yilda yuk tashish hajmi 21 foizga oshgani, bunda tranzit yuk tashishlar salmog‘i 25 foizga ko‘paygani mamnuniyat bilan qayd etildi. Shu bilan birga hududlar orqali tranzit yuk tashishda ishonchli transport-logistika zanjirlarini shakllantirish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
Taʼlim va ilm-fan, madaniyat sohalaridagi hamkorlik ikki tomonlama munosabatlarning muhim yo‘nalishlaridan hisoblanadi. Ayni paytda O‘zbekistonda Rossiyadagi oliy taʼlim muassasalarining 14 ta filiali faoliyat yuritmoqda.
Majlis yakuniga ko‘ra, o‘zaro hamkorlikni yana-da rivojlantirishga qaratilgan o‘ndan ortiq hujjat imzolandi.

Встреча глав правительств Узбекистана и России
2 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял участие в 3-ем заседание совместной комиссии на уровне глав правительств Республики Узбекистан и Российской Федерации, состоявшемся в г. Самарканде.
На встрече, прошедшей под председательством Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Председателя Правительства Российской Федерации Михаила Мишустина, обсуждены текущее состояние и перспективы стратегического партнерства и взаимного сотрудничества между нашими странами.
Было отмечено, что 15 сентября Президенты Шавкат Мирзиёев и Владимир Путин подписали Декларацию о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. Перед правительствами поставлена задача всесторонне развивать практическое сотрудничество в разных сферах.
На встрече согласованы планы по обеспечению реализации перспективных инвестиционных проектов и торговых соглашений, углублению культурно-гуманитарного сотрудничества.
За последние пять лет в Узбекистане количество предприятий с участием российских инвестиций увеличилось в три раза и достигло почти трех тысяч. Только в этом году создано 700 таких предприятий. В России действуют около тысячи предприятий с участием узбекского капитала. Между нашими странами развивается промышленная кооперация в сферах сельского хозяйства, текстильной и продовольственной промышленности, фармацевтики, электротехники и машиностроения.
Стороны выразили заинтересованность в расширении сотрудничества в сфере транспорта и транзита. С удовлетворением было отмечено, что в текущем году объем грузоперевозок увеличился на 21 процент, а объемы транзитных грузоперевозок выросли на 25 процентов. При этом подчеркнута необходимость продолжения сотрудничества по формированию надежных транспортно-логистических цепочек при транзитных грузоперевозках через регионы.
Сотрудничество в сфере образования, науки и культуры также является одним из важных направлений двусторонних отношений. В Узбекистане действуют 14 филиалов российских вузов.
По итогам встречи было подписано более десяти документов, направленных на дальнейшее развитие взаимного сотрудничества.