O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasida xususiy sektor vakillari bilan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2022-12-02 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 1-dekabr kuni “Hilton Tashkent” mehmonxonasida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan BMTTD, UNCTAD/JST Xalqaro savdo markazi va JST Kotibiyati bilan hamkorlikda tashkil etilgan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishining iqtisodiyotning turli tarmoqlariga ta’siriga bag‘ishlangan ushbu tadbirda investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari Badriddin Abidov, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska, Savdo-sanoat palatasi, respublika xususiy sektori, ishbilarmon doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillari, shuningdek, xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekiston Respublikasidagi Doimiy vakili Matilda Dimovska o‘z nutqida O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasida amalga oshirilayotgan ishlarni yuqori baholadi. Mamlakatning bu intilishlari, uning fikricha, iqtisodiy o'sish va aholi farovonligini ta'minlashga qaratilgan barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishni rag'batlantiradi hamda savdo munosabatlarini erkinlashtirish islohotlarini chuqurlashtiradi.
Ishbilarmon doiralar ishtirokida o‘tkazilgan davra suhbatida JSTga a’zo bo‘lish jarayonida xususiy sektorning o‘rni, Tashkilotga qo’shilishning mamlakat iqtisodiyotining turli tarmoqlariga ta’siri hamda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan oqibatlari va boshqa jihatlar muhokama qilindi.
Gruziya va Tojikistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha bosh muzokarachilar M. Janelidze va S. Nosirzoda tadbir ishtirokchilarini Tashkilotga a’zo bo‘lish tajribasi va a’zolik natijasida ushbu mamlakatlarning xususiy sektori uchun yuzaga kelgan salbiy oqibatlarni yumshatish bo‘yicha olib borilgan ishlar bilan tanishtirdi.
JST Kotibiyatining a’zo bo‘lish departamenti vakili Xusrav Rasulov O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi bo‘yicha Ishchi guruhning 5-yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish va uni tashkil etish bo‘yicha O‘zbekiston tomonidan tizimli ishlar olib borilganini ta’kidladi va mamlakatimizning Tashkilotga kirish jarayonini jadallashtirish yuzasidan amalga oshirilayotgan izchil s’ay-harakatlarni qayd etdi.
Davra suhbati yakunlari bo‘yicha ishtirokchilar O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayonida davlat va xususiy sektor vakillari o‘rtasidagi muloqotni faol davom ettirish to‘g‘risida yakdil fikr bildirdilar.

Проведен круглый стол с частным сектором в рамках вступления Узбекистана в ВТО
1 декабря текущего года в гостинице “Hilton Tashkent” состоялся круглый стол, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с ПРООН, Международным торговым центром ЮНКТАД/ВТО и Секретариатом ВТО.
В мероприятии, посвящённом влиянию вступления Республики Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО) на различные сектора экономики, приняли участие заместитель министра инвестиций и внешней торговли Бадриддин Абидов, постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска, представители Торгово-промышленной палаты, частного сектора республики, деловых кругов и международных организаций, а также иностранные эксперты.
В своем выступлении постоянный представитель ПРООН в Республике Узбекистан Матильда Димовска высоко оценила работу, проводимую Узбекистаном в рамках присоединения к ВТО. Эти устремления страны, по ее мнению, стимулируют реализацию целей устойчивого развития и углубляют реформы по либерализации торговли, направленные на экономический рост и обеспечение благосостояния населения.
В ходе круглого стола с бизнес-сообществом обсуждена роль частного сектора в процессе присоединения к ВТО, влияние и возможные последствия вступления в Организацию для различных отраслей экономики страны и другие аспекты.
Главные переговорщики по вступлению Грузии и Таджикистана в ВТО М. Джанелидзе и С. Насирзода ознакомили участников мероприятия с опытом данных стран по вступлению в Организацию и проведенной работой по смягчению негативных последствий присоединения для частного сектора указанных стран.
Представитель отдела вступлений Секретариата ВТО Хусрав Расулов подчеркнул активную и системную работу, проведённую узбекской стороной при подготовке и организации 5-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО, и отметил осуществляемые последовательные шаги по дальнейшему продвижению процесса присоединения республики к Организации.
По итогам круглого стола, участники высказались за активное продолжение диалога между представителями государственного и частного секторов в процессе вступления Узбекистана в ВТО.