Nomoddiy madaniy merosimizning yana ikkita elementi UNESCO ro‘yxatiga kiritildi
Marokash davlatining Rabot shahrida bo‘lib o‘tayotgan Nomoddiy madaniy merosni muhofaza qilish bo‘yicha Hukumatlararo qo‘mitaning 17-sessiyasi Oʻzbekiston uchun muhim madaniy voqea boʻldi. O‘zbekiston tomoni ishtirokida ikkita ko‘pmillatli element Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi Reprezentativ ro‘yxatiga kiritildi.
O‘zbekiston tomonidan Ozarbayjon, Afg‘oniston, Eron, Tojikiston, Turkmaniston va Turkiya bilan birgalikda “Ipakchilik va to‘quv uchun an’anaviy ipak ishlab chiqarish” nomli birinchi fayl taqdim etildi. Ikkinchi nominatsiya “Xo‘ja Nasriddin haqidagi latifalarni takrorlash an’analari” deb nomlangan bo‘lib, O‘zbekiston tomoni Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va Turkiya bilan hamkorlikda tayyorlagan.
Qo‘mitaning baholash komissiyasi nomzodlik hujjatlarini tayyorlashda ishtirok etayotgan davlatlarning birgalikdagi faoliyatini yuqori baholadi va ularning Vakillik ro‘yxatiga kiritish uchun barcha mezonlarga muvofiqligini qayd etdi.
“Davlatimiz rahbari boshchiliklarida mamlakatimizning boy nomoddiy madaniy merosini muhofaza qilish va uni ko‘paytirish yo’lida tizimli ishlar olib borilmoqda. Yana ikki an’anamizning UNESCO ro’yxatidan joy olishi buning yaqqol dalilidir, – deydi Bosh vazir o‘rinbosari – Oʻzbekistonning UNESCO ishlari boʻyicha Milliy komissiyasi raisi Aziz Abduhakimov. – Bu yo’nalishda O'zbekistonning UNESCOdagi doimiy vakili Umid Shadiyevning sa’y-harakatlari alohida tahsinga sazovordir”.
Tadbir davomida nominatsiyalar taqdimotida madaniyatlarni boyitish, mahalliy iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash, o‘zaro hurmat va madaniyatlararo muloqotni mustahkamlashdagi unsurlarning tarixiy o‘rni va ahamiyatini atroflicha ochib beruvchi videofilmlar namoyish etildi. Tadbir ishtirokchilari ipak yetishtirishning an’anaviy texnologiyalari, keyingi yillarda O‘zbekistonda ipakchilikni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan salmoqli ishlarga alohida e’tibor qaratdilar. Aholi orasida mashhur va sevimli folklor qahramoni sanalgan Xo’ja Nasriddinning Buxoro shahrida qad rostlagan noyob haykali katta qiziqish uyg‘otdi.
Ta’kidlash kerakki, Reprezentativ roʻyxatga kiritilgan Oʻzbekiston elementlarining umumiy soni 11 taga yetdi. Ilgari bu roʻyxatga “Baxshi”, “Lazgi”, “Palov”, “Askiya”, “Miniatyura”, “Navroʻz”, “Shoshmaqom” va boshqalar kiritilgan edi. Atlas va adras tayyorlashning anʼanaviy texnologiyalarini saqlash boʻyicha Margʻilon hunarmandchilikni rivojlantirish markazi Nomoddiy madaniy meros obyektlarini asrab-avaylash boʻyicha yetakchilar reestridan joy olgan.
Ma’lumot uchun, endi yangi elementlar xalqaro miqyosda butun insoniyat merosining ajralmas qismi sifatida tavsiflanadi va bu nomoddiy madaniy merosning ushbu turlarini e’tirof etish va keng targ‘ib qilishni sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi. O'z navbatida, UNESCO ushbu elementlarni turli loyihalarni amalga oshirish orqali targ‘ib qiladi.

Еще два элемента нашего нематериального культурного наследия вошли в список ЮНЕСКО
17-я сессия Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия (МКОНКН), которая проходит с 28 ноября по 3 декабря с.г. в г.Рабате (Марокко), стала знаменательным культурным событием для Узбекистана.
В рамках сессии сразу два многонациональных элемента с участием узбекской стороны включены в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества.
Первый файл под названием «Шелководство и традиционное производство шелка для ткачества» подготовлен Узбекистаном вместе с Азербайджаном, Афганистаном, Ираном, Таджикистаном, Туркменистаном и Турцией. Вторая номинация называется «Традиции пересказа притчей о Ходже Насреддине», проработанная узбекской стороной совместно с Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном, Туркменистаном и Турцией.
Оценочная комиссия Комитета высоко оценила совместную работу государств, вовлечённых в подготовку номинационных документов, и отметила их соответствие всем критериям для внесения в Репрезентативный список.
"Под руководством главы нашего государства проводится планомерная работа по сохранению и приумножению богатого нематериального культурного наследия нашей страны. Включение еще двух традиций в список ЮНЕСКО — яркое тому доказательство, — сказал Азиз Абдухакимов, вице-премьер-министр, председатель Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО. — Нужно отдельно отметить заслуги постоянного представителя Узбекистана при ЮНЕСКО Умида Шадиева".
При презентации номинаций продемонстрированы видеоролики, подробно раскрывающие историческую роль и значение элементов в обогащении культур, поддержке местных экономик, укреплении взаимного уважения и межкультурного диалога. Участники обратили отдельное внимание на традиционные технологии производства шелка и прилагаемые в Узбекистане в последние годы значительные усилия по развитию шелководства. Заметный интерес вызвал установленный в г.Бухаре уникальный памятник Ходже Насреддину, который считается популярным и любимым персонажем фольклора среди населения.
Таким образом, Общее количество элементов Узбекистана, внесенных в Репрезентативный список, достигло 11. Ранее в этот список включены «Бахши», «Лазги», «Палов», «Аския», «Миниатюра», «Навруз», «Шошмаком» и др. Центр развития ремесел Маргилана по сохранению традиционных технологий изготовления атласа и адраса внесен в Реестр передового опыта по сохранению нематериального культурного наследия.
Как и прежние файлы, новые элементы теперь на международном уровне будут характеризоваться как неотъемлемая часть наследия всего человечества, что служит заметному повышению узнаваемости и широкой популяризации этих видов нематериального культурного наследия. Со своей стороны, ЮНЕСКО также обязуется оказать содействие в защите и продвижении указанных элементов, в т.ч. посредством реализации различных проектов технической и грантовой поддержки.