“Ipak yo‘lida turizm” 27-Toshkent xalqaro turizm yarmarkasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi
2022-11-23 | Turizm
Bugun, 23-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi binosida “Ipak yo‘lida turizm” 2022 Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Matbuot anjumanida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Turizm va madaniy meros vaziri Aziz Abduhakimov, Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi “Milliy PR markazi” direktori Dilfuza Samandarova, “THE SAYS LOT” kompaniyasi ijrochi Bosh direktori Rustam Munasipov, “Mangold Consulting GmbH” konsalting kompaniyasi direktori Mangold Klaus, mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari va boshqa rasmiylar ishtirok etdi.
“TXTY-2022 1995-yildan buyon har yili BMT Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) ko‘magida o‘tkazib kelinayotgan sayyohlik tadbiridir. Ko‘rgazma har yili butun dunyodan turizm sanoatining yuzlab mutaxassislarini o‘zida jamlab, ushbu sohani xalqaro miqyosda rivojlantirish uchun sharoit yaratib bermoqda, – ta’kidlab o‘tdi A. Abduhakimov. Shuningdek, vazir o‘z nutqida “TXTY-2022 ko‘rgazmasida ko‘plab xorijiy davlatlar ishtirok etishi kutilmoqda. Ular orasida Yaponiya va Fransiya kabi yangi a’zo-davlatlar ham bor”, – deya ta’kidladi.
Matbuot anjumanida “Milliy PR-markazi” direktori jurnalistlarga o‘tgan yillardagi yarmarkalar bilan bu yilgi yarmarkaning dasturi va formatidagi tafovutlar haqida ma’lumot berdi:
Joriy yilda TXTY-2022 maydonchasida mahalliy aholidan, shuningdek, MDH va Yevropadan 20 ming nafargacha tashrif buyuruvchi ishtirok etishi kutilmoqda. Yarmarkaga tashrif buyuruvchilar va ishtirokchilar yangi sayyohlik yo‘nalishlari bilan tanishish, xorijiy mamlakatlarning rang-barang muhiti, madaniyati va an’analariga sho‘ng‘ish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ladilar. Shuningdek, O‘zbekistonning barcha hududlaridagi yangi manzillarning turizm salohiyatini baholash imkoniyati bo‘ladi.
O‘zbekiston butun dunyo bilan aloqa o‘rnatish uchun xalqaro maydonga aylanib bormoqda va TXTY-2022 buning yaqqol isbotidir. Ta’kidlash joizki, bu holat mamlakat Rahbariyati tomonidan turizmning faol qo‘llab-quvvatlayotgani bilan bog‘liq. 2022-yil 19-sentabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida ichki va kirish turizmi salohiyatini yanada oshirish chora-tadbirlariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tegishli boshqarmalar ishtirokidagi mazkur yig‘ilishda hududlarda turizmning holati tahlil qilindi hamda ulkan imkoniyatlar namoyish etilib, ulardan foydalanish bo‘yicha vazifalar belgilab olindi.
“Bu qaytishning o‘ziga xosligi shundaki, biz bu yil tarixda birinchi marta byudjet mablag‘larini jalb qilmasdan, ushbu yarmarkani davlat-xususiy sheriklik ko‘rinishida o‘tkazmoqdamiz, – ta’kidlab o‘tdi “Milliy PR-markazi” direktori.
TXTY-2022 forumiga turizm sohasidagi taniqli mutaxassislar taklif etilgan. Ular orasida: O‘zbekiston sayyohlik brendi elchilari, “BBC World News”, “Lonely Planet”, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Rossiya turizm tashkilotlari uyushmalari vakillari, PR mutaxassislari va boshqalar bor. Shu bilan birga, joriy yilda turli mamlakatlarning xususiy kompaniyalari vakillari orasida ko‘plab B2B uchrashuvlari rejalashtirilgan.
30-noyabrdan 2-dekabrga qadar Toshkent shahrida “Ipak yo‘lida turizm” 27-Toshkent xalqaro turizm yarmarkasi bo‘lib o‘tadi. Yarmarka tashkilotchilari - O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi, “Milliy PR-markazi” DUK, SAYS” ko‘rgazma kompaniyasi nomidan “THE SAYS LOT” MCHJ.
TXTY-2022 bosh hamkori - “Uzbekistan Airways” AJ aviakompaniyasi, premium-hamkor - Orient Finance Bank, gastronomik hamkor - Coca-Cola Ichimligi O‘zbekiston, LTD”. Yarmarka o‘tkaziladigan joy sifatida an’anaga ko‘ra “O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazmalar majmuasi pavilyoni tanlandi.
Har kim www.titf.uz saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish orqali TXTY-2022 mehmoni bo‘lishi va tadbirga tashrif buyurish qoidalari bilan tanishishi mumkin.

Состоялась пресс-конференция, посвященная 27-ой Ташкентской Международной Туристической Ярмарке «Туризм на Шёлковом пути»
2022-11-23 | Туризм
Сегодня, 23 ноября, в здании Министерства Туризма и культурного наследия Республики Узбекистан прошла пресс-конференция, посвящённая проведению 27-ой Ташкентской международной туристической ярмарки «Туризм на Шёлковом пути»
На пресс-конференции приняли участие Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр Туризма и культурного наследия Азиз Абдухакимов, директор «Национального PR-центра» при Министерстве Туризма и культурного наследия Дилфуза Самандарова, исполнительный Генеральный директор компании OOO «THE SAYS LOT» Рустам Мунасипов, Директор консультационной компании «Mangold Consulting GmbH» Мангольд Клаус, представители местных и зарубежных СМИ и другие официальные лица.
«ТМТЯ-2022» — ежегодное туристическое мероприятие, проходящее с 1995 года при поддержке Всемирной Туристкой Организации ООН (ЮНВТО). Каждый год ярмарка собирает сотни профессионалов индустрии туризма со всего мира и создает условия для развития этой отрасли на международном уровне» - отметил А.Абдухакимов. Также, в своей речи министр отметил: «На ТМТЯ-2022 ожидается участие множество зарубежных стран. К ним относятся и новые страны-участники, такие как Япония и Франция.»
На пресс-конференции директор «Национального PR-центра» проинформировала журналистов о программе и об отличиях формата проведения Ярмарки от предыдущих годов.
В этом году на площадке ТМТЯ-2022 ожидается участие до 20 тысяч посетителей местного населения, и из стран СНГ и Европы. Посетители и участники ярмарки смогут воспользоваться уникальным шансом, чтобы узнать о новых туристических направлениях, окунуться в колоритную атмосферу, культуру и традиции зарубежных стран. А также, можно будет оценить туристический потенциал новых локаций всех регионов Узбекистана.
Узбекистан становится международной площадкой для установления контактов со всем миром и ТМТЯ-2022 этому доказательство. Стоит отметить, что это благодаря активной поддержки туризма со стороны Руководства страны. Так, 19 сентября 2022 года под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по дальнейшему увеличению потенциала внутреннего и въездного туризма. На данном совещании, с участием соответствующих ведомств, были проанализированы состояние туризма в регионах, продемонстрированы огромные возможности и поставлены задачи по их использованию.
«Это возвращение уникально тем, что в этом году мы впервые в истории проводим эту ярмарку в форме государственно-частного партнерства без привлечения бюджетных средств» – отметила директор «Национального PR-центра».
На Форум ТМТЯ-2022 приглашены именитые специалисты в сфере туризма. Среди них: послы туристического бренда Узбекистана, представители «BBC World News», «Lonely Planet», Ассоциаций туристических организаций стран Центральной Азии и России, PR-специалисты и многие другие. Вместе с тем, на этот год уже запланировано множество B2B встреч между представителями частных компаний из разных стран.
С 30 ноября по 2 декабря в Ташкенте состоится 27-я Ташкентская международная туристическая ярмарка «Туризм на Шёлковом пути». Организаторами ярмарки выступают Министерство Туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, Государственное унитарное предприятие «Национальный PR-центр», выставочная компания «SAYS» в лице ООО «THE SAYS LOT».
Генеральным партнером ТМТЯ-2022 стала авиакомпания АО «Uzbekistan Airways», премиум-партнером - «Orient Finance Bank», гастрономическим партнером – компания «Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, LTD». Местом проведения ярмарки традиционно выбран павильон Национального выставочного комплекса «УзЭкспоЦентр».
Стать посетителем ТМТЯ-2022 и ознакомиться с правилами посещения мероприятия может каждый, пройдя онлайн-регистрацию на сайте www.titf.uz.