Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
2022-11-16 | Hujjatlar
Respublikada kibersportni xavfsiz rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha ekotizim yaratish, musobaqalar va turnirlarni tizimli ravishda o‘tkazish orqali iqtidorli yoshlarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya) hamda ularni professional kibersportga yo‘naltirish, axborot texnologiyalari va IT-industriya uchun salohiyatli kadrlarni tayyorlash va ularni sohaga jalb qilish ishlarini yanada kengaytirish maqsadida:
1.Respublikada kibersport rasman alohida sport turi sifatida e’tirof etilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2.Quyidagilar kibersport turlarini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
kibersport turlari bo‘yicha professional sportchilar (kibersportchilar) va trenerlar, malakali hakamlar va sharhlovchilar hamda boshqa mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash tizimini joriy qilish;
kibersport turlari bo‘yicha respublika va xalqaro chempionatlar va turnirlar tashkil etish, shuningdek, nufuzli xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda munosib ishtirok etish;
kibersport turlari bo‘yicha ilmiy va o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar va adabiyotlar ishlab chiqish hamda nashr etish;
kibersport infratuzilmasini yanada rivojlantirish va kengaytirish, sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb qilishni rag‘batlantirish;
kibersport turlariga nisbatan ijobiy jamoatchilik fikrini shakllantirish, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda keng targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib borish.
3. Sportni rivojlantirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Yoshlar ishlari agentligi respublikada kibersport turlarini rivojlantirish va keng ommalashtirishga mas’ul vakolatli davlat organlari etib belgilansin.
Bunda, ularning vazifalari quyidagicha belgilansin:
Sportni rivojlantirish vazirligi – kibersportni rasmiy sport turi sifatida targ‘ib qilish, u bo‘yicha mahalliy va xalqaro chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarni tashkil etish, jahon kibersport maydonida O‘zbekistonning mavqeini yaxshilash bo‘yicha choralarni ko‘rish;
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi – kompyuter o‘yinlari sanoati bo‘yicha mahalliy va xorijiy kompaniyalarga zarur shart-sharoitlar yaratish, respublika miqyosida kibersport chempionatlari, turnirlari va boshqa musobaqalarni tashkil etishga ko‘maklashish;
Yoshlar ishlari agentligi – o‘quvchi-yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish maqsadida kibersport turlariga yoshlarni, shu jumladan, jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan yoshlarni keng jalb qilish va ularning ushbu yo‘nalishdagi yutuqlarini qo‘shimcha rag‘batlantirish, kibersport bo‘yicha xalqaro chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarda mahalliy kibersportchilar ishtirok etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish.
4. Sportni rivojlantirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Yoshlar ishlari agentligining 2023 yildan boshlab an’anaviy tarzda kibersport turlari bo‘yicha:
har yili aprel oyida “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatini;
har yili dekabr oyida “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” turnirini;
har yili iyun oyida “Yoshlar kubogi” turnirini o‘tkazish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
5.Belgilansinki:
a) “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” va “Yoshlar kubogi” turnirlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 11-apreldagi PQ–201-son qarorida belgilangan talablarga muvofiq uch bosqichda tashkil etiladi. Bunda, tuman (shahar) va viloyat bosqichlari onlayn tarzda o‘tkaziladi;
b) “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati 2024-yil 1-yanvardan boshlab,  “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” turniri esa 2023-yil 1-yanvardan boshlab sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining respublikakalendar rejasiga kiritiladi;
v) “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” va “Yoshlar kubogi” turnirlari, shuningdek, kibersport turlari bo‘yicha boshqa chempionatlar, turnirlar va musobaqalarni o‘tkazish bo‘yicha maxsus portalni (keyingi o‘rinlarda – Portal) yaratish va moliyalashtirish hamda doimiy texnik qo‘llab-quvvatlash Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki direksiyasi (keyingi o‘rinlarda – IT-park) tomonidan amalga oshiriladi. Bunda, Portalni yaratish uchun mablag‘lar IT-parkka Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan ajratiladi;
g) “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatini o‘tkazish bilan bog‘liq barcha xarajatlar 2023-yilda quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
chempionatning respublika final bosqichini o‘tkazish uchun – Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan IT-parkka bir martalik ajratiladigan 1,5 milliard so‘m mablag‘lari hisobidan;
chempionatning tuman (shahar) va viloyat bosqichlarini o‘tkazish uchun – sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining hududiy kalendar rejasi, Yoshlar ishlari agentligining byudjetdan tashqari jamg‘armasidan teng ulushlarda ajratiladigan jami 2 milliard so‘m mablag‘lar hisobidan amalga oshiriladi;
d) 2024-yildan boshlab “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatini moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar hisoblanadi:
sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining respublika kalendar rejasiga mazkur maqsadlar uchun Davlat byudjeti hisobidan ajratilgan mablag‘lar;
hududiy “Yoshlar daftari” jamg‘armalari mablag‘lari;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahri mahalliy byudjetlari mablag‘lari;
jamg‘armalar, sport federatsiya (assotsiatsiya)lari, klublari, xorijiy investorlar, jismoniy tarbiya va sport jamiyatlari mablag‘lari;
yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari;
6.Soliq kodeksining 369-moddasi 1-bandiga muvofiq “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” va “Yoshlar kubogi” turnirlari, shuningdek, kibersport turlari bo‘yicha chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarda g‘olib hamda sovrindor bo‘lgan kibersportchilarga biryo‘la beriladigan pul mukofotlari va sovg‘alar jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini hisoblashda jami daromad tarkibiga kiritilmasligi va, o‘z navbatida, soliqqa tortilmasligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
7. Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish bo‘yicha idoralararo kengash (keyingi o‘rinlarda – Idoralararo kengash) tashkil qilinsin hamda uning tarkibi 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Quyidagilar Idoralararo kengashning asosiy vazifalari etib belgilansin:
mamlakatimizda kibersport turlari salohiyatini o‘rganish, ushbu sohada zamonaviy standartlarni joriy qilishni tashkil qilish;
yoshlar o‘rtasida kibersport turlari bo‘yicha chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarni (shu jumladan, “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” va “Yoshlar kubogi” turnirlari) tashkil etish va ommalashtirish;
kibersport turlari bo‘yicha chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarni o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarni tasdiqlash, shu jumladan, ular doirasida o‘tkaziladigan kibersport turlarini belgilash;
kibersport turlari bo‘yicha chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarni o‘tkazish uchun xarajatlar smetasini tasdiqlash va moliyalashtirish hajmlarini belgilash;
kibersport turlari bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoalarining jahon va Osiyo chempionatlari hamda boshqa xalqaro turnirlarda ishtirokini ta’minlash;
kibersport turlari bo‘yicha chempionatlar, turnirlar va boshqa musobaqalarda g‘olib va sovrindor bo‘lgan jamoalarni rag‘batlantirish choralarini belgilash;
kibersportni yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish bo‘yicha qo‘shimcha shart-sharoitlarni yaratish.
9. Quyidagilarni nazarda tutuvchi Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish chora-tadbirlari dasturi
2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin:
kibersport ligasini tashkil qilish va uning doirasida kibersport klublari o‘rtasida tizimli ravishda kibersport liga musobaqalarini o‘tkazish;
kibersportni yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish borasida sport federatsiya (assotsiatsiya)lari faoliyatini kuchaytirish;
kibersportni rivojlantirish sohasida davlat boshqaruvini takomillashtirish;
kibersportchilarning sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan omillarni kamaytirish;
kibersportda “ping” muammosini bosqichma-bosqich bartaraf qilish;
jahon bozorida raqobat qila oladigan kibersport o‘yinlarini ishlab chiqish va tijoratlashtirish;
kibersportning istiqbollari haqida targ‘ibot-tashviqot ishlarini kuchaytirish;
kibersport bilan shug‘ullanayotgan yoshlarda sog‘lom sport madaniyatini shakllantirish, ular tomonidan qonunga xilof va g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlar sodir etilishining oldini olish.
10. Sportni rivojlantirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Yoshlar ishlari agentligining:
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab “Sport faoliyati: kibersport” bakalavriat ta’lim yo‘nalishini ochish hamda ushbu yo‘nalish bo‘yicha o‘qish muddatini 3 yil etib belgilash;
“Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatida oxirgi bir yilda g‘olib (1-o‘rin) bo‘lgan kibersportchilarni 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining “Sport faoliyati: kibersport” bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga kasbiy (ijodiy) imtihonlarni topshirishdan ozod qilish va ularga maksimal ball berish;
kibersport faoliyatini o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) turlari ro‘yxatiga kiritish;
Jismoniy tarbiya va sport bo‘yicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutida kibersport turlari bo‘yicha trenerlar,sharhlovchilar, hakamlar va boshqa mutaxassislarni qayta tayyorlash to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
11. Innovatsion rivojlanish vazirligi (I.Abduraxmonov) Sportni rivojlantirish vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, kibersport bo‘yicha samarali faoliyat olib borayotgan sport federatsiya (assotsiatsiya)lari va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda milliy kibersport o‘yinlarini yaratish va targ‘ib qilish maqsadida Jismoniy tarbiya va sport ilmiy tadqiqotlar institutiga 2023 yilda grant ajratsin.
12.Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi (N.Xusanov) Sportni rivojlantirish vazirligi va O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi bilan birgalikda ikki oy muddatda Xizmatchilarning asosiy lavozimlari va ishchilar kasblari klassifikatoriga (XALIKK-2020) kibersport treneri, kibersport hakami va boshqa kibersport mutaxassislari kiritilishini ta’minlasin.
13.Yoshlar ishlari agentligi, Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining 2023-yil 1-yanvardan boshlab:
kibersport klublariga ularning bino va inshootlar ijara to‘lovi xarajatlarini qoplash uchun hududiy “Yoshlar daftari” jamg‘armalari mablag‘lari hisobidan har oyda 3 oy davomida 15 million so‘mgacha pul mablag‘larini ajratish;
ajratilayotgan mablag‘larni kibersport klublariga alohida shartlar (kibersportchilarni tayyorlash, trener jalb qilish, musobaqalarda ishtirok etish va boshqalar) asosida berish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Yoshlar ishlari agentligi, Sportni rivojlantirish vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bir oy muddatda kibersport klublariga pul mablag‘larini ajratish shartlarini belgilasin va e’lon qilsin.
14. Olimpiya shaharchasi ob’ektlarini loyihalash, qurilish-montaj, jihozlash va moliyalashtirish ishlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha ishchi guruhining Toshkent shahri, Yashnobod tumanida barpo etilayotgan Olimpiya shaharchasida kibersport turlari bo‘yicha chempionatlar, turnirlar va musobaqalarni o‘tkazish uchun zamonaviy kiberzonani tashkil qilish to‘g‘risidagi taklifi qabul qilinsin.
Bunda, kiberzona, shu jumladan, quyidagilardan iborat bo‘lishi belgilab qo‘yilsin:
chempionatlar, turnirlar va musobaqalar o‘tkaziladigan maxsus zal;
mobil kibersport mashg‘ulotlari zali;
server uskunalari saqlanadigan joy;
o‘quv-mashg‘ulot markazi;
chempionatlar, turnirlar va musobaqalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoritish, ssenaristlar, rejissyorlar, tahlilchilar va sharhlovchilar uchun studiya;
kibersport mahsulotlari va tovarlarini reklama hamda realizatsiya qilish shoxobchasi.
Belgilansinki, kiberzona faoliyatini tashkil qilish bilan bog‘liq xarajatlar Olimpiya shaharchasi ob’ektlarini loyihalash, qurilish-montaj va jihozlash ishlari uchun belgilangan manbalar hisobidan amalga oshiriladi.
Olimpiya shaharchasi ob’ektlarini loyihalash, qurilish-montaj, jihozlash va moliyalashtirish ishlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha ishchi guruhi (A.Aripov) kiberzonaning loyiha-smeta hujjatlari belgilangan tartibda ishlab chiqilishi hamda davlat ekspertizasidan o‘tkazilishini ta’minlasin, shuningdek, loyiha ob’ektlari o‘z vaqtida va sifatli qurilishi ustidan nazorat o‘rnatsin.
15. Sportni rivojlantirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Yoshlar ishlari agentligi:
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan birgalikda 2023-2024 yillarda zamonaviy kibersport arenalarini tashkil qilish, ularni zarur asbob-uskunalar bilan jihozlash, kibersport turlari bo‘yicha xalqaro turnirlarni o‘tkazish uchun xalqaro tashkilotlar grantlari, texnik ko‘mak va boshqa tashqi beg‘araz ko‘mak mablag‘larini jalb qilish choralarini ko‘rsin;
“Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” va “Yoshlar kubogi” turnirlarining saralash bosqichlari o‘tkazilishini ta’minlasin.
16. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklari Sportni rivojlantirish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi hamda kibersport bo‘yicha samarali faoliyat olib borayotgan sport federatsiya (assotsiatsiya)lari bilan birgalikda ikki oy muddatda har bir hududning bitta tumani (shahri)da kibersportning kamida ikkita turini ommalashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni tasdiqlasin. Bunda, 2023-yildan boshlab hududlarda quyidagi chora-tadbirlar amalga oshirilishi nazarda tutilsin:
sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining hududiy kalendar rejalariga kibersport turlari bo‘yicha musobaqalarni kiritish hamda tizimli ravishda hududiy sport musobaqalarini o‘tkazish, shu jumladan, har yili bir marotaba “Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi kubogi” va “Hokim kubogi” turnirlarini tashkil qilish;
kibersport bo‘yicha tizimli ravishda hududiy sport musobaqalarini o‘tkazish uchun mahalliy byudjetlar mablag‘lari, yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalarini jalb qilish;
musobaqalarda g‘olib va sovrindor bo‘lgan jamoalarni pul mukofotlari, diplom, medal, kubok va boshqa sovg‘alar bilan taqdirlash;
kibersport bo‘yicha hududiy sport federatsiya (assotsiatsiya)larini tashkil qilishni qo‘llab-quvvatlash, mavjud sport federatsiya (assotsiatsiya)lari hududiy bo‘linmalarining faoliyatini kengaytirishga ko‘maklashish.
17.O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov) hamda O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev) bir oy muddatda kibersport turlariga nisbatan ijobiy jamoatchilik fikrini shakllantirish, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda keng targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib borishga qaratilgan maqolalar e’lon qilish, tematik teleko‘rsatuvlar namoyish etish bo‘yicha media-reja qabul qilsin.
18. Ushbu qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I.Ikramov, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.X.Shermatov hamda Yoshlar ishlari agentligi direktori A.Z. Sa’dullayev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта
В целях создания экосистемы по безопасному развитию и популяризации киберспорта в республике, выявления, выбора и отбора (селекции) талантливой молодежи путем проведения соревнований и турниров на системной основе, а также ее направления в профессиональный киберспорт, дальнейшего расширения работ по подготовке и привлечению в сферу потенциальных кадров для информационных технологий и IT-индустрии:
1. Принять к сведению, что киберспорт официально признан в республике в качестве отдельного вида спорта.
2. Определить основными направлениями развития видов киберспорта:
внедрение системы подготовки, переподготовки профессиональных спортсменов (киберспортсменов) и тренеров, квалифицированных судей и комментаторов, а также других специалистов по видам киберспорта;
организацию республиканских и международных чемпионатов и турниров, а также налаживание достойного участия в престижных международных и региональных соревнованиях по видам киберспорта;
разработку и издание научных и учебно-методических пособий и литературы по видам киберспорта;
дальнейшее развитие и расширение инфраструктуры киберспорта, стимулирование привлечения прямых инвестиций в сферу;
формирование позитивного общественного мнения относительно видов киберспорта, проведение широкой информационно-разъяснительной работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
3. Определить Министерство развития спорта, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентство по делам молодежи компетентными государственными органами, ответственными за развитие и широкую популяризацию видов киберспорта в республике.
При этом возложить на них следующие задачи:
на Министерство развития спорта – пропаганду киберспорта в качестве официального вида спорта, организацию республиканских и международных чемпионатов, турниров и других соревнований по нему, принятие мер по улучшению имиджа Узбекистана на мировой арене киберспорта;
на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций – создание необходимых условий для отечественных и зарубежных компаний по индустрии компьютерных игр, содействие организации в республиканском масштабе чемпионатов, турниров и других соревнований по киберспорту;
на Агентство по делам молодежи – широкое привлечение к киберспорту и дополнительную мотивацию к успеху в этом направлении молодежи, в том числе с ограниченными физическими возможностями и инвалидностью, с целью содержательного проведения свободного времени учащейся молодежи, создание необходимых условий для участия отечественных киберспортсменов в международных чемпионатах, турнирах и других соревнованиях по киберспорту.
4. Одобрить предложения Министерства развития спорта, Министерства по развитию информационных технологий  и коммуникаций и Агентства по делам молодежи о проведении начиная с 2023 года на традиционной основе по видам киберспорта:
ежегодно в апреле – республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship»;
ежегодно в декабре – турнира «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан»;
ежегодно в июне – турнира «Кубок молодежи».
а) республиканский чемпионат «Uzbekistan Esports Championship», турниры «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи» организуются в три этапа согласно требованиям, определенным в постановлении Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2022 года № ПП–201. При этом районный (городской) и областной этапы проводятся в формате онлайн;
б) республиканский чемпионат «Uzbekistan Esports Championship» включается в республиканский календарный план спортивных и физкультурно-массовых мероприятий начиная с 1 января 2024 года, турнир «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» – с 1 января 2023 года;
в) создание и финансирование, а также постоянная техническая поддержка специального портала по проведению республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», турниров «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи», а также других чемпионатов, турниров и соревнований по видам киберспорта (далее – Портал) осуществляются Дирекцией технологического парка программных продуктов и информационных технологий (далее – IT-парк). При этом средства для разработки Портала выделяются IT-парку Фондом развития информационно-коммуникационных технологий;
г) все расходы, связанные с проведением республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», в 2023 году осуществляются:
за счет средств в размере 1,5 миллиарда сумов, выделяемых единовременно IT-парку Фондом развития информационно-коммуникационных технологий, – для проведения республиканского финального этапа чемпионата;
за счет средств в общем размере 2 миллиардов сумов, выделяемых в равных долях согласно территориальному календарному плану спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, внебюджетного фонда Агентства по делам молодежи – для проведения районного (городского) и областного этапов чемпионата;
д) начиная с 2024 года источниками финансирования республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship» являются:
средства, выделенные республиканскому календарному плану спортивных и физкультурно-массовых мероприятий за счет Государственного бюджета для данных целей;
средства территориальных фондов «Молодежная тетрадь»;
средства фондов, спортивных федераций (ассоциаций), клубов, иностранных инвесторов, физкультурно-спортивных обществ;
6. Принять к сведению, что согласно пункту 1 статьи 369 Налогового кодекса единовременные денежные премии и призы, вручаемые киберспортсменам – победителям и призерам республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», турниров «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи», а также чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта, не включаются в совокупный доход при расчете налога на доходы физических лиц и в свою очередь не облагаются налогом.
7. Создать Межведомственный совет по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта (далее – Межведомственный совет) и утвердить его состав согласно приложению № 1.
8. Определить основными задачами Межведомственного совета:
изучение потенциала видов киберспорта в стране, организацию внедрения современных стандартов в этой сфере;
организацию и популяризацию среди молодежи чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта (в том числе республиканский чемпионат «Uzbekistan Esports Championship», турниры «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи»);
утверждение положений о порядке проведения чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта, включая определение видов киберспорта, проводимых в их рамках;
утверждение сметы расходов и определение объемов финансирования для проведения чемпионатов, турниров и других соревнований по видам киберспорта;
обеспечение участия сборных команд Узбекистана по видам киберспорта в чемпионатах мира и Азии, а также других международных турнирах;
определение мер стимулирования команд, ставших победителями и призерами на чемпионатах, турнирах и других соревнованиях по видам киберспорта;
создание дополнительных условий по дальнейшему развитию и широкой популяризации киберспорта.
9. Утвердить Программу мер по дальнейшему развитию и широкой популяризации видов киберспорта согласно приложению № 2, предусматривающую:
организацию киберспортивной лиги и в ее рамках –соревнований киберспортивной лиги среди киберспортивных клубов на системной основе;
усиление деятельности спортивных федераций (ассоциаций) по дальнейшему развитию и широкой популяризации киберспорта;
совершенствование государственного управления в сфере развития киберспорта;
уменьшение факторов, негативно влияющих на здоровье киберспортсменов;
поэтапное устранение проблемы «ping» в киберспорте;
разработку и коммерциализацию киберспортивных игр, способных конкурировать на мировом рынке;
усиление информационно-пропагандистской работы о перспективах киберспорта;
формирование здоровой культуры спорта у молодежи, занимающейся киберспортом, предотвращение совершения
ею противоправных и антисоциальных действий.
10. Согласиться с предложениями Министерства развития спорта, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентства по делам молодежи:
об открытии в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта начиная с 2023/2024 учебного года направления образования бакалавриата «Спортивная деятельность: киберспорт» и определении срока обучения по данному направлению – 3 года;
об освобождении от сдачи профессиональных (творческих) экзаменов и присвоении максимального балла киберспортсменам, являющимся победителями (1-е место) в последнем году на республиканском чемпионате «Uzbekistan Esports Championship», начиная с 2023/2024 учебного года на направление образования бакалавриата «Спортивная деятельность: киберспорт» Узбекского государственного университета физической культуры и спорта;
об определении киберспортивной деятельности в качестве вида деятельности (работ, услуг), разрешенных к осуществлению самозанятыми лицами;
о переподготовке тренеров, обозревателей, судей и других специалистов по видам киберспорта в Институте переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту.
11. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.) совместно с Министерством развития спорта, Министерством народного образования, спортивными федерациями (ассоциациями), осуществляющими эффективную деятельность по киберспорту, и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в целях создания и пропаганды национальных киберспортивных игр выделить грант Научно-исследовательскому институту физической культуры и спорта в 2023 году.
12. Министерству занятости и трудовых отношений (Хусанов Н.) совместно с Министерством развития спорта и Узбекским агентством по техническому регулированию в двухмесячный срок обеспечить включение в Классификатор основных должностей служащих и профессий рабочих (КОДСПР-2020) тренера киберспорта, судью киберспорта и других специалистов киберспорта.
13. Одобрить предложение Агентства по делам молодежи, Министерства развития спорта и Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций о:
выделении начиная с 1 января 2023 года киберспортивным клубам ежемесячно до 15 миллионов сумов средств в течение 3 месяцев для покрытия их расходов по аренде зданий и сооружений за счет средств территориальных фондов «Молодежная тетрадь»;
предоставлении выделяемых средств киберспортивным клубам на основе отдельных условий (подготовка киберспортсменов, привлечение тренера, участие в соревнованиях и другие).
Агентству по делам молодежи, Министерству развития спорта и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций в месячный срок определить и объявить условия выделения денежных средств киберспортивным клубам.
14. Принять предложение Рабочей группы по координации работ по проектированию, строительству-монтажу, оснащению и финансированию объектов Олимпийского городка о создании современной киберзоны для проведения чемпионатов, турниров и соревнований по видам киберспорта в возводимом в Яшнабадском районе города Ташкента Олимпийском городке.
При этом определить, что киберзона будет состоять из:
специального зала для проведения чемпионатов, турниров
и соревнований;
зала для мобильных киберспортивных занятий;
помещения для хранения серверного оборудования;
учебно-тренировочного центра;
студии для прямой трансляции чемпионатов, турниров и соревнований, для сценаристов, режиссеров, аналитиков и обозревателей;
торговой точки для рекламы и реализации киберспортивной продукции и товаров.
Определить, что расходы, связанные с организацией деятельности киберзоны, осуществляются за счет источников, определенных для работ по проектированию, строительству-монтажу и оснащению Олимпийского городка.
Рабочей группе по координации работ по проектированию, строительству-монтажу, оснащению и финансированию объектов Олимпийского городка (Арипов А.) обеспечить разработку и проведение государственной экспертизы проектно-сметной документации киберзоны в установленном порядке, а также установить контроль за своевременным и качественным строительством объектов проекта.
15. Министерству развития спорта, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентству по делам молодежи:
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли в 2023–2024 годах принять меры по привлечению грантов, средств технического содействия международных организаций и иной внешней безвозмездной помощи для создания современных киберспортивных арен, оснащения их необходимым оборудованием, проведения международных турниров по видам киберспорта;
обеспечить проведение отборочных этапов республиканского чемпионата «Uzbekistan Esports Championship», турниров «Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан» и «Кубок молодежи».
16. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством развития спорта, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Агентством по делам молодежи, а также спортивными федерациями (ассоциациями), осуществляющими эффективную деятельность по киберспорту, в двухмесячный срок утвердить «дорожные карты» по популяризации не менее двух видов киберспорта в одном из районов (городов) каждого региона. При этом предусмотреть осуществление начиная с 2023 года следующих мер в регионах:
включение соревнований по видам киберспорта в территориальные календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, а также проведение на системной основе региональных спортивных соревнований, в том числе раз в год турниров «Кубок Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан» и «Кубок хокима»;
привлечение средств местных бюджетов, благотворительных пожертвований юридических и физических лиц для проведения на системной основе территориальных спортивных соревнований по киберспорту;
награждение команд-победителей и призеров соревнований денежными премиями, дипломами, медалями, кубками и другими призами;
поддержка создания территориальных спортивных федераций (ассоциаций) по киберспорту, содействие расширению деятельности имеющихся территориальных подразделений спортивных федераций (ассоциаций).
17. Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.) и Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.) в месячный срок принять медиаплан по публикации статей, трансляции тематических телепередач, направленных на формирование позитивного общественного мнения относительно видов киберспорта, проведение широкой информационно-пропагандистской работы в средствах массовой информации и социальных сетях.
18. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И., министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерматова Ш.Х. и директора Агентства по делам молодежи Саъдуллаева А.З. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.