ACWA Power O'zbekistonda o'z faoliyatini kengaytirmoqda
Joriy yilning 15-noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirinig o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayevning Saudiya Arabistoni ACWA Power kompaniyasi Boshqaruvi Raisi Muhammad Abunayan bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Unda qo'shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish va qayta tiklanadigan energiya manbalarini rivojlantirish sohasidagi investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, tomonlar Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasi negizida quvvati 1500 MVt bo'lgan kombinatsiyalashgan tsiklli issiqlik elektr stansiyasini qurish loyihasini amalga oshirilishini, shuningdek Buxoro viloyatida quvvati 500 MVt bo'lgan ikkita shamol elektr stansiyasini qurishga tayyorgarlik ko'rish jarayonini o'rganib chiqdilar. Rejalashtirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishni jadallashtirish va barcha loyihalarni tezroq ishga tushirish bo'yicha aniq amaliy chora-tadbirlar ko'rish bo'yicha kelishuvga erishildi.
Kompaniya tomonidan O'zbekistonda yangi yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutgan holda investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari ko'rib chiqildi. Shu nuqtai nazardan, Qoraqalpog'iston Respublikasida quvvati 1,5 GVt gacha bo'lgan shamol elektr stansiyalarini qurish bo'yicha yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqish imkoniyatlari to'g'risida fikr almashildi.
Ushbu loyihalar O'zbekiston hukumatining 2030-yilga borib shamol elektr stansiyalari tomonidan ishlab chiqarilayotgan elektr energiyasini 30 GVt ga yetkazishga qaratilgan mamlakat energetika balansini diversifikatsiya qilish dasturining bir qismi ekanligi ta'kidlandi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, chiqarilayotgan uglerod chiqindilarini yiliga 1,6 million tonnaga kamaytirishi va shu bilan 2031-yilgacha mamlakatning energiya quvvatining 40 foizini qayta tiklanadigan energiyaga o'tkazish maqsadlariga hissa qo'shishi kutilmoqda.
Muzokaralar yakunida qo'shma loyihalarni jadal amalga oshirishga har tomonlama ko'maklashish va yangi kelishuvlar hamda tashabbuslarni ishlab chiqishga o'zaro intilish borligi bildirildi.

ACWA Power расширяет свое присутствие в Узбекистане
15 ноября текущего года состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева с Председателем Правления саудовской компании ACWA Power Мухаммадом Абунайяном, посвящённая обсуждению вопросов ускорения реализации текущих совместных проектов и дальнейшего расширения инвестиционного сотрудничества в сфере развития возобновляемых источников энергии.
В частности, сторонами изучен процесс реализации проекта строительства тепловой электростанции комбинированного цикла мощностью 1500 МВт на базе Сырдарьинской теплоэлектростанции, а также ход подготовки к строительству двух ветроэлектростанций мощностью по 500 МВт в Бухарской области. Достигнута договоренность принять конкретные практические меры по ускорению реализации запланированных мер и скорейшему вводу всех проектов в эксплуатацию.
Рассмотрены перспективы расширения инвестиционного сотрудничества, имея в виду претворение в жизнь компанией новых масштабных инвестиционных проектов в Узбекистане. В данном контексте состоялся обмен мнениями о возможности проработки новых инвестиционных проектов по строительству ветряных электростанций мощностью до 1,5 ГВт в Республике Каракалпакстан.
Отмечено, что данные проекты являются частью программы Правительства Узбекистана по диверсификации энергетического баланса страны, направленной на доведение объема электроэнергии, вырабатываемой ветровыми электростанциями, до 3 ГВт к 2030 году. Ожидается, что реализация этих проектов также позволит сократить углеродные выбросы на 1,6 миллиона тонн в год, тем самым способствуя достижению целей по переводу 40% энергетических мощностей страны на возобновляемые источники энергии к 2031 году.
По итогам переговоров была выражена взаимная приверженность оказанию всестороннего содействия ускоренной реализации совместных проектов и проработке новых договоренностей и инициатив.