Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi ochildi
Poytaxtimizdagi “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar markazida Respublika tarmoqlararo sanoat yarmarkasi ochildi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Toshkent shahri hokimligi va Raqamli transformatsiya markazi hamkorligida o‘tkazilayotgan mazkur yirik tadbirda mamlakatimizdagi yuzga yaqin korxona, tashkilotlari mahsuloti namoyish etilmoqda.
Anjumanni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xo‘jayev ochib berdi. Har yilgidan o‘zgacha, keng qamrovda tashkil etilgan bu yilgi yarmarkada import bo‘yicha yirik tarmoq korxonalari tomonidan xarid qilingan import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ham namoyish qilinmoqda. Bu, o‘z navbatida, mahalliy sanoat korxonalari uchun import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish hisobiga o‘z faoliyat sohasini yanada kengaytirish, raqobatbardosh sanoat mahsulotlari nomenklaturasini oshirish uchun yangi biznes-g‘oyalar shakllantirish imkonini beradi.

2022-11-14 | Economics
The Republican Inter-Sectoral Industrial Fair has kicked off at the Uzexpocentre National Exhibition Complex.
The fair, organized by the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, the Hokimiyat of Tashkent and the Center for Digital Transformation, presents the products of almost a hundred companies and organizations in the country.
Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan – Minister of Investments and Foreign Trade Jamshid Khodjayev noted that this fair differs from previous years in its scale. Importing enterprises offer import-substituting products. This allows local industrial enterprises to expand their scope of activities by producing import-substituting products and developing new business ideas to increase the range of competitive industrial products.