O'zbekistonda Wildberries savdo-logistika majmuasi quriladi
Joriy yilning 8-noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev eng yirik xalqaro marketpleyslardan biri hisoblangan Wildberries kompaniyasi asoschilari Vladislav va Tatyana Bakalchuklarni qabul qildi.
Uchrashuvda Rossiya kompaniyasi rahbariyati hamda O'zbekistonning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Rossiya Federatsiyasi bilan o'zaro savdodagi tovar guruhlari tarkibida sifat jihatidan katta o'zgarish ro'y bergani va bugungi kunda ularning 70% yuqori qo'shilgan qiymatga ega tovarlar ekanligi qayd etildi. O'zbekiston elektron tijorat bozorida talabning o'sishi haqida so'z bordi, uning hajmi yil oxiriga qadar 1 milliard dollarni tashkil qilishi kutilmoqda. Buning sabablari Internetning kengqamrovligi va yosh faol foydalanuvchilarning ko'pligi bilan bog'liq.
Tayyor o'zbek mahsulotlarini marketpleys orqali sotish uchun kompaniyaning logistika kompleksini O'zbekistonda tashkil qilish istiqbollari muhokama qilindi. Toshkent shahrida barcha tegishli xizmatlarni ko'rsatuvchi Wildberries logistika majmuasini, shuningdek, tovarlarni ro'yxatga olish tartibini soddalashtirish uchun bojxona va sertifikatlashtirish organlarining "yagona oyna" xizmatlariga ega saralash markazini tashkil etish bo'yicha kelishuvga erishildi. Loyihaning umumiy qiymati 130 million dollarni tashkil etadi. Loyiha ishga tushishi bilan 5000 ta yangi ish o'rni yaratiladi.
Shu nuqtai nazardan, marketpleys orqali sotishga chiqarish uchun birinchi bosqichda o'zbek ishlab chiqaruvchilari tomonidan 900 million dollardan ortiq to'qimachilik mahsulotlari, 121,5 million dollarlik charm mahsulotlari, 172,2 million dollarlik maishiy elektrotexnika buyumlari hamda 382,5 million dollarlik qurilish materiallari yetkazib berishga tayyorlik bildirildi.
Loyihani amalga oshirish doirasida kompaniya o'zbekistonlik tadbirkorlarni sotuvchilar sifatida ro'yxatdan o'tkazish imkoniyatini yaratadi, elektron platformada ishlash va o'z tovarlari sotish ko'nikmalarini shakllantirish maqsadida o'zbek va rus tillarida o'zbek ishlab chiqaruvchilari uchun onlayn seminarlar o'tkazadi, shuningdek, yangi o'zbek brendlarini yaratish fabrikasini ishga tushiradi. Unda marketing tadqiqotlari, bozor tahlillari o'tkaziladi va tegishli brendlar ishlab chiqiladi.
Ma'lumot uchun: Wildberries kompaniyasi 2004 yilda tashkil etilgan va bugungi kunda universal formatdagi eng yirik onlayn gipermarketdir. Marketpleys orqali kiyim-kechak, poyabzal, elektronika, bolalar va uy-ro'zg'or buyumlarining jahonda eng mashhur brendlari mahsulotlari sotiladi.

В Узбекистане будет построен торгово-логистический комплекс компании Wildberries
8 ноября текущего года заместитель премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев принял основателей крупнейшего международного маркетплейса Wildberries – Владислава и Татьяну Бакальчук.
Во встрече также приняли участие высший менеджмент российской компании и руководители профильных министерств и ведомств Узбекистана.
В ходе встречи отмечен качественный сдвиг в структуре товарных групп взаимной торговли с РФ, 70% которой составляют товары с высокой добавленной стоимостью. Озвучен рост спроса
на рынке электронной коммерции, объём которого в Узбекистане должен составить 1 млрд долларов к концу года, что обусловлено доступным интернетом и базой активных пользователей молодого возраста в Узбекистане.
Были обсуждены перспективы организации логистического комплекса компании в Узбекистане для реализации готовой узбекской продукции посредством маркетплейса. Достигнута договорённость по созданию полноценного логистического комплекса Wildberries в г. Ташкенте, а также сортировочного центра с сервисом «единого окна» таможенных и сертификационных органов для упрощения процедур регистрации товаров. Общая стоимость проекта составит 130 млн долларов, за счёт чего уже с момента ввода проекта в эксплуатацию будет создано 5000 рабочих мест.
В данном контексте выражена готовность организации поставок узбекскими производителями для торговли на маркетплейсе текстильной продукции более чем на 900 млн долларов, кожевенных изделий на 121,5 млн, строительных материалов на 172,2 млн электробытовой продукции на 382,5 млн долларов на первом этапе.
В рамках реализации проекта компанией будет предоставлена возможность регистрации в качестве продавцов предпринимателей из Узбекистана, будут проведены онлайн-семинары для узбекских производителей на узбекском и русском языках в целях обучения навыкам работы на электронной платформе и торговле своими товарами, а также осуществлён запуск фабрики по созданию новых узбекских брендов, где будут проводится маркетинговые исследования, анализ рынка и разработка соответствующих брендов.
Справочно: Компания Wildberries основана в 2004 году и сегодня является крупнейшим онлайн-гипермаркетом универсального формата. В маркетплейсе представлены мировые бренды одежды, обуви, электроники, детских товаров и товаров для дома.