Ekspertlar TDT doirasida savdo-iqtisodiy rivojlanishning ustuvor yo'nalishlarini muhokama qildilar
Turkiy davlatlar tashkiloti mamlakatlari iqtisodiyot va savdo vazirlarining yig'ilishi arafasida (TDT) Samarqand shahrida bevosita va onlayn tarzda ekspertlar guruhining 13-uchrashuvi bo'lib o'tdi.
/media/f5a80525-b60c-6462-0d92-dcb66dc4c5eb.jpg
Unda Tashkilotga a'zo mamlakatlar ekspertlari ishtirok etdi. Ular TDT doirasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning dolzarb yo'nalishlarini ko'rib chiqdilar hamda kutilayotgan Vazirlar yig'ilishining kun tartibidagi asosiy masalalarni hisobga olgan holda uni rivojlantirish yo'llarini muhokama qildilar." />Unda Tashkilotga a'zo mamlakatlar ekspertlari ishtirok etdi. Ular TDT doirasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikning dolzarb yo'nalishlarini ko'rib chiqdilar hamda kutilayotgan Vazirlar yig'ilishining kun tartibidagi asosiy masalalarni hisobga olgan holda uni rivojlantirish yo'llarini muhokama qildilar.
Xususan, TDT Investitsiya jamg'armasini tashkil etish, savdo tartib-qoidalarini soddalashtirish bo'yicha chora-tadbirlar ko'rish, Tashkilot doirasida "Savdo hamkorligi bo'yicha tadqiqot markazi" va "Muhandislik va texnologiyalar markazi"ni tashkil etish bo'yicha O'zbekiston tashabbusini tasdiqlash istiqbollari ko'rib chiqildi.
Iqtisodiyotni raqamlashtirish jarayonlarini faollashtirish va elektron tijoratni kengaytirish, TDT mamlakatlarida savdo uylari faoliyatini tashkil etish mexanizmlari va tamoyillarini ishlab chiqish va tasdiqlash hamda Turkiy savdo-sanoat palatasining aniq chora-tadbirlari rejasini ishlab chiqish bo'yicha konstruktiv takliflar bildirildi.
Uchrashuv yakunida ekspertlar ko'rib chiqilayotgan tashabbuslarni amalga oshirishning aniq va izchil mexanizmlarini ishlab chiqdilar va shu yilning 9-noyabrida bo'lib o'tadigan OTG mamlakatlari iqtisodiyot va savdo vazirlarining 11-yig'ilishi doirasida imzolash uchun kommyunike tuzdilar.

Эксперты обсудили приоритетные направления торгово-экономического развития ОТГ
8 ноября этого года в преддверии заседания министров экономики и торговли стран Организации Тюркских Государств (ОТГ), в г. Самарканде в гибридном формате состоялась 13-встреча экспертной группы. В ней приняли участие эксперты стран организации, которые рассмотрели актуальные направления торгово-экономического взаимодействия в рамках Организации, проанализировали возможные пути его развития, в том числе с учётом основных вопросов повестки дня ожидаемого заседания министров.
В частности, были рассмотрены перспективы учреждения Инвестиционного фонда ОТГ, принятия мер по упрощению торговых процедур, одобрения инициативы Узбекистана по учреждению «Исследовательского центра по торговому сотрудничеству» и «Центра Инжиниринга и технологий» в рамках Организации.
Были озвучены конструктивные предложения по активизации процессов цифровизации экономики и расширению электронной торговли, разработке и утверждению механизмов и принципов организации работы торговых домов в странах ОТГ и плана конкретных мероприятий Тюркской торгово-промышленной палаты.
По итогам встречи, экспертами выработаны чёткие и последовательные механизмы имплементации рассмотренных инициатив и сформировано коммюнике для подписания в рамках 11-го заседания министров экономики и торговли стран ОТГ, которое пройдёт 9 ноября этого года.