MDHga a'zo davlatlarning buxgalteriya hisobi bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashining 19-yig'ilishi
2022-11-08 | MDH
O'zbekiston Respublikasi har yili MDH Ijroiya qo'mitasi huzuridagi MDHga a'zo davlatlarning buxgalteriya hisobi bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashi ishida qatnashadi.
O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Dushanbe shahrida (Tojikiston Respublikasi) bo'lib o'tgan MDHga a'zo davlatlarning buxgalteriya hisobi bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashining XIX yig'ilishida ishtirok etdi.
Buxgalteriya hisobini muvofiqlashtirish kengashi MDHga a'zo davlatlar milliy buxgalteriya hisobi va audit tizimlarini xalqaro moliyaviy hisobot standartlari hamda xalqaro audit standartlari bilan yaqinlashtirish va uyg'unlashtirishga ko'maklashish bo'yicha muvofiqlashtiruvchi va maslahat organidir.
Yig'ilishda Muvofiqlashtiruvchi kengash a'zolari – Ozarbayjon Respublikasi, Armaniston Respublikasi, Belorus Respublikasi, Qozog'iston Respublikasi, Qirg'iziston Respublikasi, Moldova Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi, O'zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi vakillari, shuningdek, MDH Ijroiya qo'mitasi vakillari va MHXS Fondi xalqaro ekspertlari ishtirok etdi.
Yig'ilish ishtirokchilari buxgalteriya hisobi va auditni tartibga solishning milliy tizimlarini, shu jumladan, xalqaro standartlarni qo'llashni, shuningdek, auditorlarning jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashda ishtirokini rivojlantirish bo'yicha tajriba almashdi.
Uchrashuv davomida raqamli aktivlarni hisobga olishni tashkil etish va xorijiy kontragentlarning birlamchi buxgalteriya hujjatlarini rasmiylashtirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
MHXS Fondining so'nggi yangiliklari va MHXS bo'yicha elektron hisobot loyihasini amalga oshirish to'g'risida (IFRS Taxonomy) MHXS Fondi xalqaro eksperti taqdimotni taqdim etdi.
Uchrashuv yakunida 2023-yil 1-yanvardan boshlab Muvofiqlashtiruvchi kengash raisligini O'zbekistonga o'tkazish va 2023-yilda MDHga a’zo davlatlarning buxgalteriya hisobi bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashining navbatdagi yig'ilishini O'zbekistonda o'tkazish masalasi ko'rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida Muvofiqlashtiruvchi kengash majlisining ishtirokchilari MDH Ijroiya qo'mitasi va Tojikiston Respublikasi Moliya vazirligiga Muvofiqlashtiruvchi kengashning 19-yig'ilishini tashkil etgani uchun minnatdorchilik bildirdilar.

11:53:06 (GMT+5)    16.04.2025
The Republic of Uzbekistan participates annually in the work of the Coordinating Council for Accounting of the CIS Member States under the CIS Executive Committee.
The Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan took part in the XIX meeting of the Coordinating Council for Accounting of the CIS member States, which was held in the city of Dushanbe (Republic of Tajikistan).
For reference:
The Coordinating Council for Accounting of the CIS member States is a coordinating and advisory body for assistance in the approximation and harmonization of national accounting and auditing systems with International Financial Reporting Standards and International Auditing Standards.
The meeting was attended by members of the Coordinating Council – representatives of the Ministry of Finance of the CIS countries from the Republic of Azerbaijan, the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Moldova, the Russian Federation, the Republic of Tajikistan, the Republic of Uzbekistan, as well as representatives of the CIS Executive Committee and an international expert of the IFRS Foundation.
The participants of the meeting exchanged experience in the development of national accounting and auditing regulatory systems, including the application of international standards, as well as the participation of auditors in countering the legalization of criminal proceeds.
During the meeting, practical aspects of the organization of accounting of digital assets and registration of primary accounting documents of foreign counterparties were discussed.
The international expert of the IFRS Foundation made a presentation on the latest innovations of IFRS and the implementation of the project of electronic reporting under IFRS (IFRS Taxonomy).
At the conclusion of the meeting, the issue of transferring the chairmanship of the Coordinating Council to Uzbekistan from January 1, 2023 and holding a regular meeting of the Coordinating Council for Accounting of the CIS member states in Uzbekistan in 2023 was considered.
Following the meeting, the participants of the Coordination Council meeting expressed gratitude to the CIS Executive Committee and the Ministry of Finance of the Republic of Tajikistan for organizing the XIX meeting of the Coordination Council.